Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wakacje

Przepis na wolniejsze życie

Prawosławny krzyż nad rzeką Supraśl

Jarosław Ciszek

Prawosławny krzyż nad rzeką Supraśl

W modzie jest teraz slow life, czyli próba życia w zwolnionym tempie. Tę filozofię idealnie można wypróbować na Podlasiu, do odwiedzenia którego zaprasza ks. Paweł Rozpiątkowski.

Ciągnie mnie na Podlasie z uwagi na mniejsze nasycenie turystami. To prawdopodobnie najmniej ludne miejsce w Polsce. Ludzie żyją tam wolniej. Nie śpieszą się w sklepach i nawet obcym mówią „dzień dobry” – opowiada ks. Rozpiątkowski i podkreśla, że na miejsca swoich urlopów wybierał rejony Hajnówki, Siemiatycz i Białegostoku.

Dzikość i cisza

Każde z tych miejsc jest inne. – Najbardziej „naturalną” częścią Podlasia, stosunkowo najmniej dotkniętą przez wielkomiejskość, wydają się być okolice Siemiatycz z rozsianymi małymi, cichymi wioskami, które niestety są zamieszkałe przez starszych już ludzi – opisuje swoje doświadczenia kapłan. – Warta polecenia jest też niezwykle mała, zwłaszcza jak na stolicę diecezji miejscowość, czyli urokliwy Drohiczyn. Niedaleko znajdziemy też święte miejsce prawosławnych: usłaną krzyżami górę Grabarkę.

Miłośnicy przyrody, fotografii i ptasich treli zapewne zachwycą się terenami parków narodowych: Biebrzańskiego, który jest siedliskiem dla wielu ptaków, ale także największym zbiorowiskiem łosi, które można spotkać nawet przy drodze (na tzw. carskim trakcie), czy Narwiańskiego, z rzeką, która bywa nazywana polską Amazonką. Dzikie tereny można eksplorować szlakami wodnymi, rowerem i pieszo.

Wśród podlaskiej fauny nie można oczywiście zapomnieć o żubrze, czyli największym europejskim ssaku lądowym. Możemy go spotkać przede wszystkim w rejonie Białowieży podczas leśnych spacerów (Uwaga! Najbardziej dzika i pierwotna część lasu jest dostępna jedynie z przewodnikiem!), ale także w pokazowych rezerwatach. Warto się też zatrzymać w Krainie Otwartych Okiennic, by podziwiać niezwykłą drewnianą architekturę – świat, który znika na naszych oczach.

Religie i historia

Bliżej Białegostoku zachwyca Supraśl, podlaskie uzdrowisko, którego sercem jest ogromny prawosławny monastyr, wspaniała twierdza z cudownymi cerkwiami w środku oraz dwoma wyjątkowymi muzeami: ikon, gdzie rzeczywiście można oddychać religijnością Wschodu, oraz historii druku, w którym można zgłębić techniki otrzymywania papieru oraz jego zadrukowywania. Urzeka też niewielki, ale pełen historii Tykocin z królewską rezydencją i muzeum żydowskim, wreszcie sam Białystok z cudownymi ogrodami Pałacu Branickich, niezwykłymi muralami oraz nowoczesnym i przejmującym Muzeum Pamięci Sybiru.

Reklama

Podczas odkrywania religijności regionu nie możemy zapomnieć o XVIII-wiecznych meczetach w Kruszynianach i Bohonikach, gdzie osiedlili się Tatarzy, którzy służyli w królewskim wojsku. Kulturowy tygiel Podlasia owocuje także niezwykłymi doznaniami kulinarnymi, a lokalne specjały urzekają prostotą i cudownym smakiem.

Ważnymi miejscami kultu są sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku z grobem bł. ks. Michała Sopoćki i Sokółka – miejsce cudu eucharystycznego i sanktuarium, które pozwala docenić rzeczywistą obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Warto jednak przede wszystkim dać się porwać wolniejszemu trybowi życia, odpocząć od miejskiego zgiełku i pośpiechu, i zrozumieć, że można inaczej. – Tu można poczuć zapach i smak innego od wielkomiejskiego, pełnego pośpiechu życia – podsumowuje ks. Rozpiątkowski.

2022-07-19 14:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pod strażą piramid

Słynny dom Kordopułowa z 1754 r.
i ruiny XV-wiecznej cerkwi św. Barbary

Margita Kotas

Słynny dom Kordopułowa z 1754 r. i ruiny XV-wiecznej cerkwi św. Barbary

Zaledwie 20 km na północ od granicy z Grecją, w głębokiej i wąskiej dolinie na południowo-zachodnich stokach Pirinu, w cieniu piaskowcowych piramid ukrywa się zabytkowe najmniejsze miasto Bułgarii – słynący winem Mełnik

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...