Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Muzyczna uczta

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

Piotr Lorenc/Niedziela

Chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu

To było wielkie święto muzyki. 26 czerwca w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu odbył się I Zlot chórów diecezji sosnowieckiej.

Początkowo w zlocie miało uczestniczyć 7 chór, ostatecznie wzięło w nim udział 5 zespołów. Pomysł zorganizowania zlotu wyszedł od ks. Mieczysława Miarki, proboszcza olkuskiej parafii. – Zaproponowałem ks. Robertowi Żwirkowi – diecezjalnemu duszpasterzowi organistów, który nomen omen prowadzi w naszej parafii chór – by w ramach 30. rocznicy powstania naszej diecezji, zorganizować zlot chórzystów. Pomysł ten bardzo mu się spodobał i od razu przystąpił do realizacji – powiedział ks. Mieczysław Miarka.

– Zaproszenia do udziału w zlocie wysłałem do wszystkich 16 chórów, które działają w naszej diecezji. Udział w zlocie potwierdziło 7 chórów, ostatecznie przybyło 5. Jak na pierwszy raz to zupełnie przyzwoita frekwencja – podkreślił ks. Robert Żwirek. I zapowiedział, że wydarzenie znajdzie kontynuację w następnych latach.

I tak 26 czerwca w olkuskiej bazylice zaprezentowały się następujące zespoły: chór Lutnia z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu pod dyrekcją Pawła Kocha, chór Angelus z sanktuarium św. Antoniego Padewskiego z Dąbrowy Górniczej-Gołonoga pod dyrekcją Tadeusza Barylskiego, Męski Chór Parafialny z bazyliki mniejszej św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu pod dyrekcją Jana Kućmierczyka, chór Cantamus Domino z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie pod dyrekcją Małgorzaty Kostki i chór Cantores Minores Basilica Sancti Andreae z parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka.

Reklama

Poszczególne chóry zaprezentowały dwa dowolnie wybrane utwory o charakterze religijnym, a następnie wspólnie zaśpiewały „Modlitwę o pokój” w intencji ustania wojny na Ukrainie. Później wspólne śpiewanie przeniosło się na olkuski Rynek, gdzie członkowie chórów śpiewali wspólnie pieśni patriotyczne: „Pieśń Konfederatów Barskich”, „Czerwone Maki na Monte Cassino” oraz „Rotę”.

Tak duża liczba chórzystów była także okazją do tego, aby zaprezentować przybyłym gościom krótką historię bazyliki. Z tej sposobności skorzystał ks. Mieczysław Miarka. – Najcenniejszym zabytkiem olkuskiej bazyliki jest gotycki poliptyk z końca XV wieku, jeden z czterech takich ołtarzy w całej Polsce. Ponadto warto zwrócić uwagę na renesansowy ołtarz z początku XVII wieku z obrazem św. Andrzeja Apostoła – patrona kościoła. Kolejnym niezwykłym zabytkiem są późnorenesansowe organy, których budowę rozpoczął w 1611 r. wybitny organomistrz Hans Hummel. Warto podkreślić, że olkuskie organy, jako jedne z nielicznych w Europie zachowały do dziś oryginalny mechanizm i znaczną część piszczałek. W bazylice można oglądać również cenne zabytki, jak np. półtorametrowej wysokości pochodzący z XVII wieku srebrny krzyż gwarków. Wnętrze kościoła zdobią nagrobki mieszczan z charakterystycznymi gmerkami i gotyckie stalle – powiedział ks. proboszcz.

Jako pierwszy wystąpił, najstarszy w gronie, chór Lutnia z Sosnowca. Lutnię założył w 1904 r. ks. Roch Milbert, budowniczy i pierwszy proboszcz parafii przy sosnowieckiej katedrze. Chór przetrwał dwie wojny światowe i okres PRL. – Początkowo śpiewało w nim 23 młodzieńców. Na przestrzeni lat chór ulegał przeobrażeniom. Dziś śpiewają w nim kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i dojrzali. Obecnie prowadzi go Paweł Koch. Chór ma w swoim repertuarze ponad 200 pieśni na każdy okres roku kościelnego: kolędy, pieśni wielkopostne, pieśni wielkanocne, pieśni maryjne, pieśni eucharystyczne i okolicznościowe; ma też pieśni patriotyczne, śpiewane w czasie uroczystości religijno-patriotycznych. Od trzydziestu lat chórzyści śpiewają ubrani w jednolite, galowe stroje. Występują nie tylko w swojej parafii, lecz także bardzo często zapraszani są do wspólnot sąsiednich, aby ubogacać wydarzenia religijne.

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi przy Sercu Matki

Pielgrzymi pod szczytem Jasnej Góry

Archiwum pielgrzymki

Pielgrzymi pod szczytem Jasnej Góry

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej do Jasnogórskiego Sanktuarium przybyła druga część XXIX Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sosnowieckiej.

Więcej ...

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...