Reklama

Konsekracja kościoła Matki Bożej Królowej Polski

Niedziela legnicka 23/2003

W święto Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja br., biskup legnicki Tadeusz Rybak dokonał konsekracji kościoła pod takim samym wezwaniem w Polkowicach. W uroczystości obok wiernych parafii wzięli licznie udział kapłani, władze miasta, budowniczowie świątyni ze swymi rodzinami i dobrodzieje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość ta poprzedzona była przygotowaniem duchowym wiernych w czasie rekolekcji parafialnych. W przededniu konsekracji odbył się także Festiwal Piosenki Religijnej. Był to już X festiwal, w którym wzięło udział 25 zespołów, a gościem specjalnym była "Arka Noego".
Msza św. konsekracyjna rozpoczęła się od przywitania przybyłego do parafii Pasterza diecezji i procesji, która weszła do świątyni. Tu, przy ołtarzu, przedstawiciele Rady Budowy Kościoła przekazali Księdzu Biskupowi symboliczne klucze do świątyni, prosząc wraz ze swoim proboszczem ks. prał. Marianem Kopko o jej konsekrację.
Moment poświęcenia, namaszczenia ołtarza i ścian świątyni nastąpił podczas liturgii eucharystycznej, której przewodniczył Biskup Legnicki. Po okadzeniu ołtarza i kościoła nastąpiło także uroczyste zapalenie świateł w świątyni, która do tej chwili pogrążona była w półmroku. Uroczyste zapalenie świateł przypomina pojawienie się Zbawiciela wśród apostołów wieczorem po Zmartwychwstaniu.
"Ludzie, którzy stanowią Kościół Chrystusowy, muszą uzewnętrznić swoją tożsamość, muszą szukać umocnienia swojej więzi z Chrystusem - mówił w homilii bp Tadeusz Rybak - W historii Kościoła przyszedł czas, kiedy po prześladowaniach wolno wreszcie było wznosić świątynie. Zaczęto więc je budować w różnym czasie, miejscach i stylu. Każda z nich jest znakiem żywego Kościoła. Dziś poświęcamy uroczyście świątynię, jaka została wzniesiona tutaj, w Polkowicach. Na ziemi, która kryje bogactwa rudy miedzi i innych minerałów. Jest to też ziemia ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników oraz ludzi innych zawodów. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, ale także wszystkim ludziom, którzy przyczynili się do tego, że kościół w Polkowicach ma nowe miejsce, gdzie ludzie mogą się gromadzić, pogłębiać więź z Bogiem i między sobą".
Eucharystię koncelebrowało pod przewodnictwem Księdza Biskupa kilkudziesięciu księży z grona ponad 70 kapłanów przybyłych na poświęcenie kościoła. Na zakończenie uroczystości podziękowanie Księdzu Biskupowi oraz swojemu Proboszczowi złożyli przedstawiciele parafii. Sam Ksiądz Proboszcz również złożył osobiste podziękowanie Biskupowi Legnickiemu za przewodniczenie tej uroczystości i dokonanie tak oczekiwanej konsekracji kościoła. Złożył także ogólne i imienne podziękowanie parafianom oraz osobom i instytucjom, które na przestrzeni 12 lat powstawania świątyni w różnoraki sposób przyczynili się do jej wzniesienia.
W przygotowanie liturgii obok służby liturgicznej zaangażowany był także specjalnie utworzony chór składający się z młodzieży gimnazjalnej.
Konsekrowany kościół, który stanął na polkowickim osiedlu, jest w układzie jednonawowym o powierzchni użytkowej 773 m2. Długość kościoła to 35,7 m, szerokość 24 m, wysokość do stropu 12 m, a wysokość wraz z wieżą - na której już są trzy dzwony odlane w wytwórni Janusza Felczyńskiego w Przemyślu - 26,18 m.
Projekt kościoła jest autorstwa Ewy Pieślak-Boruńskiej, a konstrukcji Leszka Niżańskiego. Wystrój wnętrza zaprojektował ks. Czesław Mazur. Wszyscy projektanci są z Wrocławia. Majstrem budowy był Henryk Gorbal z Polkowic.
Przypomnijmy, że parafia została powołana do życia przed 12 laty, jeszcze przed ustanowieniem diecezji legnickiej, przez metropolitę wrocławskiego kard. Henryka Gulbinowicza. Od początku proboszczem i budowniczym kościoła jest ks. prał. Marian Kopko (rozmowę z Księdzem Proboszczem przed konsekracją opublikowaliśmy w nr 18 Niedzieli legnickiej). W ciągu tych lat istnienia parafii proboszcz wraz z współpracownikami dbał nie tylko o wzrost materialny świątyni, ale również o wzrost duchowy. Obecnie w parafii działa kilkanaście grup, wspólnot i stowarzyszeń, zrzeszających liczne grono dzieci, młodzieży i dorosłych. W wybudowanym w międzyczasie Domu Parafialnym mają także swoją siedzibę organizacje pozarządowe.
Parafia słynie z corocznie organizowanych festynów odpustowych, z których dochód przeznaczano na budowę kościoła. W tym roku festyn miał miejsce 4 maja. Ksiądz Proboszcz jest także organizatorem Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.
Na zakończenie uroczystości Biskup Legnicki życzył Księdzu Proboszczowi i całej wspólnocie parafialnej Bożego błogosławieństwa, opieki patronki parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i radowania się z owoców wykonanej pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Papież zachęca proboszczów do wniesienia wkładu w prace Synodu

2024-05-02 11:21

PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Do refleksji nad odnową posługi proboszcza w kluczu synodalnym i misyjnym, a także umożliwienia Sekretariatowi Generalnemu Synodu zebrania ich wkładu w przygotowanie Instrumentum laboris zachęcił Ojciec Święty proboszczów całego świata w wystosowanym dziś do nich liście. Wydarzenie to zbiegło się z zakończeniem Międzynarodowego Spotkania „Proboszczowie dla Synodu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst