Pożegnanie Zmarłego odbyło się w Ciągowicach 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak wraz z bp. Antonim Długoszem, biskupem seniorem archidiecezji częstochowskiej. Następnie odbyła się eksporta do kościoła Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach, gdzie o godz. 15 sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Zmarły został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Starokrzepicach.
– Ksiądz Jan niepokoił się bardzo o to, czy dobrze spełnia swoją posługę kapłana i proroka. Księże Jasiu, bądź spokojny! Kiedy nowotwór cię rozkładał całkowicie, wzruszyłem się bardzo, kiedy odwiedzałem cię w szpitalu, spotkałem tam na szafce figurę Matki Bożej. To właśnie ją prosiłeś, abyś był tak wierny Jezusowi w swojej posłudze, jak ona jest wierna. Kto cierpi i nie zrywa więzi z Panem Bogiem, ten jest żywym świętym – powiedział w kazaniu bp Antoni Długosz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Wiemy, że ten moment rozstania jest dla każdego z nas trudny, bo był to kapłan w sile wieku, 62 lata, co to jest? Najbliższej rodzinie składamy wyrazy współczucia, prosząc Boga, aby z nieba wysokiego spojrzał na was i pocieszył w niełatwych chwilach – powiedział pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak.
Reklama
Swojego proboszcza żegnali przedstawiciele parafii: młodzież, dorośli oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Życie i posługę kapłańską ks. kan. Jana Kierata podsumował dziekan dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie ks. kan. Bronisław Waksmundzki.
– Minęło 20 lat pobytu i posługi w tej parafii św. Bartłomieja Apostoła. Przybyłeś do niej w dniu jego święta. I odszedłeś również w dniu św. Bartłomieja. To jest pewien znak. Bartłomiej występuje w Ewangelii św. Jana pod imieniem Natanael. Gdy Jezus go spotkał, powiedział o nim: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu!” (J. 1, 47) Kochani, taki był nasz ksiądz Jan: prawdziwy Izraelita – verus Israelita – w którym nie było podstępu. Był szczery i chciał służyć wiernie Kościołowi i parafii. Jak go zapamiętamy? Jedni w sutannie, inni w mundurze. I w stule z napisem: Bóg, Honor, Ojczyzna – przypomniał ks. Bronisław Waksmundzki.
Ksiądz kanonik Jan Kierat urodził się 10 kwietnia 1960 r. w Częstochowie w rodzinie Piotra i Zofii z domu Sas. Po odbyciu studiów filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie przyjął 2 grudnia 1984 r. święcenia diakonatu, a 26 maja 1985 r. – święcenia prezbiteratu. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach w: Bukownie, Bąkowej Górze, parafii św. Zygmunta w Częstochowie, parafii św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej, parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej, parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, parafii Świętego Krzyża w Jaworznie-Jeleniu, parafii Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Dekretem z 6 sierpnia 2002 r. został mianowany proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Od 26 września 2017 r. był ojcem duchownym dla kapłanów dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach.