Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 39/2022, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa za Ukrainę

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy z inspiracji Rady Konferencji Episkopatów Europy obchodzony był Dzień Modlitw za Ukrainę, na Jasnej Górze także zanoszone było szczególne błaganie o pokój. Msza św. odprawiona została przy słynącym łaskami zabytkowym krzyżu w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że to wsparcie duchowe jest bardzo potrzebne. – Czasem nam się wydaje, że ważniejsza jest praktyczna pomoc, charytatywna, dostarczanie broni, ale kiedy słyszymy komentarze na temat tej wojny, która trwa już tak długo, to zadziwiają nas odwaga, męstwo i determinacja całego narodu, nie tylko armii ukraińskiej, a to jest owoc moralnego wsparcia i modlitwy – powiedział. W prośby o zakończenie wojny włączyli się też sami Ukraińcy, zwłaszcza uchodźcy, uczestniczący w Boskiej Liturgii. Nabożeństwa dla nich sprawowane są w użyczonej przez paulinów kaplicy św. Jana Pawła II. Jasna Góra trwa w łączności duchowej z Ukrainą niemal od początku wojny. Każdego dnia o godz. 15.30 odprawiana jest tu Msza św. o pokój. Jasnogórscy paulini i pielgrzymi zapewniają, że w modlitwie za Ukrainę nie ustaną.

Smak i zapach świętości

Jasna Góra po raz drugi włączyła się w święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 17 września można tu było odkrywać „smak i zapach świętości”. W ramach Juromanii z przewodnikami z Jasnogórskiego Centrum Informacji zwiedzający mogli przejść dwoma szlakami: twierdzy Maryi na Orlim Szlaku ze szczególnym uwzględnieniem bastionu św. Barbary i paulińskich białych kruków z poznawaniem zabytkowej biblioteki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jasna Góra znajduje się w centrum Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Jego celem jest pokazanie wypracowanej przez wieki spuścizny zakonników, która obejmuje również zabytki architektury, sztuki i kultury – przypomniał o. Mariusz Tabulski, prezes Fundacji Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów. Wyraził radość, że i szlak pauliński ze swą „duchowością w drodze”, która „pozwala zachować równowagę smaku historii i świętości”, dołączył do tego święta promującego piękno i historię regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa Juromanii wiodła szlakiem paulińskim, od sanktuarium na Jasnej Górze, przez kościół św. Barbary, klasztor w Leśniowie, aż do krakowskiej Skałki.

Reklama

Księże Jerzy – pamiętamy!

Dzięki takim ludziom jak bł. ks. Jerzy nawet komunistyczny totalitaryzm nie był w stanie zabić prawdy – przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo na rozpoczęcie I Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Celem spotkania była popularyzacja nauczania legendarnego kapelana Solidarności, także jasnogórskiego pielgrzyma, który w 1982 r. przyprowadził na Jasną Górę robotników Huty „Warszawa”, co zapoczątkowało doroczne pielgrzymki ludzi pracy do częstochowskiego sanktuarium. Głównym przesłaniem kongresu było dotarcie do ludzi młodych z tą kartą historii, na której zapisały się dzieje Solidarności i niezłomnych dążeń do wolności, których patronem stał się właśnie kapłan męczennik. – Chcemy doprowadzić do jeszcze jednej nowej odsłony solidarności, solidarności międzypokoleniowej – zaznaczył Andrzej Piotrowicz, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Wspólna Europa”, współorganizator spotkania. Kongres poprzedził jubileuszową 40. Pielgrzymkę Ludzi Pracy, której towarzyszyło hasło: „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”.

Jasnogórski flesz

• 26 września – pielgrzymka maturzystów diec. pelplińskiej; spotkanie odpowiedzialnych za dzieło nowej ewangelizacji w zgromadzeniach zakonnych;

• 29 września – rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej (do 2 października); koncert Trzy oblicza wiary – godz. 17.30 (bazylika).

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-21 08:03

Wybrane dla Ciebie

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Śp. bp Ryszard Karpiński. Tablica nagrobna i portret

2024-03-28 11:13

Katarzyna Artymiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...