Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Służył wiernie kościołowi

Ksiądz kanonik Jan Kierat

Ks. Przemysław Lech

Ksiądz kanonik Jan Kierat

W 62. roku życia i 37. roku kapłaństwa, po ciężkiej chorobie, odszedł do Domu Ojca śp. ks. kan. Jan Kierat, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Zmarł 24 sierpnia, w święto patrona parafii.

Pożegnanie Zmarłego odbyło się w Ciągowicach 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy św. żałobnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak wraz z bp. Antonim Długoszem, biskupem seniorem archidiecezji częstochowskiej. Następnie odbyła się eksporta do kościoła Przemienienia Pańskiego w Starokrzepicach, gdzie o godz. 15 sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza. Zmarły został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Starokrzepicach.

– Ksiądz Jan niepokoił się bardzo o to, czy dobrze spełnia swoją posługę kapłana i proroka. Księże Jasiu, bądź spokojny! Kiedy nowotwór cię rozkładał całkowicie, wzruszyłem się bardzo, kiedy odwiedzałem cię w szpitalu, spotkałem tam na szafce figurę Matki Bożej. To właśnie ją prosiłeś, abyś był tak wierny Jezusowi w swojej posłudze, jak ona jest wierna. Kto cierpi i nie zrywa więzi z Panem Bogiem, ten jest żywym świętym – powiedział w kazaniu bp Antoni Długosz.

– Wiemy, że ten moment rozstania jest dla każdego z nas trudny, bo był to kapłan w sile wieku, 62 lata, co to jest? Najbliższej rodzinie składamy wyrazy współczucia, prosząc Boga, aby z nieba wysokiego spojrzał na was i pocieszył w niełatwych chwilach – powiedział pasterz diecezji sosnowieckiej bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

Swojego proboszcza żegnali przedstawiciele parafii: młodzież, dorośli oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Życie i posługę kapłańską ks. kan. Jana Kierata podsumował dziekan dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach i proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Dąbrowie Górniczej-Błędowie ks. kan. Bronisław Waksmundzki.

– Minęło 20 lat pobytu i posługi w tej parafii św. Bartłomieja Apostoła. Przybyłeś do niej w dniu jego święta. I odszedłeś również w dniu św. Bartłomieja. To jest pewien znak. Bartłomiej występuje w Ewangelii św. Jana pod imieniem Natanael. Gdy Jezus go spotkał, powiedział o nim: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu!” (J. 1, 47) Kochani, taki był nasz ksiądz Jan: prawdziwy Izraelita – verus Israelita – w którym nie było podstępu. Był szczery i chciał służyć wiernie Kościołowi i parafii. Jak go zapamiętamy? Jedni w sutannie, inni w mundurze. I w stule z napisem: Bóg, Honor, Ojczyzna – przypomniał ks. Bronisław Waksmundzki.

Ksiądz kanonik Jan Kierat urodził się 10 kwietnia 1960 r. w Częstochowie w rodzinie Piotra i Zofii z domu Sas. Po odbyciu studiów filozoficzno-teologiczne w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie przyjął 2 grudnia 1984 r. święcenia diakonatu, a 26 maja 1985 r. – święcenia prezbiteratu. Po święceniach kapłańskich pracował w parafiach w: Bukownie, Bąkowej Górze, parafii św. Zygmunta w Częstochowie, parafii św. Maksymiliana w Dąbrowie Górniczej, parafii Matki Bożej Anielskiej w Jaworznie-Dąbrowie Narodowej, parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, parafii Świętego Krzyża w Jaworznie-Jeleniu, parafii Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Dekretem z 6 sierpnia 2002 r. został mianowany proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła w Ciągowicach. Od 26 września 2017 r. był ojcem duchownym dla kapłanów dekanatu św. Franciszka z Asyżu w Łazach.

2022-09-06 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Brzeg. Ostatnie pożegnanie ks. Anatola

Ciało kapłana spoczęło na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej

ks. Mirosław Benedyk

Ciało kapłana spoczęło na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej

W 63. roku kapłaństwa i w 89. roku życia odszedł do wieczności ks. kan. Anatol Sahajdak, były proboszcz par. św. Andrzeja Apostoła w Trzebieszowicach, w dekanacie Lądek – Zdrój.

Więcej ...

Jestem Niepokalane Poczęcie

Wikipedia

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Godzina Łaski

Kościół

Godzina Łaski

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Wiara

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...