Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ojczyźnie w potrzebie, bliźniemu z pomocą

Nadanie najwyższego odznaczenia Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej

Joanna Ferens

Nadanie najwyższego odznaczenia Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej

Jednostka OSP z Aleksandrowa Drugiego obchodziła uroczysty jubileusz 100-lecia swojego istnienia.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w intencji strażaków w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Drugim powstała w 1921 r., a jej inicjatorami i założycielami byli m.in. Józef Rymarz, Piotr Ferens i Feliks Grzeszczuk. – To od nich się wszystko zaczęło i dzięki nim zostało ocalonych wiele istnień ludzkich, a także mienia i dobytku – mówił podczas kazania notariusz kurii diecezjalnej i diecezjalny duszpasterz leśników ks. dr Zygmunt Jagiełło. – Ile dobra wnieśli w życie osób mieszkających w Aleksandrowie ci trzej ludzie. Jak wiele domów, stodół, pól, lasów ocalili, dowiemy się dopiero na Sądzie Bożym. Ale oni kierowali się taką zasadą, jak i wy dzisiaj: „Bogu na chwałę, Ojczyźnie w potrzebie, bliźniemu z pomocą”, którzy nie patrząc na okoliczności czy na sytuacje, śpieszyli na ratunek – bo człowiek w potrzebie, bo zagrożony dobytek – nie szczędząc swojego zdrowia czy życia. Widzimy na ich i na waszym przykładzie, że na trudne czasy Pan Bóg nam daje wspaniałych ludzi – powiedział. – To wy, druhowie strażacy, każdego dnia pokazujecie swoją gotowość do ratowania drugiego człowieka – dodał ks. Jagiełło. – Świętując stulecie powstania waszej jednostki, wpatrujcie się w waszego patrona św. Floriana, bo strażacka służba jest konkretną odpowiedzią na ludzkie wołanie o pomoc. To wy podążacie głosem ludzkich lęków i obaw, podążacie za wołaniem o pomoc i nadzieją, podążacie też ze świadomością troski o bliźniego, jego życie czy mienie. Być gotowym, by oddać życie za drugiego, domaga się wielkiego hartu ducha. Być gotowym, to nie tylko dbać o własne sprawy, ale również sprawy sąsiadów, całej społeczności, w której żyjecie. Jesteście codziennie gotowi, kierując się nabytą wiedzą, poświęceniem, by wziąć udział w trudach, przeciwnościach, jak dobry żołnierz Jezusa Chrystusa – dodał kapłan.

Reklama

Przeszłość i teraźniejszość

W 1926 r. została wybudowana pierwsza drewniana remiza. Materiał na jej budowę ofiarowali sami strażacy i lasy Ordynacji Zamojskiej. Pierwszą pompę jednostka posiadała już 1936 r., natomiast wóz bojowy został zakupiony w 1961 r. W latach 1965-74 w jednostce funkcjonowała drużyna żeńska. W 1969 r. jednostka została wyróżniona przez ministra rolnictwa i leśnictwa za udział w gaszeniu pożarów lasów. W latach 1976-78 rozpoczęto budowę murowanej strażnicy, która w latach 90. i późniejszych stała się miejscem spotkań, zabaw tanecznych i wesel. Na uroczystości 70-lecia istnienia jednostki strażacy otrzymali sztandar, a od 2004 r. jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dziś w jednostce służy 18 aktywnych strażaków ochotników. Jednostka posiada wóz ratowniczo-gaśniczy średni IVECO, lekki Renault Master oraz samochód hydrauliczny SPH 18. Dzięki współpracy z różnego rodzaju podmiotami i instytucjami stale jest doposażana w nowoczesny sprzęt pozwalający ratować życie i zdrowie ludzi.

Medale i odznaczenia

Po Eucharystii, w ugrupowaniu marszowym, druhowie strażacy przeszli na plac przed remizą OSP w Aleksandrowie Drugim. Tutaj część oficjalna rozpoczęła się od złożenia meldunku, podniesienia flagi i odegrania hymnu państwowego.

Centralnym punktem uroczystości było wręczenie medali, odznaczeń i wyróżnień najbardziej zasłużonym strażakom. Za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczności i Rzeczpospolitej Polskiej, uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Ochotnicza Straż Pożarna Aleksandrów Drugi została odznaczona Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Odznaczenie nadał druh Grzegorz Szyszko, dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Województwa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej Województwa Lubelskiego, który w rozmowie podkreślił, jak wielkie znaczenie dla druhów strażaków ma jubileusz 100-lecia istnienia. – Jubileusz ten jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla jednostki, gdyż sto lat to bardzo długi okres, który pokazuje zaangażowanie druhów strażaków w funkcjonowanie swojej jednostki. Należy dziś w szczególny sposób podziękować założycielom, seniorom, druhom, którzy biorą czynny udział w działaniach na rzecz społeczeństwa lokalnego, mieszkańców całej gminy czy powiatu. Trzeba ich wszystkich w takim momencie w szczególny sposób zauważyć i docenić, stąd też tak wiele gratulacji, odznaczeń i wyróżnień dla najstarszych i najbardziej zasłużonych – podkreślił.

