Reklama

Niedziela Lubelska

Przez rodziny do Jezusa

Poświęcenie ikony Świętej Rodziny

Katarzyna Artymiak

Poświęcenie ikony Świętej Rodziny

Kościół Świętej Rodziny w Lublinie 9 czerwca został podniesiony do godności sanktuarium Świętej Rodziny.

Uroczysta Msza św. z poświęceniem ikony Świętej Rodziny i odczytaniem dekretu metropolity lubelskiego, 9 czerwca zgromadziła pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, przedstawicieli różnego szczebla władz i instytucji, a nade wszystko rodziny i wiernych pamiętających historyczne spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dokładnie przed 35 laty, przy murach kościoła budowanego na Czubach, Ojciec Święty spotkał się z milionową rzeszą pielgrzymów i przewodniczył Eucharystii z udzieleniem sakramentu święceń kapłańskich. Jak przed laty, tak i teraz w tym miejscu wybrzmiała modlitwa o świętość rodzin, by były „solą ziemi i światłem świata”.

Najcenniejsze dobro

Na początku uroczystości ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej, odczytał dekret ustanawiający diecezjalne sanktuarium Świętej Rodziny. Abp Stanisław Budzik wskazał w nim na rodzinę jako jedno z najcenniejszych dóbr ludzkości, które powinno być otoczone szczególną troską. „Małżeństwo kobiety i mężczyzny sprawia, że jednoczą się oni w miłości na całe życie i otwierają na dar nowego istnienia. Jest to tajemnica tak wielka, że zasługuje na podniesienie do godności sakramentu, tak aby małżonkowie mogli przeżywać miłość samego Boga do ludzi i miłość Jezusa do Kościoła. Rodzina z Nazaretu zobowiązuje nas do odkrycia powołania i misji rodziny, znaczenia małżeństwa i rodziny w archidiecezji. Zadaniem sanktuarium jest czynić miejsce dla przychodzącego Jezusa w naszych rodzinach, przyjąć go w dziecku, w małżonku, w dziadkach, by poprzez rodziny wiara w Jezusa wzrastała w naszych wspólnotach parafialnych i Kościele diecezjalnym” – wskazał ksiądz arcybiskup. Po odczytaniu dekretu pasterz poświęcił ikonę Świętej Rodziny, która została umieszczona w głównym ołtarzu kościoła.

Wołanie o świętość

W homilii abp Stanisław Budzik podkreślił, że „9 czerwca przejdzie do historii archidiecezji lubelskiej, a zwłaszcza parafii Świętej Rodziny w Lublinie, i będzie wspominany przez kolejne dziesięciolecia, a nawet stulecia jako pamiątka trzech ważnych wydarzeń”. Pierwszym z nich jest 35. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie, drugim 5. rocznica konsekracji kościoła, a trzecim inauguracja sanktuarium Świętej Rodziny. – Sanktuarium to miejsce, gdzie niebo styka się z ziemią. To źródło, w którym pulsuje skarb Bożej łaski. To przestrzeń miłosierdzia i pojednania z Bogiem i z człowiekiem. To świątynia, z której rozlega się wołanie o świętość, skierowane do wszystkich ochrzczonych – powiedział ksiądz arcybiskup. Jak podkreślił, ustanowienie sanktuarium Świętej Rodziny jest działaniem „po myśli św. Jana Pawła II”, który znaczną część swojego nauczania poświęcił rodzinie i jest nazywany „papieżem rodziny”. Przywołując fragment Listu do Rodzin Jana Pawła II powtórzył, że „pośród wielu dróg Kościoła rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”. Abp Budzik wskazał także na kontekst kończącego się Roku Rodziny i zaapelował o modlitwę w intencji rodzin w domach i parafiach.

2022-06-14 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gender nie dla katolika

Łukasz Kramek

W Lublinie gościł ks. dr hab. Dariusz Oko – filozof, teolog i publicysta. Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie wygłosił wykład nt.: „Gender – od tolerancji do totalitaryzmu”.

Więcej ...

Tajemnice chwalebne

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

11-12 października: 393. Zebranie Plenarne KEP

2022-10-03 08:04

Episkopat News

393. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się 11-12 października w Kamieniu Śląskim. Głównym tematem posiedzenia będzie kolejny etap synodu biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" – poinformował sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

Kościół

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna