Reklama

1400 spotkań z Chrystusem Eucharystycznym

Ktoś określił modlitewny kontakt z Panem Jezusem i cudowną Przemianę Eucharystyczną, dokonującą się na Ołtarzu, jako "wieczną teraźniejszość". My, wierni uczestniczący w Mszy św., wciąż na nowo spotykamy się w Wieczerniku z Chrystusem Panem, tak jakby od tamtej pierwszej Bezkrwawej Ofiary nie minęło 2000 lat. Wyniesiony niedawno do świętości włoski kapucyn Francesco Fordzione, znany światu pod imieniem ojca Pio, otrzymał nawet od Pana dar widzenia dokonującej się na Ołtarzu Przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Pana Jezusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta sama przemiana dokonuje się na każdym Ołtarzu, podczas każdej Mszy św. Wtedy jest z nami Chrystus, jest obecny wśród nas, jako "wieczna teraźniejszość" - bo dla Boga nie ma nic niemożliwego. A potem przychodzi do nas w Komunii św., dotyka nas i uświęca sobą. Któż więc nie pragnąłby takiego spotkania z Panem, który powiedział: "Kto pożywa moje ciało i pije moją krew we mnie mieszka, a ja w nim" (J 6, 55-56).
Te i szereg innych refleksji wygłoszonych zostało 3 maja we wsi Dąbkowice Dolne, której mieszkańcy świętowali 25-lecie odprawiania u nich Mszy św. Jak bowiem powiedziała jedna z mieszkanek: "Uczestnictwo w Eucharystii jest warunkiem zbawienia. Ale człowiek na ziemi jest tylko człowiekiem i nie wszystkie przeszkody może pokonać, aby uczestniczyć w Mszy św.".
A do kościoła parafialnego - pw. Świętego Ducha w Łowiczu - jest z Dąbkowic wiele kilometrów. Przed laty nie funkcjonowała na tej trasie żadna publiczna komunikacja, samochodów było mało. Były to okoliczności znacznie utrudniające uczestnictwo w Mszy św., zwłaszcza dla osób starszych, chorych. A jednak tęsknili oni do spotkania z Panem Jezusem Eucharystycznym.
I stało się tak, że Chrystus przyszedł do tych ludzi. 16 lipca 1976 r. ówczesny proboszcz parafii, ks. Antoni Wiśniewski, odprawił pierwszą Mszę św. w domu od lat obłożnie chorych rodziców Henryki i Henryka Płachetów.
I od tej pory, od 1976 r. aż do roku 1983 Chrystus Pan przychodził do wiernych w Dąbkowicach, nawiedzając dom państwa Płachetów. W 1983 r. miejscem sprawowania Najświętszej Eucharystii stała się miejscowa remiza, czyli Dom Ludowy. W 1993 r., po 17 latach nieprzerwanego odprawiania Mszy św. w Dąbkowicach, Najświętszego Gościa - Chrystusa Pana - przyjęła pod swój dach Szkoła Podstawowa.
I już od 10 lat Msza św. w Dąbkowicach Dolnych sprawowana jest w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września. W tym roku historia odprawiania Mszy św. w tej wsi liczy już sobie 25 lat. A wszystkich Spotkań Eucharystycznych odbyło się ponad 1400!
Z tej okazji wierni z Dąbkowic poprosili obecnego proboszcza parafii Świętego Ducha, ks. prał. Franciszka Augustyńskiego, o odprawienie uroczystej Mszy św. dziękczynnej z racji jubileuszu. Odbyła się ona 3 maja o godz. 9.00 rano, oczywiście w miejscowej Szkole Podstawowej.
Wśród gratulacji i słów podziękowania nie zabrakło podkreślenia zasług Grzegorza Człapińskiego - człowieka, który zainicjował dzieło sprawowania Mszy św. w Dąbkowicach. Jak podkreślała jedna z nauczycielek szkoły w słowach powitania, skierowanych do Księdza Proboszcza, to właśnie za sprawą Grzegorza Człapińskiego Msza św. jest w Dąbkowicach odprawiana do dnia dzisiejszego, mimo różnorakich trudności. Grzegorz Człapiński jest synem tej wsi, uczniem miejscowej szkoły. Dziś już fizycznie słaby, ale wciąż silny duchem i wiarą. To właśnie on zdobył się na wieloletni trud i wysiłek, organizując "ruchomy kościół", dbając o jego wyposażenie i funkcjonowanie, szkoląc ministrantów i samemu posługując do Mszy św. Jakże wielki musi być duch tego człowieka i jak wielką obdarzony jest łaską Bożą, która pozwoliła mu przez wszystkie lata dźwigać tę wielką odpowiedzialność! Mieszkańcy Dąbkowic odwzajemniają mu się swą wdzięcznością i modlitwą.
Inna zasłużona dla "ruchomego kościoła" z Dąbkowic Dolnych osoba to dyrektor Szkoły Podstawowej, Jacek Stelmaszewski. On to w krytycznym momencie przed 10 laty przyjął kapłana z Najświętszym Sakramentem pod szkolny dach. Pan Stelmaszewski jest człowiekiem odważnym i prawym, który "nie zaparł się wobec ludzi" Chrystusa, choć musiał wiele zaryzykować. To dzięki jego postawie i wyznawanej publicznie wierze mieszkańcy z Dąbkowic mogli i stale mogą gromadzić się w szkole, aby chwalić przybywającego do nich Pana Jezusa. Dlatego Dyrektorowi również towarzyszy wdzięczność i modlitwa wiernych.
Mieszkańcy Dąbkowic Dolnych ogarniają też wdzięczną pamięcią i modlitwą wszystkich proboszczów swej parafii, to jest nieżyjących już księży Wiśniewskiego i Stawickiego, a także obecnego proboszcza, ks. Augustyńskiego. Wdzięczność należy się także księżom wikariuszom, za podjęcie trudu niesienia Dobrej Nowiny do mieszkańców Dąbkowic, za znoszenie wszelkich niewygód, związanych z odprawianiem Mszy św. w tak nietypowych warunkach i to od tylu lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli