Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Pokonać konia trojańskiego

Adobe Stock

Dlaczego tak wiele osób przegrywa z cukrzycą? Powodów jest kilka, to m.in. brak wiedzy i niechęć do zmian.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, często rozwija się skrycie i przez wiele lat nie daje odczuwalnych objawów. Kiedy pojawiają się charakterystyczne dolegliwości, np.: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, powolne gojenie się ran, choroba jest już zwykle zaawansowana. Doktor nauk o zdrowiu Beata Stepanow – pielęgniarka diabetologiczna i autorka poradnika 12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą – podkreśla, że z tego powodu cukrzyca bywa porównywana do konia trojańskiego.

Cukrzycę można jednak wykryć przy pomocy powszechnie dostępnego badania, którym jest sprawdzenie poziomu glukozy we krwi na czczo. Takie badanie powinien wykonać raz w roku każdy po 45. roku życia, zwłaszcza osoby z grupy podwyższonego ryzyka. Ryzyko zachorowania na cukrzycę zwiększają nadwaga lub otyłość, nadciśnienie, stwierdzone przypadki cukrzycy w rodzinie, siedzący tryb życia. W grupie ryzyka są też kobiety, u których wystąpiła cukrzyca ciążowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto zapamiętać normy poziomu glukozy we krwi. Wynik mieszczący się w przedziale 77-99 mg/dl jest prawidłowy. Poziom cukru w przedziale 100-125 ml/dl oznacza stan przedcukrzycowy. Przy wyniku 126 ml/dl i powyżej mamy już do czynienia z cukrzycą. Ważne, by badanie było wykonane w laboratorium, w godzinach porannych, u osoby będącej na czczo – 8-14 godzin od ostatniego posiłku – wypoczętej, po przespanej nocy.

Cukrzyca jest jedną z tych chorób, w których leczeniu zasadniczą rolę odgrywają zrównoważona dieta i aktywność fizyczna. Dla pacjentów oznacza to zwykle konieczność wprowadzenia zmian w trybie życia. Tutaj często zaczynają się schody. Jak pisze w poradniku Beata Stepanow: „Pojawienie się cukrzycy czasami motywuje do pozytywnych zmian dotyczących nawyków żywieniowych czy przestrzegania regularnej aktywności fizycznej, zwłaszcza wtedy, gdy jest obok osoba, która wspiera i motywuje. Istnieje również drugie oblicze cukrzycy, które powoduje wycofanie się osoby z procesu terapeutycznego. Widzimy wówczas, jak z wielu powodów osoba z cukrzycą nie przestrzega zaleceń pielęgniarskich i lekarskich”.

Reklama

W powszechnej opinii cukrzyca to choroba, która charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi. Jej leczenie jednak to nie tylko dbanie o prawidłowy poziom glukozy we krwi, to także troska o to, by nie dopuścić do powikłań. Cukrzyca, która nie jest prawidłowo leczona, może spowodować zawał serca, udar, doprowadzić do utraty wzroku, amputacji stóp i innych niebezpiecznych powikłań.

Poradnik 12 wskazówek, jak dłużej żyć z cukrzycą to źródło wiedzy i zbiór rad, jak wypracować prawidłowe nawyki, zwłaszcza te dotyczące posiłków i aktywności fizycznej. Autorka proponuje m.in. system 4 D, na który składają się: decyzja, działanie, dyscyplina i determinacja. W przypadku zarówno cukrzycy, jak i stanu przedcukrzycowego przede wszystkim warto podjąć decyzję co do diety i codziennej aktywności fizycznej. Następnie należy zmierzyć obwód: pasa, bioder i ramion i obliczyć wskaźnik BMI. Gdy już mamy plan diety i aktywności fizycznej oraz sprawdzone podstawowe parametry zdrowotne, dążymy do osiągnięcia samodyscypliny, w czym pomoże postanowienie: na początek będę to robić przez 21 dni i udowodnię sobie, że to działa. Determinacja w tym przypadku oznacza natomiast wypracowanie sposobów, które pomogą nam pokonać dość powszechną przypadłość – niechęć do zmian; może to być np. znalezienie osoby, z którą będziemy ćwiczyć, lub przygarnięcie psa, który będzie nas mobilizował do spacerów.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-05-17 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Więcej kroków dziennie to mniejsze ryzyko cukrzycy

Adobe.Stock

Regularne chodzenie zmniejsza zagrożenie cukrzycy typu drugiego - wskazuje analiza danych z urządzeń mierzących ruch ponad 5 tys. ochotników. Choroba ta jest rozpoznawana u coraz większej liczby młodych osób.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous