Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Być sługą

Mateusz, Konrad, Tomasz i Karol – to nowi diakoni naszej diecezji

Piotr Lorenc/Niedziela

Mateusz, Konrad, Tomasz i Karol – to nowi diakoni naszej diecezji

Czy zostać diakonem to prosta sprawa? Z pewnością nie.

W czasie lat formacji w seminarium każdy kandydat zdobywa potrzebną wiedzę i umiejętności, by godnie podjąć zadania, które Kościół mu zleci. Jest to także czas kształtowania postaw, charakteru, szlifowania talentów, ale i gładzenia powierzchni szorstkich osobowości. Każdy diakon jest powołany do służby, tak by jego praca budowała jedność i była wyraźnym znakiem oddania się Bogu i ludowi Bożemu.

– Diakonat istnieje w Kościele od czasów apostolskich. Dzieje Apostolskie opisujące życie jerozolimskiej wspólnoty chrześcijan, mówią już o ustanowieniu diakonów. Do ich obowiązków należała troska o potrzebujących. Byli oni również głosicielami Ewangelii, czego przykładem jest św. Szczepan. Przez nałożenie rąk otrzymywali łaskę sakramentalną, by dzięki niej mogli skutecznie pełnić swoje posługiwanie – powiedział podczas uroczystości święceń diakonatu bp Grzegorz Kaszak. Wskazał również, że nowi diakoni umocnieni darem Ducha Świętego, będą pomagać swojemu biskupowi i jego prezbiterom w posłudze słowa, ołtarza i miłości, okazując się sługami wszystkich. – Jako słudzy ołtarza będziecie głosić Ewangelię, przygotowywać Ofiarę Eucharystyczną i rozdzielać wiernym Ciało i Krew Pańską. Oprócz tego, na moje polecenie będą mogli głosić kazania i przekazywać Bożą naukę wierzącym i niewierzącym, przewodniczyć modlitwom, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu związków małżeńskich oraz je błogosławić, nosić Wiatyk do ciężko chorych i przewodniczyć obrzędom pogrzebu – pouczył diakonów biskup sosnowiecki.

Święcenia odbyły się 28 maja w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie. Razem z bp. Grzegorzem Kaszakiem Eucharystię koncelebrowało kilkunastu kapłanów z kanclerzem Kurii Diecezjalnej ks. Mariuszem Karasiem oraz rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie – ks. Konradem Kościkiem.

Godności diakona dostąpili: Mateusz Błaut – pochodzący z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wolbromiu, Konrad Jastrzębski z parafii św. Michała Archanioła w Łazach, Tomasz Lipień z parafii św. Anny w Zębie (archidiecezja krakowska) i Karol Latos – wywodzący się z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Będzinie.

Reklama

Co dalej stanie się z nowymi diakonami? W czasie ostatniego, szóstego roku przygotowania do prezbiteratu, diakoni w dalszym ciągu będą uczestniczyć w seminaryjnej formacji i kontynuować studia, a jednocześnie będą odbywać praktyki duszpasterskie i katechetyczne w parafiach diecezji sosnowieckiej. Wypełniając posługę diakona mają wspierać prezbiterów w pracy parafialnej, a jednocześnie przygotować się do podjęcia zadań czekających ich po przyjęciu święceń prezbiteratu.

Na mocy decyzji bp. Kaszaka dk. Mateusz Błaut odbędzie praktyki w parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, dk. Konrad Jastrzębski odbędzie praktyki w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu, dk. Karol Latos w parafii św. Floriana w Sosnowcu, a dk. Tomasz Lipień będzie zdobywał doświadczenie duszpasterskie w parafii św. Barbary w Sosnowcu.

A co mówią nowo wyświeceni diakoni o tak ważnym wydarzeniu w ich życiu? Dla dk. Mateusza Błauta diakonat jest oddaniem się Panu Bogu w całości. Nie liczą się dla niego jakieś cele w dalekiej przyszłości, ale tu i teraz chce się powierzyć Panu Jezusowi. Dk. Konrad Jastrzębski chciałby się skupić na służbie ludowi Bożemu, wszystkim ludziom, szczególnie w tych ciężkich dla nas czasach. Zdaniem dk. Karola Latosa diakon powinien być otwarty na drugiego człowieka i na ludzką biedę, ale przede wszystkim na głoszenie Ewangelii i naśladowanie Jezusa. Z kolei dla dk. Tomasza Lipienia przyjęcie diakonatu to kolejny etap w jego życiu. To posługa, na którą czekał i do której przygotowywał się pięć lat. – Diakonat jest służbą, nie tylko przy ołtarzu, ale również bliźniemu, zaznaczył.

2022-06-07 12:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święcenia diakonatu

Diakoni wyświęceni w Wisłoku Wielkim

Archiwum WSD Przemyśl

Diakoni wyświęceni w Wisłoku Wielkim

W Ustrzykach Dolnych, Wisłoku Wielkim i Nozdrzcu w 7. niedzielę wielkanocną 6 alumnów V roku przyjęło święcenia diakonatu.

Więcej ...

Hiszpania/ Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców Wysp Kanaryjskich; z hukiem wpadł do morza

2022-12-01 17:59

pixabay.com

Meteoryt wywołał panikę wśród mieszkańców wyspy Gran Canaria, kiedy rozświetlił niebo nad archipelagiem i z potężnym hukiem spadł do morza - potwierdziły w czwartek władze Wysp Kanaryjskich. „Halas był podobny do eksplozji, trzęsły się szyby w oknach”- pisali mieszkańcy Gran Canarii na Twitterze.

Więcej ...

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...