Reklama

Niedziela Legnicka

Wkrótce rusza kurs

2022-05-11 09:07

Niedziela legnicka 20/2022, str. VIII

Tylko przekonany może przekonać nieprzekonanego – tak uważa ks. Jan Kruczyński, który prowadzi Centrum Nowej Ewangelizacji w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Już niebawem przyjedzie do Legnicy.

Pochodzący z Żywca ks. Jan przez wiele lat był związany z Wrocławiem, gdzie ukończył Seminarium Duchowne i został wyświęcony na kapłana. Jako ksiądz związał się z ruchem Światło-Życie i stał się bliskim współpracownikiem ks. Franciszka Blachnickiego. Zaangażował się następnie w życie wspólnoty Jana Chrzciciela we Włoszech, posługiwał na Słowacji i w Niemczech, a nawet w RPA. Obecnie stoi na czele Centrum Nowej Ewangelizacji, która przygotowuje ludzi do głoszenia Ewangelii, również przy pomocy najlepszych narzędzi, jakimi dysponuje Kościół, organizując m.in. kursy ewangelizacyjne dla duchownych i świeckich, podczas których ks. Jan dzieli się zdobytymi przez lata wiedzą doświadczeniami i przeżyciami.

Ewangelizowanie

Ksiądz Jan przekonuje, że dziś przed każdym wiernym staje pytanie – jak przyciągać innych do Chrystusa? Jakimi narzędziami można się posłużyć, zachęcając innych do wiary? – Tym narzędziem jest ewangelizacja, czyli wygłoszenie z przekonaniem podstawowych prawd zawartych w Ewangelii. Chodzi o to, by mógł to zrobić każdy wierzący, pociągając innych do włączenia się we wspólnotę. Dobrze działająca wspólnota prowadzi zaś człowieka do pełnej jedności z parafią – mówi. Ponieważ cały Kościół ma ewangelizować, ten kurs jest otwarty dla wszystkich, którzy biorą udział w życiu Kościoła, zarówno dla duchownych, jak i dla świeckich. – Oczywiście z powodu pełnionych funkcji, księża powinni jako pierwsi wchodzić w duchowe doświadczenie ewangelizatora. Celem kursu jest ożywienie podstawowych struktur każdej parafii: rodziny, wspólnoty i całej parafii. Momentem łączącym wszystkich powinna być parafialna Eucharystia – wyjaśnia ks. Kruczyński.

Być animatorem ewangelizacji

Reklama

Kursy prowadzone przez ks. Jana mają zawsze dwie części: teoretyczną i praktyczną. – W części teoretycznej podaję definicję ewangelizacji i omawiam model ewangelizacji w rodzinie. Zapoznaję również uczestników z metodami prowadzenia grup biblijnych, jako konsekwencji dobrej pracy z Biblią w domu. W części praktycznej podkreślam, że dobra teoria jest podstawa dobrej praktyki. Ta dobra praktyka zaczyna się od ewangelizacji w domu, w małej grupie i w końcu w parafii – podkreśla. Owocem takiego kursu jest stworzenie grona osób, które otrzymają narzędzia, dzięki którym mogą zacząć działać w swoich parafiach na polu ewangelizacji. – Kiedyś mieliśmy we wspólnotach ludzi, ale nie było narzędzi. Dziś mamy narzędzia, ale brakuje ludzi. To, co nas czeka, to znalezienie złotego środka pomiędzy teorią, a praktyką życia. Trzeba zatem otwierać swoje serca, dzielić się doświadczeniem życia. Chcieć być animatorem ewangelizacji – mówi ks. Jan.

Zaproszenie

Każdy kto chce poznać lepiej Słowo Boże i kierować się nim w swoim życiu, tym Słowem dzielić się z innymi, jest zaproszony do udziału w takim kursie. Najbliższy odbędzie się w dniach 27-29 maja w Legnicy, w budynku Seminarium Duchownego. Podczas jego trwania będą poruszane tematy: Kerygmat w Ewangelizacji; Relacja między Ewangelizacją a Domowymi Kręgami Biblijnymi (DKB); Prowadzenie DKB w grupach; Duch Święty a DKB i małe grupy zwane Domem Jezusa; Dom Jezusa miejscem rozpoznawania darów w parafii; Małe grupy owoc DKB; Znaczenie świadectwa urzędowego i „charyzmatycznego”; Katecheza dla dorosłych.

Zapisy i szczegółowe informacje: Agnieszka Brożyna, tel. 666 608 693, e-mail: agabroz75@gmail.com.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dzieląc się darem nowego życia

Uczestnicy szkoleń animatorów Ruchu Światło-Życie

Ruch Światło-Życie

Uczestnicy szkoleń animatorów Ruchu Światło-Życie

W drugim tygodniu ferii w Diecezjalnym Domu „Szilo” odbyła się druga tura szkoleń animatorów Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego

2022-05-25 22:02

plakat organizatorów

Bernardyni zapraszają do wspólnego czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Wiara

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka poważnych pytań. Czy...

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Kościół

Tomasz Samołyk do zaniepokojonych zachowaniem Franciszka

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Kościół

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Jasna Góra: Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

Kościół

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II wspiera z wysoka naród...

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Wiara

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie...

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

Niech wszystkie ludy sławią Ciebie, Boże

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu

Kultura

TVP wyemituje pierwszy odcinek serialu "Zieja"