Reklama

Niedziela Częstochowska

„Niedziela” w duszpasterstwie

Mateusz Firek

Prasa katolicka spełnia bardzo ważną rolę nie tylko w informowaniu społeczeństwa, ale prasa ta spełnia rolę katechezy dla dorosłych – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Niedzieli.

Prelekcja nt. „Rola Tygodnika Katolickiego Niedziela w duszpasterstwie parafialnym” odbyła się 19 czerwca w kościele św. Marii Magdaleny w Koziegłowach. Wykładu wysłuchali przedstawiciele ruchów działających w parafii, m.in. róż różańcowych i kręgu biblijnego. W spotkaniu wziął udział również Jacek Ślęczka, burmistrz gminy i miasta Koziegłowy.

Poczucie władzy

W wykładzie ks. Frukacz podkreślił, że media stanowią istotną część życia człowieka. – Trudno dzisiaj wyobrazić sobie rodzinę bez telewizora, młodego człowieka bez komputera czy też bez telefonu komórkowego. W świecie współczesnym nastąpił ogromny przewrót w dziedzinie środków społecznego przekazu. Można powiedzieć, że media nas otaczają – zaznaczył duchowny i dodał: – Okazuje się, że dzisiejszy człowiek jest bardzo mocno uzależniony od pilota. Potrzebujemy go nie tylko do telewizora, ale także do samochodu, bramy. Dlaczego tak się dzieje? Bo człowiek czuje, że w jakiś sposób ma władzę np. nad telewizorem.

Pomoc w duszpasterstwie

Mówiąc o zadaniach środków społecznego przekazu, ks. Frukacz zwrócił uwagę na to, że media odgrywają ważną rolę w dziedzinie kultury i służą dialogowi ze współczesnym światem, ale przede wszystkim „powinny służyć prawdzie”. – Obok metod tradycyjnych, jak świadectwo życia, nauka religii, kontakt osobisty, pobożność ludowa, liturgia i inne obrzędy, bardzo ważnym środkiem ewangelizacji i katechezy stały się obecnie środki społecznego przekazu. Dlatego w duszpasterstwie bardzo ważną rolę odgrywa Niedziela – wskazał.

Zasada przemilczania

– Prasa katolicka spełnia bardzo ważną rolę nie tylko w informowaniu społeczeństwa, ale prasa ta spełnia rolę katechezy dla dorosłych. Bolesne jest to, że w tzw. mediach mainstreamowych bardzo często stosuje się „zasadę przemilczania odnośnie dobrych wydawnictw katolickich”. Bardzo trudno jest znaleźć ciekawy program i audycję telewizyjną, która przedstawiłaby rzetelnie rynek wydawnictw katolickich – ubolewał prelegent.

Reklama

Nośnik Ewangelii

– Niedziela jest bardzo pomocna duszpasterzom w dotarciu tam, gdzie kapłan sam nie może pójść. Być może po nasz tygodnik mogą sięgnąć ci, którzy na co dzień nie są w kościele, a uczestniczą w nabożeństwach tylko od święta do święta. Na ambonie też nie da się opowiedzieć wszystkiego, co dzieje się w Kościele i świecie. Ponadto wiele tekstów w Niedzieli to teksty formacyjne, które odpowiadają na trudne pytania dotyczące wiary. Z Niedzielą można pogłębić wiarę i wiedzę religijną – kontynuował redaktor.

Omawiając rolę środków społecznego przekazu w dziele ewangelizacji i działalności duszpasterskiej Kościoła, ks. Frukacz przypomniał że „środki te, wprzęgnięte w służbę Ewangelii, niezmiernie poszerzają zakres słuchania słowa Bożego i zanoszą orędzie zbawienia do rzesz ludzi”.

– Oczywiście bardzo ważnym narzędziem ewangelizacji jest internet. Daje on ludziom bezpośredni i natychmiastowy dostęp do ważnych zasobów religijnych i duchowych, wspaniałych bibliotek i muzeów oraz miejsc kultu, dokumentów i nauczania Magisterium, pism Ojców i Doktorów Kościoła oraz duchowej mądrości wieków – podkreślił prelegent i zachęcił do zaglądania na portal: www.niedziela.pl .

Prelekcja i spotkanie odbyły się w ramach programu marszałkowskiego związanego z realizacją projektu: „Rewitalizacja zabytkowego kościoła pw. Marii Magdaleny w Koziegłowach wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu”.

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cieszę się, bo wierzę!

Ks. dr Jarosław Grabowski

Sztajner/Niedziela

Ks. dr Jarosław Grabowski

Więcej ...

Obraz Kandinsky’ego skradziony z Muzeum Narodowego w Warszawie sprzedany na aukcji w Berlinie za 310 tys. euro

2022-12-01 20:23
Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego / Materiały prasowe

Akwarela Wassilego Kandinskiego „Kompozycja” skradziona ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak zwykły paser: sprzedał Kandinskiego, mimo że wiedział, że pochodzi z kradzieży z polskiego muzeum..." - napisał na twitterze wicepremier, minister kultury Piotr Gliński komentując czwartkową sprzedaż w berlińskim domu aukcyjnym Grisebach akwareli, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Więcej ...

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...