Reklama

Ponadto poszczególnym druhom zostały wręczone odznaczenia: Złoty medal Za Zasługi dla Pożarnictwa – druh Krzysztof Swacha i druh Lesław Kuźniar, Srebrny medal Za Zasługi dla Pożarnictwa – druh Jacek Pawłowski, druh Krzysztof Surmacz i druh Adam Harasiuk oraz Brązowy medal Za Zasługi dla Pożarnictwa – druh Damian Surmacz i druh Marcin Swacha. Dodatkowo 12 strażaków ochotników otrzymało również odznakę Strażak Wzorowy, 23 druhów – odznakę Za wysługę lat, a 5 strażaków seniorów otrzymało okolicznościowe dyplomy i podziękowania.

Szacunek i wdzięczność

– Strażakom ochotnikom należy się ogromna wdzięczność całego społeczeństwa – zaznaczył Jan Małysza, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Biłgoraju. – Każdy jeden dzień jest historią dla następnego, bo to stulecie, które dzisiaj obchodzą strażacy z Aleksandrowa Drugiego, to piękny jubileusz. Bardzo ważne jest to, co zapoczątkowali ich poprzednicy, a oni kontynuują już od 100 lat i za to im trzeba dziękować, bo na co dzień są gotowi, by nieść pomoc, ratować życie, zdrowie i mienie drugiego człowieka. Zawsze jak patrzę na strażaków, to czuję wdzięczność, bo wiem, że oni są gotowi w każdej chwili do rzucenia wszystkiego i niesienia ratunku oraz pomocy. Każdego dnia trwają i prowadzą to, co przed laty zapoczątkowali ich dziadkowie i ojcowie – zaznaczył.

Reklama

– To wyjątkowy jubileusz kilku pokoleń strażaków – tłumaczył st. bryg. Mirosław Bury, komendant powiatowy PSP w Biłgoraju. – Sto lat to jeden wiek, szmat czasu, kilka pokoleń ludzkich, wiele historii, które w tej jednostce z pewnością się przez te lata działy w miejscowościach, gdzie ta jednostka się pojawiała. Należy im dziś gratulować. Życzyć jak najlepszego zdrowia i kolejnych, tak pięknych jubileuszy – powiedział.

– Służba społeczeństwu to zaszczyt – podkreślił prezes OSP Aleksandrów Drugi Henryk Puźniak. – Myślę, że nasza jednostka jest w znakomitej kondycji, gdyż osiągamy bardzo dobre wyniki, chociażby w zawodach sportowo-pożarniczych. Jestem zadowolony z naszych osiągnięć, a także z aktywnego udziału w różnych wydarzeniach kulturalnych w naszej gminie. Z kolei w kwestii wyposażenia praktycznie wyprzedziliśmy Europę. Mamy bardzo nowoczesny sprzęt i myślę, że dzisiaj jesteśmy w 95% przygotowani do wszechstronnych działań ratowniczych. Być w służbie społeczeństwu to dla mnie wielki zaszczyt.

Wracajcie bezpiecznie

Podczas uroczystości nie zabrakło okolicznościowych przemówień i wystąpień. Życzenia i gratulacje strażakom ochotnikom składał m.in. wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. – Jubileusz 100-lecia to wielkie wydarzenie, ale za tym jubileuszem stoi wiele ludzkiego wysiłku i poświęcenia, odwagi i dawania społeczności lokalnej tego wyjątkowego poczucia bezpieczeństwa. Chcemy tutejszym strażakom, którzy łączą swoją codzienną pracę ze służbą mieszkańcom, okazać dziś wielką wdzięczność. Życzymy im wszystkim opieki Matki Bożej Królowej Polski i św. Floriana, dużo zdrowia i sukcesów w życiu zarówno osobistym, jak i zawodowym, w tych trudnych czasach dużo pokoju i bezpieczeństwa ekonomicznego, a w życiu strażackim bezpieczeństwa, tyle samo wyjazdów i powrotów, by zawsze ze wszystkich akcji ratowniczo-gaśniczych bezpiecznie wracali do domów – powiedział Marcin Romanowski.

Ponadto w ramach wydarzenia odbyły się pokazy sprzętu pożarniczego, samochodów bojowych, motorówki i drona strażackiego. Strażacy przygotowali również wspólny posiłek i niespodzianki dla dzieci, a swoje stoiska zaprezentowali także leśnicy z Nadleśnictw Biłgoraj, Zwierzyniec i Józefów.

2022-05-17 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wieluń: Nowy wóz bojowy dla OSP Kadłub

Zofia Białas

Wieczorem 18 stycznia na plac manewrowy OSP Kadłub, przy włączonych klaksonach, wjechał nowy wóz strażacki

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...