Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pamięci bohaterów

Poświęcenie tablicy pamiątkowej

Piotr Lorenc/Niedziela

Poświęcenie tablicy pamiątkowej

Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił tablicę upamiętniającą powstańców śląskich i mieszkańców Zagłębia, którzy im pomagali.

Uroczystości odbyły się 7 maja na cmentarzu katedralnym przy ul. Smutnej w Sosnowcu. Sosnowiecki cmentarz to miejsce szczególne, bowiem to właśnie tam znajdował się pierwszy pomnik upamiętniający powstańców śląskich. Było to mauzoleum, którego odsłonięcia dokonano 19 grudnia 1920 r. Przetrwało ono do września 1939 r., kiedy to zostało zdewastowane przez Niemców. W oparciu o ruiny wybudowano kaplicę cmentarną, zachowując napis: „Poległym Bohaterom Śląska”. Teraz, 102 lata później, na tym samym cmentarzu dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej z nazwiskami poległych. Tablica została zamontowana na frontowej ścianie kaplicy cmentarnej, tuż obok wejścia.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca, Waldemar Bojanur – wiceprezydent Katowic i ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii. Obecna była także reprezentacja 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana przez bp. Grzegorza Kaszaka w kościele św. Józefa Rzemieślnika w Sosnowcu. Po jej zakończeniu obchody przeniosły się na cmentarz katedralny, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej. W homilii bp Grzegorz odniósł postawę mieszkańców Zagłębia w okresie powstań śląskich do wypełnienia Jezusowych słów o pomocy potrzebującym. Na zakończenie Eucharystii bp Grzegorz w imieniu abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego, wręczył podziękowanie dla Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca, za wsparcie w organizowaniu pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

Na cmentarzu katedralnym, przed odsłonięciem tablicy, krótki rys historyczny miejsca przestawił prof. Dariusz Nawrot, dyrektor Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego. Przypomniał m.in., że po latach udało się ustalić wszystkich pochowanych w tym miejscu bohaterów. I tak na tablicy znalazły się nazwiska żołnierzy i powstańców pochowanych w mauzoleum. Są to: kapral Wojska Polskiego Jan Wodzyński, szeregowiec Wojska Polskiego Ignacy Duszyński, szeregowiec Wojska Polskiego Mateusz Kuskowski, trzej żołnierze 7. Pułku Piechoty Legionów, którzy polegli w czasie walk z Grentzschutzem 10 marca 1919 r. Ponadto, pochowany jest kapral Wojska Polskiego Franciszek Kolibaba, żołnierz z 11. kompanii 6. Pułku Strzelców Polskich z Armii gen. Hallera, Aleksander Kozłowski – powstaniec styczniowy, dyrektor komory celnej w Modrzejowie, Stefan Laskowski – powstaniec i porucznik Wojska Polskiego z Niwki-Modrzejowa, powstaniec Edward Kołodziej z Mysłowic, który poległ w walce o to miasto 17 sierpnia 1919 r., powstaniec Jan Han, który zginął 21 sierpnia w Szopienicach, powstaniec Augusty Klaja, który zginął 20 sierpnia 1919 r. pod Sosnowcem, próbując przeprowadzić zdobyty w Szopienicach parowóz na polską stronę granicy. Wśród osób pochowanych jest także powstaniec Ludwik Kurtok, żołnierz Bytomskiego Pułku Strzelców. W mauzoleum spoczywa również: powstaniec podchorąży Józef Babiak, powstaniec Piotr Kołodziej – żołnierz Bytomskiego Pułku Strzelców, powstaniec Józef Mondry – żołnierz Bytomskiego Pułku Strzelców, powstaniec, szeregowy aprowizacji Jan Muc i powstaniec Stanisław Latosiński.

2022-05-17 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100 lat temu wybuchło III Powstanie Śląskie

Powstańcy śląscy w 1921 r.

wikipedia.org

Powstańcy śląscy w 1921 r.

100 lat temu, w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., wybuchło III Powstanie Śląskie. Efektem trwających dwa miesiące walk było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska i większości kopalń, hut i innych zakładów przemysłowych. Latem 1922 r. na przydzielone terytorium wkroczyły oddziały Wojska Polskiego.

Więcej ...

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

domena publiczna

Rozważanie do Ewangelii: Mt 24, 37-44

Więcej ...

Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

2022-11-27 17:00
Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Przy parafii św. Karola Boromeusza zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne połączone z rekolekcjami. Ich zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia i koncert pieśni adwentowych w wykonaniu chóru utworzonego przez uczestników warsztatów.

Więcej ...

Reklama