Reklama

Niedziela Podlaska

Z modlitwą o pokój

Ks. Andrzej Falkowski – wieloletni przewodnik grup oraz kierownik Pieszej Pielgrzym

Archiwum CIDD

Ks. Andrzej Falkowski – wieloletni przewodnik grup oraz kierownik Pieszej Pielgrzym

Z ks. Andrzejem Falkowskim – dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Wojciech Łuszczyński: Trwają przygotowania do wymarszu 32. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę. Proszę powiedzieć, jak na przestrzeni minionych lat zmieniła się pielgrzymka?

Ks. Andrzej Falkowski: Pielgrzymowanie jest niezwykłą formą modlitwy. Wprawdzie nasza pielgrzymka ma dopiero 32 lata, jednak sama idea pielgrzymowania istniała od początku chrześcijaństwa. Gdy mówimy o pielgrzymce, należy pamiętać, że pielgrzymka to ludzie, którzy udają się w drogę do sanktuarium. W tym wymiarze pielgrzymka przez wieki się nie zmieniła. Cel pielgrzymowania pozostaje niezmienny, a także radość, otwarte serca pątników i ludzi, którzy przyjmują nas po drodze. Zmieniają się jedynie aspekty techniczne. Pielgrzymce towarzyszą mobilne toalety, kuchnia polowa, pątnicy posiadają wygodniejsze namioty. To już wymogi naszych czasów.

„Idziemy w pokoju Chrystusa” – to hasło tegorocznej pielgrzymki. Dlaczego takie hasło znajdzie się na znaczkach pielgrzymów?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć jak wielką wartością jest pokój. Potrzebujemy go w kontekście trwającej wojny na Ukrainie i w wielu rejonach świata. Potrzebujemy go w naszych rodzinach, miejscach pracy, a przede wszystkim w naszych sercach. O tak potrzebny pokój będziemy się modlić. W tym miejscu pragnę zaprosić do wspólnego pielgrzymowania także osoby z Ukrainy, które musiały uciekać ze swoich domów do Polski, a obecnie mieszkają na terenie naszej diecezji.

Gdy będziemy mówili o pokoju, chcemy pamiętać, że jest on darem od Pana Boga, ale i zadaniem na całe życie. Gdy wychodzimy z Eucharystii, słyszymy z ust kapłana posłanie: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Tegoroczne hasło jest odpowiedzią na to wszystko, co usłyszeliśmy i przeżyliśmy w czasie każdej Mszy św. w naszym życiu.

Pieszej pielgrzymce od lat towarzyszy wielkie modlitewne zaplecze w postaci zaangażowania pielgrzymów duchowych. Jak wygląda ta duchowa łączność?

Każdego roku ponad 2500 osób podejmuje się duchowego pielgrzymowania. W większości naszych parafii organizowane są Msze św., rozważania, modlitwy różańcowe i apele jasnogórskie dla pielgrzymów duchowych. Oni także mają swoje intencje. Czujemy także ich duchowe wsparcie na trasie pielgrzymki. Jako dyrektor pielgrzymki od 1 do 15 sierpnia, każdego dnia sprawuję Eucharystię w intencji pielgrzymów duchowych. Ich intencje odczytujemy na trasie pielgrzymki podczas Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia, by na końcu złożyć je u stóp obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Należy zaznaczyć, że w łączności z osobami, które pozostały w naszych domach pomaga Centrum Informacji Diecezji Drohiczyńskiej. Każdy może śledzić pątnicze trudy na Facebooku i stronie internetowej pielgrzymki (doczestochowy.pielgrzymuj.pl) oraz stronie internetowej diecezji drohiczyńskiej (drohiczynska.pl).

Reklama

Sanktuarium na Jasnej Górze przygotowuje odznaczenie dla zasłużonych pielgrzymów. Czy ktoś z naszej diecezji może liczyć na to wyróżnienie?

Przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski wraz z kustoszem sanktuarium Jasnej Góry ustanowili odznaczenie „Peregrinus Marie”. W tym roku będę mógł wystąpić o odznaczenie dla jednej osoby, która najwięcej razy była na pieszej pielgrzymce. Warunkiem zgłoszenia jest udział w tegorocznym pielgrzymowaniu. Zapraszam więc do tegorocznego pielgrzymowania wszystkich doświadczonych pątników.

Wieloletnie pielgrzymkowe doświadczenie musi wiązać się z licznymi wspomnieniami. Co z pielgrzymowania zostaje najbardziej w pamięci?

Każda pielgrzymka pozostawiła we mnie wiele ciepłych wspomnień. Z wdzięcznością modlę się za osoby, które z nami pielgrzymowały i już odeszły do Pana Boga. Pamiętam o osobach, które otwierają przed pątnikami swoje domy i serca, o wszystkich, którzy pomagają w przygotowaniu i przebiegu pielgrzymki. Pamiętam wiele wspaniałych rozmów oraz niesamowite osoby, które poznałem na pielgrzymce. Te wspomnienia pozostaną ze mną na zawsze i pomagają mi za każdym razem na nowo przeżywać moje kapłaństwo. Pielgrzymka to niesamowite spotkanie z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Mam nadzieję, że czytelnicy Niedzieli dołączą w tym roku do grona pielgrzymów. Warto…

Podziel się:

Oceń:

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Fatima i Jasna Góra

Prymas Polski kard. August Hlond na Jasnej Górze podczas uroczystego
zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi (1946 r.)

Archiwum Jasnej Góry

Prymas Polski kard. August Hlond na Jasnej Górze podczas uroczystego zawierzenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi (1946 r.)

Więcej ...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Więcej ...

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:01

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami