Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szlakiem sudeckich uzdrowisk

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju

Jarosław Ciszek

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju

Niewysokie, ale zjawiskowo prezentujące się góry, wspaniałe zabytki oraz lecznicze wody. Dziś w wakacyjnym cyklu wyprawę szlakiem sudeckich uzdrowisk poleca ks. Andrzej Hepek.

W połowie czerwca z parafialną wycieczką odwiedziliśmy piękne okolice Dolnego Śląska i do wyprawy w te strony namawiam każdego. Nasza wędrówka obejmowała trzy uzdrowiska: Kudowę-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Polanicę--Zdrój – mówi ks. Hepek.

Nie tylko wody

Każda z tych miejscowości może się pochwalić prężnie działającymi sanatoriami, których funkcjonowanie jest oparte na leczniczych właściwościach wód mineralnych. Ale uzdrawiające (przynajmniej dla ducha i skołatanych nerwów) może być samo spacerowanie po pięknych i zabytkowych parkach oraz wędrówka na okoliczne górskie szczyty, skąd można podziwiać uroki regionu.

W uzdrowiskach wciąż czuć klimat dawnych wieków, kiedy bywali tu wybitni kompozytorzy z Felixem Mendelssohnem-Bartholdym i Fryderykiem Chopinem na czele, pisarze (Bruno Schulz), wielcy politycy (Winston Churchill), czy późniejsi święci (Edyta Stein i Karol Wojtyła). – Podczas wyprawy spacerowaliśmy po deptakach tych niewielkich miasteczek z dobrze zachowanymi zabytkowymi centrami. Przyjemnością były spacery wzdłuż stawów i rzeczek, szum wody urokliwych fontann oraz napicie się kawy w odrestaurowanych pijalniach wód. Mieliśmy także okazję posłuchać prób do koncertu muzyki Chopina – opowiada ks. Hepek.

Oferta kulturalna w uzdrowiskach jest wypełniona propozycjami spektakli i koncertów. Każde z miast może się też pochwalić unikatowymi zabytkami i atrakcjami. W Dusznikach będzie to Muzeum Papiernictwa, zlokalizowane w XVII-wiecznym młynie papierniczym. Kudowa czeka na amatorów mocnych wrażeń z Kaplicą Czaszek, wybudowaną w 1776 r. Jej ściany i sufit są wyłożone ok. trzema tysiącami czaszek i kości ludzkich, a w krypcie pod podłogą spoczywa dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy szczątków ofiar zarazy oraz wojen śląskich z lat 1740-45. To jedyne tego typu miejsce w Polsce i jedno z trzech w Europie. Polanica zaprasza dzieci na wyprawę kolejką turystyczną stylizowaną na zabytkowy pociąg oraz na letni tor saneczkowy. Wieczorem w sezonie letnim warto zobaczyć tam pokaz fontann, w którym strumienie wody tańczą do muzyki.

Reklama

Uzdrowiska to też świetna baza wypadowa w pobliskie pasma Gór Orlickich, Bystrzyckich, Stołowych, Sowich i Bardzkich.

Miasto twierdzy

Swoją parafialną wędrówkę grupa ks. Hepka zakończyła w Kłodzku. – To miejsce dla tych, którzy uwielbiają klimat średniowiecznych miast z historią w tle. Nad miastem góruje imponująca twierdza. Stary, gotycki most na Młynówce do złudzenia przypomina Most Karola w Pradze. Strome uliczki prowadzą prosto do zabytkowego miejskiego ratusza, obok którego stoi wotywna figura Najświętszej Maryi Panny. Rynek otaczają renesansowe i barokowe kamienice, które niegdyś były domami kłodzkich rzemieślników, kupców czy szlachty – rekomenduje ks. Hepek.

Warto wybrać się także w podziemia miasta i zejść nie tylko w głąb twierdzy, gdzie znajduje się ponad siedmiokilometrowy labirynt chodników, ale także przejść się Podziemną Trasą Turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego, która przybliża średniowieczną historię miasta.

Wyprawa w te nieodległe przecież od nas regiony Dolnego Śląska na pewno spodoba się każdemu, niezależnie od wieku.

2022-07-26 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Instalacja proboszczów w Polanicy i Kamieńcu

Ks. kan. Wojciech Dąbrowski zastąpił na urzędzie proboszcza, zmarłego 14 stycznia 2022 roku ks. prał. Antoniego Kopacza

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Wojciech Dąbrowski zastąpił na urzędzie proboszcza, zmarłego 14 stycznia 2022 roku ks. prał. Antoniego Kopacza

Wspólnoty parafialne w Polanicy – Zdroju i Kamieńcu Ząbkowickim powitały swoich nowych duszpasterzy.

Więcej ...

Kraków: dominikańska akcja “Ciacho za ciacho” zbliża się wielkimi krokami

2022-12-07 17:55

Adobe.Stock

Już 11 grudnia odbędzie się kolejna edycja akcji charytatywnej “Ciacho za ciacho” organizowanej przez Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie “Beczka”. Inicjatywa ta powstała w 2003 roku. Wydarzenie najczęściej odbywa się cyklicznie, dwa razy do roku, przed Wielkanocą oraz przed Bożym Narodzeniem, w klasztorze oo. dominikanów w Krakowie Całkowity dochód z akcji zawsze jest przeznaczany na wsparcie organizacji niosących szeroko rozumianą pomoc potrzebującym.

Więcej ...

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...