Reklama

Wiadomości

Energia ekologii

PGE

Dzięki wsparciu Grupy PGE powstają kolejne „lasy pełne energii”.

Wszyscy w jakiś sposób jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość naszej planety. Z każdym rokiem rośnie nasza świadomość ekologiczna i zaangażowanie w to, by uczynić z Ziemi czysty dom dla przyszłych pokoleń. Praca nad poprawą klimatu i środowiska jest wyzwaniem, które angażuje nie tylko zwykłych ludzi. Do tego wspólnego wysiłku przyłącza się coraz więcej organizacji i firm; wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Grupa PGE.

Las od energetyka

Sztandarowym projektem proekologicznym realizowanym przez PGE jest program „Lasy pełne energii”. Tegoroczna edycja tej inicjatywy została zainaugurowana 7 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Ostrołęka, gdzie pracownicy spółki wspólnie z uczniami zasadzili ok. 6 tys. dębów i brzóz. Przez kolejne 4 tygodnie pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami, młodzieżą szkolną, sportowcami, przedstawicielami społeczności lokalnych oraz dziećmi z Ukrainy zasadzili łącznie niemal 65 tys. drzew w różnych lokalizacjach na terenie jedenastu województw. W ciągu 22 lat funkcjonowania programu „Lasy pełne energii” wzięło w nim udział 26 tys. osób, które posadziły blisko 700 tys. drzew na terenie czternastu województw. Akcja sadzenia drzew realizowana przez PGE ma na celu odbudowę drzewostanu w polskich lasach, a tym samym poprawę jakości powietrza i stanu wód gruntowych.

Parki narodowe pięknieją

PGE współpracuje z Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Roztoczańskim Parkiem Narodowym, Kampinoskim Parkiem Narodowym i Wigierskim Parkiem Narodowym w zakresie wspierania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Wsparcie okazane tym instytucjom jest elementem długoterminowych działań w zakresie ochrony środowiska, podejmowanych przez energetycznego giganta; dzięki niemu są realizowane działania na rzecz ochrony przyrody, projekty edukacyjne i naukowo-badawcze. Jednym z ciekawszych tego typu przedsięwzięć była rewitalizacja ścieżki dendrologicznej w osadzie Florianka Roztoczańskiego Parku Narodowego. Środki przekazane przez Fundację PGE pozwoliły na wytyczenie oraz oznakowanie alejki na powierzchni ok. 3,2 ha, na której zgromadzono niemal 65 gatunków drzew i krzewów. Pośród rodzimych gatunków znajdują się tam również drzewa egzotyczne, pochodzące m.in. z Ameryki Północnej i Azji. PGE aktywnie angażuje się także w opiekę nad dzikimi ptakami – sokołami wędrownymi i bocianami białymi. Jeden z projektów badawczo-ochronnych, poświęcony ochronie bociana, został zrealizowany wspólnie z Roztoczańskim Parkiem Narodowym. Miał on duże znaczenie dla zachowania tego gatunku – symbolu polskiej przyrody.

Reklama

Panelami w CO2

Każdy z nas wie, jak ważne dla klimatu i środowiska naturalnego jest zmniejszenie śladu węglowego. W tym celu PGE okazuje wsparcie parkom narodowym, przekazując środki na wyposażenie ich budynków w panele fotowoltaiczne. Z takiej pomocy skorzystały m.in. Świętokrzyski Park Narodowy oraz Biebrzański Park Narodowy. Zamontowane na budynkach należących do Świętokrzyskiego Parku Narodowego panele pozwolą na zredukowanie emisji CO2 do poziomu 18,2 t w skali roku – to tyle dwutlenku węgla, ile jest w stanie pochłonąć 836 drzew w ciągu roku. Z kolei instalacja fotowoltaiczna zamontowana na dwóch ważnych obiektach w Biebrzańskim Parku Narodowym przyczyni się do redukcji emisji CO2 o ponad 20 t w skali roku.

W zacnym gronie

W 2021 r. PGE została partnerem strategicznym Ligi Ochrony Przyrody, najstarszej organizacji ekologicznej w Polsce, która od niemal 100 lat realizuje działania z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej. W ramach współpracy są organizowane konferencje naukowe, konkursy dla szkół, a także działania z zakresu bioróżnorodności, m.in. nasadzenia drzew.

2022-05-24 12:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Skarby ukryte w polskiej ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Stoimy u progu kolejnej wielkiej rewolucji przemysłowej. Choć inwazja Rosji na Ukrainę unaoczniła nieskuteczność polityki energetycznej Unii Europejskiej, to zmian, które zaczęły się dokonywać, już nic nie cofnie. Na szczęście polska nauka i przemysł zaczęły się do nich przygotowywać już wcześniej.

Więcej ...

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

Więcej ...

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45
Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Wiara to pewność bliskości Boga

Wiara

Wiara to pewność bliskości Boga

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...