Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Ciemna strona słońca

Adobe Stock

Promienie słoneczne mają dobroczynny wpływ na organizm, ale mogą też spowodować rumień skórny, alergie i choroby skóry, a nawet nowotwory.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Letnie spacery, rekreacja na powietrzu, praca w ogródku to okazje do korzystania z dobrodziejstwa promieni słonecznych, które pozwalają wytworzyć w organizmie niezbędną nam witaminę D. Mają również korzystny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Lekarze przestrzegają jednak przed intensywnym opalaniem się, zwłaszcza leżeniem plackiem na plaży, które nie jest wskazane dla zdrowia. Bezpieczne opalanie umożliwia przede wszystkim stosowanie preparatów chroniących skórę przed promieniami UVB i UVA, czyli powszechnie dostępnych kosmetyków zawierających filtr UV. Ważne, by preparat nałożyć na skórę 15-20 min przed ekspozycją na słońce, a zabieg powtórzyć po kąpieli w morzu czy jeziorze lub po osuszeniu skóry ręcznikiem. Preparat stosujemy nawet wtedy, gdy będąc na plaży, przebywamy w cieniu, ponieważ promienie UV odbijają się od piasku i wody.

Wysokość filtra ochronnego dobieramy do jednego z sześciu fototypów skóry. Fototyp I dotyczy osób z bardzo jasną karnacją, których skóra łatwo ulega słonecznemu poparzeniu, fototyp VI natomiast dotyczy rasy czarnej. Obowiązuje zasada, że im niższy fototyp skóry, tym wyższy stopień filtru trzeba zastosować. Wyższy filtr przyda się również w czasie wyjazdów do cieplejszej strefy klimatycznej, gdzie słońce operuje intensywniej. Grubszą warstwą preparatu dobrze jest ochronić miejsca szczególnie wystawione na promienie słońca: twarz, ramiona, dekolt, kark. Regułą jest, by unikać opalania się i przebywania na słońcu między godz. 11 a 15.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osoby ze schorzeniami serca, tarczycy, nerek i cukrzycą powinny bardzo ostrożnie korzystać ze słońca. Nie jest prawdziwe dość rozpowszechnione przekonanie, że słońce leczy skórę z trądzikiem. Słońce może chwilowo poprawić stan skóry, ale po pewnym czasie problem powróci, często z większym nasileniem. Dlatego skórę z trądzikiem trzeba również chronić przed słońcem.

Niezależnie od ochrony skóry w czasie letnich upałów konieczne jest wypijanie większej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Powinni o tym pamiętać także opiekunowie osób starszych, nawet jeżeli są to seniorzy stale przebywający w domu. O intensywnym nawodnieniu nie wolno zapomnieć zwłaszcza podczas jazdy na rowerze, gry w piłkę, joggingu i innych form rekreacji.

Reklama

Gdy planujemy dłuższy pobyt na dworze w słoneczny dzień, pamiętajmy o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i zrezygnujmy ze stosowania perfum, bo zawarty w nich alkohol może spowodować podrażnienie lub przebarwienie skóry. Warto też sprawdzić, czy leki, które zażywamy – zarówno te zapisane przez lekarza, jak i kupione bez recepty –nie mają właściwości fotouczulających. Takie właściwości mają również niektóre zioła, dlatego w okresie letnim nie jest polecane np. picie naparów z dziurawca. Dla bezpieczeństwa skóry niektóre zabiegi kosmetyczne, np. peeling czy depilację, powinno się wykonywać co najmniej na 48 godz. przed ekspozycją na słońce.

Bezpieczne zasady plażowania to także unikanie nagłego oziębienia organizmu nagrzanego przez słońce. Wypicie mocno schłodzonego napoju może się stać przyczyną zapalenia oskrzeli lub anginy. Także gdy wchodzimy do wody bezpośrednio po opalaniu się, zanurzamy się stopniowo, delikatnie ochlapujemy wodą górne partie ciała. Skok do zimnej wody może wywołać szok termiczny, który skończy się zgonem.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-07-05 12:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wakacje w Europie: w Hiszpanii bez masek na plaży, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem

Adobe.Stock.pl

Kraje południa Europy przygotowują się do drugiego już sezonu wakacyjnego podczas pandemii. Hiszpania, Grecja, Cypr i Chorwacja liczą, że postęp w szczepieniach przeciwko Covid-19 i przyjęcie europejskiego paszportu szczepień ułatwią podróże i przyciągną urlopowiczów.

Więcej ...

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01
Ryszard Henryk Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...