Reklama

Liderzy dialogu

Sławomir Noske

Życie w miłości, wzajemnym słuchaniu, rozumieniu się i przebaczaniu jest możliwe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa św. Pawła: „Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5, 14) były mottem Międzynarodowego Zjazdu Liderów Spotkań Małżeńskich, który odbył się w Gdańsku-Oliwie w dniach 9-11 września. W gronie 150 osób z dwunastu krajów zastanawialiśmy się, jakie przesłanie niosą te słowa liderom odpowiedzialnym za stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie. Ważnym znakiem nadziei na dalszy rozwój stowarzyszenia były także wybory jego nowych władz.

Konieczny jest dialog

Reklama

Mogłoby się wydawać, że w czasach tak ogromnego kryzysu małżeństwa miłość Chrystusa powinna przynaglać nas do coraz większego rozszerzania naszej działalności. Świadectwa setek małżeństw, które co roku uczestniczą w prowadzonych przez Spotkania Małżeńskie rekolekcjach dla małżeństw, i setek par przygotowujących się do małżeństwa w ramach Wieczorów dla Zakochanych inspirują i zachęcają do tej działalności oraz uwiarygadniają ją. I to jest prawda. Dialog, którego zasady opracowaliśmy w Spotkaniach Małżeńskich, często czyni cuda pojednania w małżeństwach w kryzysie i otwiera perspektywę życia w miłości przed przygotowującymi się do małżeństwa. Aby jednak ta działalność była owocna, potrzebne jest dbanie o naszą formację, jako animatorów. Potrzebna jest dobra komunikacja zarówno między animatorami w poszczególnych ośrodkach Spotkań Małżeńskich, jak i między ośrodkami. Dlatego temat głównego warsztatu zjazdu brzmiał: „Blaski i cienie naszej komunikacji”. W podsumowaniu warsztatów uczestnicy poszczególnych grup dzielenia zauważali, że kryzys w komunikacji jest zawsze szansą, a dialog – drogą przezwyciężania kryzysu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W jedności siła

Tak najkrócej można podsumować przesłanie naszego zjazdu. Potrzebne jest dbanie o wspólnotę, o jedność programową, o dobrą organizację pracy, ale nade wszystko o jedność duchową, o dobrą komunikację wewnątrz stowarzyszenia. Jest to niełatwe w sytuacji, gdy nasze ośrodki działają w krajach o zróżnicowanych warunkach społecznych, politycznych i religijnych. Ostatnie 2 lata były bardzo trudne z uwagi na pandemię COVID-19 i wojnę w Ukrainie. A w Ukrainie, Rosji i na Białorusi działają nasze ośrodki. Kilka ośrodków jest też w Europie Zachodniej i w Ameryce, wśród Polonii, gdzie warunki prowadzenia rekolekcji są diametralnie inne. Całemu stowarzyszeniu potrzebna jest elastyczność w działaniu, jednak z zachowaniem nienaruszonej duchowości i charyzmatu Spotkań Małżeńskich. Bo na całym świecie mężczyźni i kobiety poszukują miłości, wskazówek, jak iść razem przez życie. Ludzie na całym świecie potrzebują dialogu, tylko nie potrafią go prowadzić. Dialog otwiera nas na taką miłość, którą daje Chrystus. Biskup Wiesław Szlachetka w homilii podczas Mszy św. podkreślił, że jeżeli Jezus będzie najważniejszy w naszym życiu, to wtedy naszą działalnością możemy innym pomóc na drodze do zbawienia.

Znak sprzeciwu i znak nadziei

Ogromną wartością tego zjazdu były wspólne spotkania kilku małżeństw i kapłanów – animatorów rzymskokatolickich i greckokatolickich z Ukrainy oraz prawosławnych z Rosji. Upadły uprzedzenia, pojawiło się poczucie jedności. Spotkania formalne i nieformalne były wyraźnym sprzeciwem wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę. W słowie końcowym do wszystkich animatorów skierowaliśmy wezwanie, abyśmy, „dbając o dialog jako styl życia i drogę miłości w naszych małżeństwach, w rodzinach, we wspólnotach, byli znakiem sprzeciwu wobec wszelkiej przemocy zarówno w małżeństwie, w parach przygotowujących się do małżeństwa, jak i we wspólnocie animatorów we wszystkich ośrodkach. Abyśmy w jak najszerszych kręgach społecznych stawali się coraz bardziej znakiem nadziei, że życie w miłości, wzajemnym słuchaniu, rozumieniu się i przebaczaniu oraz pokoju fizycznym i duchowym jest możliwe”. Także do tego przynagla nas miłość Chrystusa.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-21 08:03

Wybrane dla Ciebie

Góralka, Żywiec i radość

2024-12-13 09:24

mat. prasowy

Prawdziwa radość nie mieszka w luksusowych pałacach, lecz w sercu otwartym na Boga. Jak znaleźć prawdziwą radość w codziennych wyzwaniach i w relacjach z innymi, nawet gdy wydają się one trudne.

Więcej ...

Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz. Nie jestem politykiem czy cudotwórcą

2024-12-14 12:24
Abp Adrian Galbas

ŁUKASZ KRZYSZTOFKA/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Do Warszawy przychodzę jako duszpasterz. Nie jestem politykiem, biznesmenem, cudotwórcą i geniuszem. Jeśli takie pokładacie we mnie nadzieje, rozczarujecie się. Chcę być przede wszystkim duszpasterzem: umacniać w wierze wierzących, ale też przyjąć tych, którzy z Kościołem nie wiążą już żadnych nadziei, czują się skrzywdzeni i wykluczeni - powiedział w sobotę podczas swojego ingresu do archikatedry św. Jana Chrzciciela nowy metropolita warszawski abp Adrian Galbas.

Więcej ...

Wałbrzych. Przedświąteczna radość w języku migowym

2024-12-14 22:54
Uczestnicy spotkania przedświątecznego Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu wraz z biskupem Markiem Mendykiem i zaproszonymi gośćmi - 14 grudnia 2024 r.

Alicja Garwol

Uczestnicy spotkania przedświątecznego Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu wraz z biskupem Markiem Mendykiem i zaproszonymi gośćmi - 14 grudnia 2024 r.

W atmosferze radości i wzajemnej życzliwości, w sobotnie popołudnie 14 grudnia br. w siedzibie Terenowego Koła - Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu, odbyło się wyjątkowe spotkanie przedświąteczne, które zgromadziło osoby głuche i słabosłyszące z regionu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Jan od Krzyża

Kościół

Św. Jan od Krzyża

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej”  w życiu...

Wiara

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej” w życiu...

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Kościół

Ingres abpa Adriana Galbasa. Zobacz nagranie

Znajomość Pisma Świętego jest bardzo ważna w naszej...

Wiara

Znajomość Pisma Świętego jest bardzo ważna w naszej...

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

Kościół

Rektor UKSW: prof. Mirosław Kurkowski nie żyje

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Kościół

USA: Ksiądz odprawia Mszę św. na tle kobiet tańczących...

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Wiara

Pierina Gilli i Godzina Łaski, czyli objawienia w...

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?

Wiara

Jaki krok w mym życiu wydaje się teraz najtrudniejszy?