Reklama

Niedziela Wrocławska

Kochają Kresy i żyją Kresami

Spotkaniu w plenerze towarzyszyła kopia obrazu Maryi z Niewirkowa

Marzena Cyfert/Niedziela

Spotkaniu w plenerze towarzyszyła kopia obrazu Maryi z Niewirkowa

Spotkali się w Świątnikach po przerwie spowodowanej pandemią. Przyjechali z różnych części Polski, by pobyć we wspólnocie osób wywodzących się z Kresów, ich rodzin oraz przyjaciół, by spojrzeć w oczy Matce Bożej Bolesnej z Niewirkowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W X Międzynarodowym Spotkaniu Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich wzięli również udział posłowie, władze województwa, burmistrzowie pobliskich miast, przedstawiciele różnych instytucji, uczniowie szkół oraz poczty sztandarowe. W program wpisały się: występ młodzieży szkolnej, odsłonięcie tablicy pamiątkowej przy kościele w Świątnikach a także Biesiady Kresowe. Można było obejrzeć dwie wystawy o tematyce kresowej a harcerze kwestowali na renowację polskich cmentarzy na Wschodzie.

Wierni dziedzictwu

Eucharystii inaugurującej spotkanie przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu. Kapłan zwrócił uwagę na Maryję, która jest dla nas wzorem wyrażania zgody na plany Boże. – Dzisiaj, kiedy spoglądamy na ikonę Madonny z Dzieciątkiem, widzimy, że Ona trzymając na lewej ręce Syna, prawą zawsze wskazuje na Niego. Pod krzyżem przyjęła na siebie nie tylko ból synowski, ale i troskę uczniów o całą wspólnotę Kościoła. Od tamtego momentu towarzyszy nam, ludziom wiary – mówił ks. Słobodecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że kiedy Polacy z Kresów wyruszali w podróż w nieznane, na Zachód, kiedy musieli opuścić swój ukochany kraj, zabierali to, co najcenniejsze. – A najcenniejsze dla nich były piękne wizerunki Maryi z kresowych świątyń. Przyjechały one na Zachód. Ta ziemia jest usłana Jej wizerunkami. Jeden z nich trafił z Niewirkowa tutaj, do Świątnik. I od 10 lat gromadzi tych, którzy kochają Kresy i żyją Kresami – mówił ks. Słobodecki. Zaznaczył, że sam jest wnukiem przesiedlonych ze Wschodu. – Moją rodzinę doświadczyły zesłania na Syberię, do Kazachstanu, Karagandy. Mama wspominała, że 16 września 1939 r. słychać było łoskoty niemieckich armat, ale dzień później pojawili się Rosjanie. I zaczęła się udręka narodu polskiego. Wszyscy ci, którzy byli u władzy, stanowili o kulturze, dbali o dobra narodowe na Kresach, byli zsyłani na daleką Syberię w bydlęcych wagonach – opowiadał kapłan. Zesłańcy mieli pół godziny, by zabrać tylko to, co konieczne i w przepełnionych wagonach jechali w nieznane. – My o tym wszystkim musimy pamiętać. To na sztandarach wojskowych i harcerskich dumnie wypisane są słowa: „Bóg, honor, ojczyzna”. Ponad podziałami musimy być wierni Bogu, tak jak Maryja i Jan pod krzyżem. Wierni temu dziedzictwu, któremu na imię Polska – apelował ks. Słobodecki i zakończył: – Niektórzy chcieliby powiedzieć, że Europa jest naszą matką, ale to nie jest prawda. Naszej matce na imię Polska i wszystko, co Polskę stanowi. Nawet ta trudna historia, którą chciałoby się wymazać. Krew męczenników, która zrosiła ziemię kresową, ziemię syberyjską, łzy sierot to posiew tej historii, którą my jako ludzie wiary mamy dalej pisać i przekazywać młodemu pokoleniu. Bo naród bez historii zatraci swoją tożsamość i wolność, zatraci wszystko to, co jest piękne.

To jest Wasz kościół

Początki spotkań związane są z powstaniem Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Grupa jego członków zrobiła wówczas rekonesans w Świątnikach, gdzie znajdował się obraz Maryi z Niewirkowa i wysłała delegację do księdza proboszcza. Tak wspomina to Andrzej Patuszyński: – Świątniki podlegały wtedy ks. Zbigniewowi Słobodeckiemu, który był proboszczem w Nasławicach. Przyjechaliśmy większą grupą i zapytaliśmy, czy nie można by było zorganizować takiej uroczystości kresowej a ksiądz rozłożył ręce i powiedział: To nie jest mój kościół, tylko Wasz! I tak się zaczęło. Pierwsze trzy uroczystości odbywały się w kościele, ale zaczęło przyjeżdżać tak dużo ludzi, że zrobiliśmy ołtarz polowy przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Spotkania przerwała nam pandemia, teraz po tych dwóch latach przerwy znowu startujemy.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2022-09-13 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dbajcie o to wielkie dziedzictwo

Msza św. w lubaczowskiej konkatedrze zgromadziła liczne grono wiernych

Adam Łazar

Msza św. w lubaczowskiej konkatedrze zgromadziła liczne grono wiernych

Macie w sercu miłość do Polski – tymi słowami ks. kan. Andrzej Stopyra, dziekan lubaczowski, przywitał przybyłych na szóste Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych w Lubaczowie.

Więcej ...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Więcej ...

Szczęśliwa, która uwierzyła

2024-04-18 21:04

Materiały organizatorów

W ramach przygotowań do synodu odbędzie się diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Będzie to czas spotkania i odkrywania siebie, swoich życiowych zadań i miejsca w Kościele.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous