Reklama

Wiadomości

Biznes z unijnym dofinansowaniem

ARiMR/Łukasz Szymczak

Pomysłów na prowadzenie własnego biznesu na wsi jest wiele. Jednym z nich jest świadczenie usług dla rolnictwa. Na rozwój takiej działalności lub na jej założenie można otrzymać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc w wysokości nawet pół miliona złotych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ARiMR trwa właśnie kolejny nabór wniosków o wsparcie na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” finansowany z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zakończy się 19 sierpnia 2022 r.

Tegoroczny nabór wniosków jest ostatnim tego typu w ramach PROW na lata 2014-2020 i pierwszym, w którym o dofinansowanie mogą wnioskować również ci, którzy dopiero chcą założyć firmę. Rozszerzono również sam katalog usług, na które można otrzymać dofinansowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do tej pory wsparcie można było uzyskać tylko na działalność związaną z rolnictwem, wspomagającą produkcję roślinną lub chów i hodowlę zwierząt gospodarskich albo pomoc świadczoną po zbiorach. Teraz zakres usług objętych wsparciem poszerzono o te związane z: leśnictwem; rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych; rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji; rolnictwem w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych.

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. W przypadku usług związanych z rolnictwem lub leśnictwem działalność musi być prowadzona co najmniej 2 lata przed złożeniem wniosku o pomoc. Nie dotyczy to podmiotów, które chcą założyć firmę zajmującą się: zabezpieczaniem lub utrzymywaniem urządzeń wodnych; myciem i dezynfekcją budynków służących produkcji rolnej, urządzeń, maszyn, pojazdów rolniczych i leśnych, a także wykorzystywaniem technologii cyfrowych – w tym dronów czy informatycznych systemów zarządzania gospodarstwem.

Maksymalna kwota wsparcia, którą wnioskodawca może otrzymać od ARiMR, wynosi 500 tys. zł. Refundacji podlega do 50 proc. udokumentowanych, kwalifikowanych kosztów inwestycji, a w przypadku działalności związanej z rolnictwem w zakresie zabezpieczania lub utrzymania urządzeń wodnych oraz tej z wykorzystaniem technologii cyfrowych w rolnictwie – 65 proc.

Reklama

W związku z wprowadzonymi zmianami poszerzony został również katalog kosztów kwalifikowanych, co umożliwia realizację inwestycji pod kątem zakupu nowych maszyn, urządzeń i narzędzi w celu wykorzystywania ich w obrębie gospodarstw rolnych w ramach świadczonych usług.

Co istotne, dofinansowanie w każdym z zakresów nie obejmuje zakupu nieruchomości, rzeczy używanych, kosztów robót budowlanych ani leasingu zwrotnego, a także podatku VAT.

Wnioski o pomoc na „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem” przyjmują oddziały regionalne ARiMR do 19 sierpnia 2022 r. Dokumenty można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, albo przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej. Wniosek można również wysłać w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy e-PUAP.

Do tej pory odbyły się trzy nabory wniosków, w których można było ubiegać się o ten rodzaj dofinansowania. Agencja podpisała ponad 3,7 tys. umów o przyznaniu takiej pomocy na łączną kwotę ponad 1,64 mld zł. Kolejna pula środków czeka. Wraz ze wzrostem powierzchni gospodarstw i profesjonalizacją produkcji będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistyczne maszyny rolnicze i zaawansowane technologicznie urządzenia. Szanse na rozwój firm świadczących usługi związane z rolnictwem lub leśnictwem są więc duże.

Więcej informacji: na portalu internetowym – www.gov.pl/web/arimr, pod numerem bezpłatnej infolinii – tel. 800-38-00-84 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie ARiMR.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-07-26 09:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

MRiRW: podpisano list intencyjny ws. budowy 20 biogazowni

PAP/Marcin Obara

W ministerstwie rolnictwa podpisany został list intencyjny w sprawie budowy 20 biogazowni rolniczych opartych o innowacyjną polską technologię, które pozwolą na zagospodarowanie substratów z gospodarstw rolnych i ich przetworzenie na energię elektryczną oraz biometan.

Więcej ...

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Więcej ...

Dar przyjaźni

2024-04-24 10:17
O przyjaźni w małżeństwie i między małżeństwami mówili Monika i Marcin Gomułkowie.

Magdalena Lewandowska

O przyjaźni w małżeństwie i między małżeństwami mówili Monika i Marcin Gomułkowie.

– Duchowość chrześcijańska jest duchowością przyjaźni – mówił podczas Inspiratora Małżeńskiego ks. Mirosław Maliński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć