Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Aby chleba nie zabrakło

Starostowie dożynek wręczają chleb

Marta Naskręt

Starostowie dożynek wręczają chleb

Ani pogoda, ani inne przeciwności losu nie zmąciły spokoju tegorocznych dożynek.

Ten spokojny deszcz, który towarzyszy nam dzisiaj, podczas tego święta, jest potrzebny i to o niego modliliśmy się przez wiele tygodni. I to dzięki niemu zebraliśmy plony, za które dziękujemy Panu Bogu – powiedział metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, który przewodniczył Mszy św. dziękczynnej.

Pod płaszczem św. Jadwigi

Deszczowo rozpoczęła się niedziela, 28 sierpnia 2022 r. Jednak nie przeszkodziło to w przeżywaniu tradycyjnego święta plonów. W bieżącym roku archidiecezja szczecińsko-kamieńska postanowiła, w porozumieniu i we współpracy z Gminą Choszczno, zorganizować dożynki przy parafii św. Jadwigi Królowej w Choszcznie.

– Bardzo istotny jest fakt, że to właśnie w tej parafii, pod takim patronatem dziękujemy za dary otrzymane od Boga. Choć św. Jadwiga, Królowa długo czekała na kanonizację, to już za swego życia, przez zwykłych ludzi postrzegana i uznawana była za świętą – zauważył metropolita, dziękując następnie księżom i parafianom za to, że dbają o rozpowszechnianie kultu swojej patronki i podkreślił ogarniające go wzruszenie przy odśpiewywaniu pieśni ku jej czci.

Dzielą się chlebem...

Na zaproszenie do udziału w uroczystości, aby wspólnie dziękować Bogu za tegoroczne plony oraz prosić o urodzaj i błogosławieństwo dla osób uprawiających ziemię, odpowiedziały wszystkie społeczności, wszyscy, którzy spożywają chleb, czyli mieszkańcy miast i wiosek, a szczególnie rolnicy, działkowcy, sadownicy, gospodarze, pszczelarze, przedstawiciele sołectw, koła gospodyń wiejskich i zespoły folklorystyczne.

Jak tradycja nakazuje, przed Mszą św. delegacje rolników z poszczególnych parafii zaprezentowały wykonane własnoręcznie wieńce dożynkowe. Swoją obecnością i pomocą podczas prezentacji służył ks. kan. Piotr Twaróg, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Żabowie.

Starostowie dożynek, Justyna Andryszczak oraz Kazimierz Czapiewski, ponieśli bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, prosząc metropolitę o odprawienie Mszy św. oraz błogosławieństwo. Nie kryli przy tym wzruszenia. Arcybiskup podkreślił, że takie uczucia są naturalne, ludzkie, bo odzwierciedlają stosunek człowieka do ziemi i pracy na niej.

Reklama

Słowo naszego Arcypasterza, wygłoszone podczas homilii, podkreślało jak wielka jest Opatrzność Boża. To prawda, że ludzie uprawiają ziemię i dbają, aby zbiory były obfite, żeby dla każdego wystarczyło i pozostało na zasiew. To prawda, że człowiek poświęca się tej wymagającej pracy. Ale bez Pana Boga i Jego zamysłu nie byłoby to możliwe. Tylko Pan Bóg wie, jak dzielić, aby wszystkim wystarczyło, aby chleba nie zabrakło. Metropolita podkreślił, że ważne jest, abyśmy także i my wiedzieli, jak dzielić się chlebem i umieli to czynić. Na zakończenie Eucharystii poświęcone zostały bochenki i rozprowadzone między wiernymi.

Goście z Białorusi

Swój udział w Eucharystii miał goszczący w Choszcznie biskup pomocniczy diecezji pińskiej na Białorusi Kazimierz Wielikosielec, który przyjmował wieńce dożynkowe, a po Mszy św. wraz z Metropolitą je święcił. Jego obecność podczas uroczystości podkreśliły słowa abp. Andrzeja Dzięgi o konieczności dzielenia się chlebem, chlebem, który musi przekraczać granice. Obecny był także o. Leonard Aduszkiewicz, który w białoruskim Homlu od kilku lat buduje kościół. Podczas każdej Mszy św. niedzielnej głosił słowo Boże. Jego wizyta związana była z prośbą o wsparcie i zbiórką ofiar na pomoc przy budowie świątyni. Do tych próśb przyłączył się także abp Andrzej Dzięga, podkreślając, że jednoczenie się chrześcijan z terenów wschodnich było także zasługą św. Jadwigi.

Wdzięczni za chleb i opiekę

Na zakończenie Eucharystii abp. Dzięga podziękował wszystkim, którzy byli odpowiedzialni za tegoroczną uroczystość. Przygotowania trwały kilka miesięcy, ale dzięki poświęceniu wielu ludzi możemy zachwycać się efektem.

Reklama

Burmistrz Choszczna, Robert Adamczyk, wyraził wdzięczność wobec wszystkich, którzy najbardziej przyczynili się do tego, że mogliśmy świętować – rolników, sadowników, pszczelarzy. Jak podkreślił, Choszczno się zmienia, ale jedna wartość pozostaje niezmienna – to wartość chleba, o której wszyscy pamiętamy.

Gospodarz parafii św. Jadwigi Królowej ks. kan. Karol Wójciak wyraził wdzięczność Panu Bogu za dar tegorocznych zbiorów i opiekę nad parafią. Arcybiskup usłyszał podziękowanie za duszpasterską pomoc, życzliwość oraz głębię głoszonego słowa Bożego, a także skierowane do wiernych słowa otuchy, tak dziś wszystkim potrzebne. Podziękował burmistrzowi Robertowi Adamczykowi za owocną współpracę przy organizacji uroczystości. Podkreślił, że ogromna życzliwość i zaangażowanie burmistrza i pracowników gminy były czymś niezwykłym i bez tego wsparcia dożynki nie byłyby tak piękne. Podziękowania skierował także do ks. kan. dr. Piotra Skiby, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej za zaufanie, jakim został obdarzony. Obecnym księżom, z księdzem dziekanem Grzegorzem Suchomskim, proboszczem choszczeńskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na czele, ks. Karol wyraził wdzięczność za przybycie oraz koncelebrację Mszy św.

Po uroczystościach kościelnych zaprezentowano program artystyczny. Występy na scenie przygotowały choszczeńskie szkoły i przedszkola, koła gospodyń wiejskich oraz zespoły muzyczne. Na wielu stoiskach pojawiły się produkty spożywcze oraz wyroby rękodzielnicze, które można było nabyć. Każdy znalazł coś dla siebie.

2022-09-06 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto nowej nadziei

Ks. Paweł Białek

Więcej ...

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14
Bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Więcej ...

Papież do duchowieństwa: bądźcie świadkami Bożej miłości

2023-02-02 17:42

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Ojciec Święty spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim