Reklama

Niedziela Łódzka

Budujcie Jego wspólnotę

Konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Piotr Drzewiecki

Konsekracja kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Żeby budować kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby go zbudować, trzeba wiedzieć, kim jest Jezus! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas konsekracji kościoła św. Siostry Faustyny w Łasku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Budowę kościoła w Łasku rozpoczęto w 2000 r. Po dziewięciu latach budowy – 4 października 2009 r. – abp Władysław Ziółek dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego do świątyni i odprawił pierwszą Mszę św. w nowych murach. Od tego czasu trwało wykańczanie i wyposażanie wnętrza kościoła.

Wspólnota parafialna przygotowywała się do uroczystości konsekracji przez kilka lat, zarówno ubogacając kościół wewnątrz, jak i dbając o rozwój duchowy, co podkreślił we wstępie uroczystej Mszy św. konsekracyjnej ks. kan. Jarosław Wojtal, proboszcz. – Parafianie marzyli o powstaniu najmłodszej w mieście parafii i posiadaniu własnej świątyni. Budowa ma swój początek z chwilą erygowania parafii 1 lipca 1996 r. Wtedy na tym miejscu rosły łany zboża. Wkrótce powstała tymczasowa kaplica, służąca naszej wspólnocie 13 lat. Już wówczas kiełkował zamysł wzniesienia trwałej, na miarę potrzeb, świątyni. Od zarania parafii przyświecały słowa Jezusa, skierowane do s. Faustyny, naszej patronki: „Ufność Jego miłosierdziu oraz świadczenie miłosierdzia bliźnim”. Na takim fundamencie oparliśmy nasze dzieła – mówił proboszcz. Następnie przedstawił krótką historię powstania nowej świątyni. – Dzięki ofiarnej pracy parafian, w 2009 r., udało się odprawić w nowym kościele pierwszą uroczystość odpustową. Jednocześnie dbaliśmy o pogłębianie relacji z Bogiem, budowanie życia duchowego całej wspólnoty parafialnej, co zaowocowało powstawaniem kolejnych grup modlitewnych oraz innych zespołów parafialnych. Do wymownych świadectw życia religijnego należą bez wątpienia powołania kapłańskie i zakonne osób pochodzących z parafii. Mogę z całym przekonaniem wyrazić gotowość wspólnoty parafialnej do przyjęcia daru, jakim jest konsekracja kościoła – dodał ks. kan. Wojtal.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita łódzki zadał parafianom zasadnicze pytanie. – Kto może budować kościół? Tylko ten, kto zna odpowiedź na pytanie: kim jest Jezus? . Żeby budować kościół, nie wystarczy znać się na budowie. Żeby go zbudować, trzeba wiedzieć, kim jest Jezus. To się odnosi do tej pięknej świątyni, jak i do nas jako wspólnoty. Poza Jezusem nie mamy powodu, by tworzyć Kościół. To jest nasz Pan. Jeśli w nim pozostajemy, to mamy odwagę budować wspólnotę i zapraszać innych. Kim jest Jezus? Mamy trzy odpowiedzi w liturgii słowa – mówił abp Grzegorz Ryś. I dodał: – Postawiliście piękny kościół, nie możecie być w nim podzieleni! Nie ma powodu, który by was rozbił jako wspólnotę. Możecie być podzieleni na zewnątrz, ale tutaj się jednoczcie w nim. Jezus jest w twojej siostrze i twoim bracie. Życzę wam, abyście odświeżyli te odpowiedzi na pytania o Jezusa i się w nich na nowo odnaleźli. Dlatego teraz wybudujcie tutaj Jego Kościół jako wspólnotę.

Po homilii metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną, po której namaścił ołtarz olejem krzyżma. Kapłani współkonsekratorzy – ks. kan. Jarosław Wojtal, proboszcz tutejszej parafii oraz ks. kan. Sławomir Ciebiada, proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Pabianicach, namaścili olejem krzyżma ściany świątyni. Po spaleniu kadzidła na ołtarzu, metropolita łódzki okadził go, a kapłani okadzili ściany świątyni i wiernych. Na zakończenie procesu konsekracji zapalono świecie ołtarzowe oraz te, znajdujące się na ścianach konsekracyjnych.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-06-29 06:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: na pielgrzymce każdy człowiek może wziąć odpowiedzialność za innych

Abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Abp Grzegorz Ryś

Pielgrzymka to czas, kiedy każdy człowiek może wziąć odpowiedzialność za innych. To się zaczyna od najprostszych rzeczy – mówił abp Grzegorz Ryś do pątników idących w 94. Pieszej Pielgrzymce Łódzkiej na Jasną Górę. W wyprawie uczestniczy też papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous