Pójdziecie do piekła!
W wyjątkowo ostrych słowach do rosyjskich oligarchów zwrócił się patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl. Zagroził im, że „pójdą do piekła”, jeżeli nie podzielą się z potrzebującymi swym bogactwem.
Słowa Cyryla, którego niektórzy także zaliczają do grupy oligarchów, mogą oznaczać po prostu coraz większe gospodarcze problemy Kremla i kłopoty z finansowaniem wojny przeciw Ukrainie. Oligarchowie rosyjscy skomentowali apel Cyryla wymownym milczeniem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
IL MESSAGGERO
Zapomniany kardynał
Reklama
W ostatnim zgromadzeniu kardynałów uczestniczyło 197 purpuratów. Wśród nieobecnych byli przede wszystkim ci, którzy nie mogli przybyć do Watykanu z przyczyn zdrowotnych, ale był także jeden, który znajduje się w areszcie domowym i czeka na proces. To 80-letni nieustraszony kard. Joseph Zen Ze-kiun. Kardynał z Hongkongu stanął w obronie praw człowieka, a tego pekiński reżim nie daruje. Jego nieobecność w Stolicy Apostolskiej to jedno, a milczenie kardynałów w jego sprawie to drugie. Nie podoba się to kard. Gerhardowi Müllerowi. Udzielił on wywiadu dla Il Messaggero, w którym wypomniał milczenie w tej sprawie kard. Parolinowi, sekretarzowi stanu, i kard. Re, dziekanowi Kolegium Kardynalskiego. Niemiecki kardynał zdaje sobie sprawę, że chodzi najprawdopodobniej o to, by nie narażać na szwank porozumienia Stolicy Apostolskiej z Chinami. Wierzy, że Watykan podejmuje w sprawie kard. Zena działania dyplomatyczne, ukryte przed opinią publiczną, ale uważa, iż kardynałowie powinni zabrać głos lub choćby wezwać do modlitwy.
REUTERS
Wzrost nakładów
Watykan planuje powiększyć swoją armię. Nie jest to jednak proces militaryzacji najmniejszego państwa świata. Jest to konieczne ze względu na zbliżający się Rok Jubileuszowy 2025. Watykańska armia liczy dziś 110 żołnierzy, czyli gwardzistów szwajcarskich, a żeby sprostać większemu napływowi pielgrzymów, potrzeba będzie jeszcze 25, co oznacza 23-procentowy wzrost liczebności oddziału. Z tego powodu nasilono działania rekrutacyjne. Kandydaci muszą spełnić kilka kryteriów. Muszą być obywatelami Szwajcarii, katolikami w wieku 19-31 lat, kawalerami o nieposzlakowanej opinii i mieć powyżej 174 cm wzrostu; muszą też mieć za sobą co najmniej podstawowe szkolenie w armii szwajcarskiej. Przypuszcza się, że kwestią czasu jest otwarcie garnizonu „Szwajcarów” dla kobiet. Budowane właśnie nowe koszary Gwardii Szwajcarskiej przewidują już taką opcję.
SWISSINFO.CH
Nie będzie Mszy św.
Kryzys energetyczny stanowi poważny problem dla wielu parafii i diecezji. W Holandii w niektórych kościołach zimą nie będzie odprawianych Mszy św. W diec. Roermond znajduje się 290 kościołów; w niektórych we Mszach św. uczestniczy garstka wiernych. Złożone przez nich ofiary nie pokrywają kosztów ogrzewania i oświetlenia. Odpowiedzialni za sprawy finansowe w diecezjach zastrzegają, że bilans ekonomiczny nie może decydować o dostępie do liturgii, niemniej sieć kościołów jest gęsta i jeżeli w jednym nie będzie niedzielnej Mszy św., to 10 km dalej już będzie.
THE PILLAR
Przewrót w Kościele
Jedną z zasadniczych – rewolucyjnych, można powiedzieć – zmian, które wprowadza reforma Kurii Rzymskiej papieża Franciszka, jest możliwość obsadzania najwyższych stanowisk w kurii przez osoby świeckie. Sakrament święceń nie jest już potrzebny do tego, aby zasiąść na czele jednej czy drugiej dykasterii. Niektórzy jednak widzą w tym pewien problem i konflikt z dotychczasowym nauczaniem Kościoła o charakterze święceń biskupich, wraz z którymi osoba nabywała trzy władze: nauczania, uświęcania i rządzenia. Z tego wynikało, że władza rządzenia w Kościele jest zarezerwowana wyłącznie dla biskupów. Część kardynałów dostrzega ten konflikt oraz interpretację kanonistów, którzy tłumaczą, że stanowiska w Kurii Rzymskiej są tylko delegacją władzy, którą ma papież, stąd Ojciec Święty może to zrobić. Kardynałowie nazywają to „przewrotem kopernikańskim” w zarządzaniu Kościołem.