Reklama

Polska

Zaproszenie na Lednicę

Magdalena Pijewska/Niedziela

W imię Ducha Świętego - tak brzmi hasło kolejnego spotkania młodych na Polach Lednickich k. Gniezna, które odbędzie się w sobotę 6 czerwca. Wybiera się na nie także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który zapewnia młodzież - „będę tam z wami”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Polski wygłosi homilię podczas Mszy św. sprawowanej wieczorem pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Organizatorzy apelu spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy młodych ludzi. Spotkaniu, jak zawsze, towarzyszyć będzie bogata symbolika i właściwa młodym żywiołowość, choć nie one – jak zauważył abp Polak – są najważniejsze.

„Lednica to przede wszystkim wielkie wyznanie wiary, ale to także stan ducha, który powinien trwać dłużej niż jeden dzień. Wybór Chrystusa, który kończy każde spotkanie, a którego symbolicznym wyrazem jest przejście przez Bramę Rybę, nie może być tylko gestem jednorazowym. Tego wyboru trzeba dokonywać codziennie, w różnych, często niełatwych sytuacjach naszego życia, wobec kolegów w szkole, czasami wobec najbliższych. Takie świadectwo jest często najtrudniejsze, ale przecież nie sztuka być świadkiem wśród świadków” – powiedział abp Wojciech Polak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyznaje również, że szczególna jest tematyka tegorocznego spotkania, młodzież spotka się bowiem w imię Ducha Świętego, który buduje, ożywia i uświęca Kościół i nas.

Reklama

„W uroczystość Zesłania Ducha Świętego papież Franciszek mówił, że świat potrzebuje owoców Ducha Świętego, potrzebuje miłości, pokoju, cierpliwości, dobroci, wierności, łagodności, opanowania. I tutaj w młodych nadzieja, bo oni są przecież przyszłością świata. By go zmieniać potrzeba jednak mądrości i męstwa, rozumu i umiejętności, jednym słowem darów Ducha Świętego, które otrzymujemy w sakramencie bierzmowania. To nie są prezenty, które możemy przyjąć i odłożyć na bok. To realna pomoc, z której mamy korzystać. Poprzez swoje dary Duch Święty nas prowadzi i umacnia. Jest naszym doradcą, rzecznikiem i opiekunem. Dobrze mieć w Nim też bliskiego Przyjaciela” – powiedział abp Polak.

Dla Prymasa Polski, podobnie jak dla wielu młodych, będzie to kolejna Lednica. W spotkaniach uczestniczył regularnie jako biskup pomocniczy gnieźnieński. W 2004 roku, na prośbę o. Jana Góry OP, w czasie Nabożeństwa Dobrego Pasterza, niósł na ramionach czarną owcę – symbol każdego z nas. Z młodymi spotkał się też w ubiegłym roku, kilka godzin po ingresie do katedry gnieźnieńskiej. „Od początku mojego posługiwania biskupiego kocham Lednicę” – powiedział wówczas.

XIX Spotkanie Młodych Lednica 2000, 6 czerwca 2015 r., Pola Lednickie

Wybrane punkty spotkania
12.00 – Anioł Pański
13.00 – Lednickie Nabożeństwo Pokutne
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
17.00 – Oficjalne rozpoczęcie Spotkania
18.00 – Część I: „ZIEMIA”
18.30 – Część II: „Nabożeństwo Nałożenia Rąk”
18.30 – Część III: „WODA”
19.30 – EUCHARYSTIA
21.45 – Część IV: „OGIEŃ”, Przesłanie Ojca Świętego Franciszka, Modlitwa o Dary Ducha Świętego, Procesja Zakonów
22.45 – Część V: „WIATR”
23.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
Wybór Chrystusa
ok. 24.00 – Przejście przez Bramę III Tysiąclecia

Podziel się:

Oceń:

2015-05-26 17:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poszukiwanie swojego „Jestem”.

Anna Przewoźnik

7 stycznia przybyli do Częstochowy przedstawiciele Wspólnoty Lednickiej na czele z o. Mateuszem Kosiorem, duszpasterzem Wspólnoty LEDNICA 2000, który o godz. 21.00 poprowadził Apel Jasnogórski przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej.

Więcej ...

Ks. R. Kurowski: co oznaczałby wybór papieża z Azji dla tutejszych chrześcijan?

2025-05-06 10:17
Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

PAP/EPA

Stephen Chow Sau-yan, biskup Hongkongu w drodze na kongregację

„Wybór papieża z Azji dałby potężny zastrzyk dla chrześcijan i katolików żyjących na tym kontynencie, co by jednocześnie uszczęśliwiło niektóre azjatyckie kraje, ale niekoniecznie wszystkie” - powiedział ks. Remigiusz Kurowski. Pallotyn, filozof i poeta od 2012 r. prowadzący duszpasterstwo wspólnoty francuskiej w Hongkongu w rozmowie z KAI podkreślił, że papież przede wszystkim powinien być gwarantem jedności Kościoła: "Tak jak Pan Jezus mówił do Piotra i apostołów, aby byli jednością i nią promieniowali. Musi być papieżem, który będzie jednoczył. Nie ważne, czy będzie to Azjata. Afrykańczyk, Europejczyk, czy Amerykanin".

Więcej ...

NA ŻYWO: Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

Tama66/pixabay.com

Jutrzejsze popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...