Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nadbałtyckie debaty

Archiwum prywatne

O dydaktyce katechezy, o tym jak katechizować współcześnie, również w przestrzeni internetowej, rozmawiali na spotkaniu zakonni i świeccy katechetyci.

W Trzęsaczu odbyły się „XIX Nadbałtyckie Debaty Katechetyków Polskich”. Organizuje je Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego i Polskie Towarzystwo Teologiczne – Oddział w Szczecinie. Tematem dyskusji katechetyków był tegoroczny temat: „Inspiracje nowego Dyrektorium o katechizacji. Formacja katechetów – dydaktyka katechezy – media w służbie katechezy”.

Sesje

W Trzęsaczu księży profesorów, siostry zakonne i świeckich katechetyków powitał inicjator, organizator i koordynator debat – ks. inf. prof. Andrzej Offmański, który otworzył spotkanie, zachęcając do dyskusji i przemyśleń naukowych. Przez dwa dni miały miejsce III sesje debat, podzielone następująco: sesja I: Formacja katechetów – 1. Cel i kryteria formacji katechetów – ks. prof. dr hab. Zbigniew Marek – AFP Ignatianum; 2. Wymiary formacji katechetów – ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik – UKSW Warszawa; sesję koordynowała prof. dr hab. Anna Zellma – UWM Olsztyn; sesja II: Dydaktyka katechezy – 1. Kryteria głoszenia orędzia – ks. dr Marek Korgul – PWT Wrocław; 2. Metoda w katechezie – ks. lic. Piotr Pierzchała – WSD DWP Warszawa; sesję koordynował ks. dr hab. Andrzej Kielan – UP JP II Kraków; sesja III: Przekaz medialny katechezy – 1. Tworzenie przekazu medialnego w duchu misyjnym – ks. prof. dr hab. Jan Szpet UAM Poznań; 2. Przyjmowanie przekazu medialnego – ks. dr Krzysztof Łuszczek – US Szczecin; sesję koordynował ks. prof. dr hab. Roman Buchta – US Katowice.

Wnioski i uwagi

W czasie katechetycznych debat opartych o nowe Dyrektorium o katechizacji wysunęły się następujące wnioski, do dalszych analiz: trzeba zintensyfikować działania katechetów, aby tworzone projekty katechetyczne były aktualne i dostosowane pastoralnie do potrzeb słuchaczy, należy zwrócić uwagę na katechezę parafialną, w tym szczególnie skierowaną również do osób dorosłych. Szansą dla katechezy jest również obecność konspektów i scenariuszy katechez w przestrzeni internetu. Media powinny wspomagać proces dydaktyczny, ponieważ nic nie zastąpi osobistego spotkania z człowiekiem. Katechetycy zwrócili uwagę na potrzebę ewangelizowania tak, aby katecheza mogła trafiać na już po części zewangelizowany grunt.

Reklama

Refleksje

Wszystkie przemyślenia były oddawane Panu Bogu podczas modlitwy. Każdego dnia sprawowana była Msza św. Wyrażamy wdzięczność abp. Andrzejowi Dziędze za obecność i refleksję na temat stanu polskiej katechezy i inspirację do dalszych badań naukowych i sposobów docierania z Dobrą Nowiną do człowieka. Obecność na debatach przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp. dr. hab. Wojciecha Osiala z Łowicza, a także ks. dr. Pawła Płaczka – dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego ze Szczecina ubogaciły prowadzone dyskusje.

Debaty Katechetyczne organizowane praktycznie co roku, są źródłem inspiracji katechetycznych, a także pokazują, że warto się spotykać tutaj nad Bałtykiem i zapraszać katechetyków na Pomorze Zachodnie, do naszej archidiecezji, bo słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Szczecinie podczas pielgrzymki w 1987 r. na Jasnych Błoniach, że „ten wiatr, który wieje od Polskiego morza” – ufamy, będzie nadal źródłem inspiracji i powiewu Ducha Świętego, który prowadzi Kościół, w tym również sprawy związane z katechezą i nauczaniem religii w szkołach.

Za gościnę w Trzęsaczu dziękujemy Dyrektorowi Młodzieżowego Ośrodka Wypoczynkowego, ks. Norbertowi Sawickiemu i za możliwość spotykania się cyklicznie w tym miejscu nad pięknym, naszym Morzem Bałtyckim, które również jest źródłem inspiracji do katechetycznych przemyśleń i planów na przyszłość.

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski: media są dzisiaj błogosławieństwem

Bolesny i trudny czas pandemii stanowi okazję do docenienia roli mediów w naszym życiu jako wspaniałego daru Bożego. One sprawiają, że słyszymy głos umocnienia i otuchy ze strony Papieża Franciszka, pozwalają nam także włączyć się w jego modlitwę za udręczoną ludzkość – podkreślił jamużnik papieski.

Więcej ...

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”

Więcej ...

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Kościół

„Czas na miłość” - dziś początek Międzynarodowego...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej