Reklama

Niedziela Małopolska

By służyć ojczyźnie

2022-05-11 09:07

Niedziela małopolska 20/2022, str. III

Poczty sztandarowe uczestniczących w defiladzie szkół z klasami mundurowymi

Józef Wieczorek

Poczty sztandarowe uczestniczących w defiladzie szkół z klasami mundurowymi

Wspaniała inicjatywa, znakomite spotkanie – stwierdził rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak podczas patriotycznego wydarzenia.

Blisko 2000 uczniów małopolskich klas mundurowych wzięło udział w defiladzie „Razem pilnujemy Polski”, która przeszła ulicami Krakowa. W tym gronie spotkałam Julię z klasy Straży Granicznej (z ZSOiZ w Gromniku). Uczennica przyznała, że wybrała klasę mundurową, bo podoba się jej praca w straży granicznej. – Przyjechaliśmy na defiladę, ponieważ zostaliśmy zaproszeni – wyjaśniła swą obecność na wydarzeniu i dodała: – Myślę, że w dzisiejszych czasach należy pokazywać, jak ważny jest pokój na świecie, ale też w naszej ojczyźnie, o co powinniśmy się troszczyć.

Dziękczynienie

Patriotyczne wydarzenie rozpoczęło się na Wawelu, gdzie przy ołtarzu polowym katedry wawelskiej została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Robert Chrząszcz. Nawiązując do postawy młodych ludzi, rozumiejących czym jest patriotyzm, hierarcha stwierdził w homilii: – To spotkanie jest z pewnością dziękczynieniem Bogu za naszą ojczyznę, za pokój w Polsce. Za to, że możemy żyć wspólnie i rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się i wzrastać. Zauważył, że to okazja do spotkania ludzi, którzy myślą podobnie jak my, dla których hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” jest nadal aktualne.

Reklama

Po Eucharystii uczniowie przemaszerowali do Parku Jordana. Towarzyszyła im Orkiestra Wojskowa w Krakowie. Uczestników defilady pozdrawiali na trasie uczniowie z krakowskich i podkrakowskich szkół. Została także zorganizowana kontrmanifestacja – grupa osób z przygotowanymi hasłami czekała na defiladę pod Wawelem, a potem, idąc poboczem, towarzyszyła młodzieży w mundurach. Dało się słyszeć m.in. okrzyki atakujące inicjatorkę marszu – małopolską kurator oświaty Barbarę Nowak (np.: „Gdzie różaniec?”).

Spotkanie w parku

W Parku Jordana odśpiewano hymn narodowy, a zebrani wysłuchali krótkich wystąpień małopolskiej kurator oświaty oraz rzecznika praw dziecka. Barbara Nowak powiedziała, że wydarzenie jest zorganizowane w odpowiedzi na uchwalenie 23 kwietnia przez Sejm RP Ustawy o obronie Ojczyzny. W rozmowie z dziennikarzami wyjaśniła, iż nowa ustawa zapewni m.in. odpowiednie środki na stworzenie nowoczesnej armii WP. Zaznaczyła też zaangażowanie młodych ludzi z klas mundurowych: – Oni znają historię Polski, z dumą o sobie mówią, że są Polakami. To jest młodzież naprawdę wyjątkowa. Podkreśliła również rolę ich nauczycieli i dyrektorów szkół z klasami mundurowymi: – To są ludzie, którzy kształtują tych młodych. Jestem im za tę pracę bardzo wdzięczna!

Pytana o zachowanie uczestników kontrmanifestacji pani kurator stwierdziła: – Mamy w Polsce wolność. Każdy może wyrażać swe opinie. Szkoda tylko, że tym osobom brakuje kultury, że nie potrafią z nami rozmawiać, tylko wrzeszczą i obrażają. Ale trudno, taki mają poziom. Przyjmuję to z całym arsenałem, jaki ci państwo niosą.

Uznanie

Z kolei Mikołaj Pawlak, w rozmowie z Niedzielą, stwierdził: – Wspaniała inicjatywa „Obronimy Cię Polsko”, znakomite spotkanie! Z uznaniem mówił o młodzieży klas mundurowych. – Oni mogą i muszą być przykładem zarówno dla swych rówieśników, jak i dla nas – dorosłych – przekonywał i zaznaczył: – Ci młodzi już teraz przygotowują się do służenia ojczyźnie, żeby inni, także te małe dzieci, które dzisiaj zwiedzają Wawel, mogły się czuć bezpiecznie. Taka uroczystość wzmacnia tę młodzież. Pokazuje, że to, co robią, jest ważne i bardzo potrzebne.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. Stryczek: patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością

Ks. Jacek Stryczek

Bartosz Maciejewski

Ks. Jacek Stryczek

- Za mało w Polsce dyskusji nt. wspólnych wartości, które by nas łączyły, a patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością - powiedział KAI ks. Jacek Stryczek prezes Stowarzyszenia Wiosna i pomysłodawca projektu Szlachetna Paczka, w rozmowie o najnowszym dokumencie społecznym Konferencji Episkopatu Polski pt.: "Chrześcijański kształt patriotyzmu".

Więcej ...

Franciszek do niemieckich katolików: uczcie się przyjmować od innych

2022-05-25 20:08

youtube.com/vaticannews

Do uczenia się pokornego przyjmowania od innych zachęcił Ojciec Święty niemieckich katolików gromadzących się w Stuttgarcie na swoim 102 Zjeździe (Katholikentagu). Zaapelował też do nich o modlitwą w intencji pokoju na Ukrainie.

Więcej ...

Słuchając i idąc razem - trwa Tydzień "Laudato si"

2022-05-25 21:01

Adobe.Stock

Tydzień Laudato si’, obchodzony w dniach 22-29 maja, jest inicjatywą upamiętniającą opublikowanie encykliki Laudato si’ papieża Franciszka z 2015 r. – To pierwsza w historii Kościoła katolickiego encyklika w całości poświęcona zagadnieniom ekologicznym – podkreśla ks. dr Rafał Pastwa z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże