Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wartość rodziny

Tomasz Terteka

Pragnę w tym szczególnym miejscu podziękować Bogu za to, że było mi dane urodzić się w rodzinie, gdzie byli ojciec i matka, a nie pierwszy i drugi rodzic – mówił bp Piotr Greger w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas XIV Pielgrzymki Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka rozpoczęła od nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Wierni wysłuchali rozważań pasyjnych przygotowane przez ks. Eugeniusza Burzyka. Podczas nabożeństwa modlono się m.in. za rodziny, o mądrość w wychowaniu dzieci. Kilkumetrowy krzyż nieśli małżonkowie o różnym stażu i pary przeżywające okrągłe jubileusze stażu małżeńskiego, młodzież, zaangażowani w obronę życia.

Centralnym wydarzeniem pielgrzymki była celebracja Eucharystii. W homilii bp Piotr Greger podzielił się osobistym wspomnieniem z domu rodzinnego. – Jestem wdzięczny za to, że kierując się zawsze dobrem dziecka, ucząc i wychowując, rodzice stawiali wymagania – czasem także słusznie i sprawiedliwie karcili – a nie tylko chwalili czy rozpieszczali. Dziękuję za przekazany dar wiary, który był tak pieczołowicie pielęgnowany przez wspólną modlitwę rodzinną – powiedział. – W moim rodzinnym domu zyskałem potwierdzenie prawdy fundamentalnej, że rodzina to absolutna wartość i korzyść, a nie żaden ciężar – stwierdził. Pasterz zachęcał, aby rodziny nie odchodziły z drogi regularnego życia sakramentalnego, były otwarte wobec słowa Bożego i stanowiły wspólnoty miłości, wdzięczności i przebaczenia. – Małżeństwo jako sakramentalny związek mężczyzny i kobiety nie jest wymysłem ludzkim, aby można było nim manipulować. Małżeństwo jest Bożym pomysłem na realizację ludzkiej miłości, podyktowane tym, aby człowiek mógł realizować swoje powołanie jako mężczyzna i kobieta, jako ojciec i matka, a oboje jako rodzice przekazujący – we współpracy z Bogiem – z niczym nieporównywalny, bezcenny dar nowego życia – stwierdził biskup.

Pod koniec Eucharystii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Moderator ks. Jacek Moskal przedstawił oficjalnie nową parę diecezjalną odpowiedzialną za kręgi Domowego Kościoła w diecezji bielsko-żywieckiej – Jadwigę i Ryszarda Borowców – i pary rejonowe, które otrzymały specjalne błogosławieństwo od biskupa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-09-27 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rodzina fundamentem społeczeństwa

Pamiątkowe zdjęcie przed ołtarzem głównym bazyliki wambierzyckiej

Stanisław Bałabuch

Pamiątkowe zdjęcie przed ołtarzem głównym bazyliki wambierzyckiej

Tradycji stało się zadość. Mimo trwającej epidemii odbyła się, choć w ograniczonym zakresie, Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach.

Więcej ...

Wybór ludzi prostych odsłania sposób Boga, który buduje wspólnotę od dołu

2026-01-14 21:02

Grażyna Kołek

Więcej ...

Rok 2026 Rokiem Księdza Piotra Skargi w jego rodzinnej gminie

2026-01-15 14:56
Ks. Piotr Skarga – obraz z sali
portretowej Arcybractwa
Miłosierdzia

Archiwum Arcybractwa Miłosierdzia

Ks. Piotr Skarga – obraz z sali portretowej Arcybractwa Miłosierdzia

2 lutego przypada 490. rocznica urodzin ks. Piotra Skargi, jednego z najwybitniejszych Polaków XVI w. Przyszedł on na świat na terenie dzisiejszej Gminy Grójec. Decyzją Rady Miasta rok 2026 ustanowiony został na terenie tej gminy Rokiem Księdza Piotra Skargi. 2 lutego podczas głównych obchodów rocznicowych ks. Piotrowi Skardze nadane zostanie uroczyście Honorowe Obywatelstwo Miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kolejne bezprawne wykorzystanie wizerunku. Oświadczenie...

Kościół

Kolejne bezprawne wykorzystanie wizerunku. Oświadczenie...

Już jest! 267. portret papieski zostanie umieszczony w...

Kościół

Już jest! 267. portret papieski zostanie umieszczony w...

To nie był pierwszy raz. Świadectwo uczniów z Kielna

Kościół

To nie był pierwszy raz. Świadectwo uczniów z Kielna

Słowo i dotyk Jezusa tworzą drogę powrotu do Boga i do...

Wiara

Słowo i dotyk Jezusa tworzą drogę powrotu do Boga i do...

Świadectwo: Cud w Kanadzie

Wiara

Świadectwo: Cud w Kanadzie

Komunikat diecezji włocławskiej w związku z...

Kościół

Komunikat diecezji włocławskiej w związku z...

Odpust zupełny w Roku Świętego Franciszka

Kościół

Odpust zupełny w Roku Świętego Franciszka

Archidiecezja gnieźnieńska: zmiany personalne 2026

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska: zmiany personalne 2026

Kto rezygnuje z chrztu, podobny jest do człowieka, który...

Wiara

Kto rezygnuje z chrztu, podobny jest do człowieka, który...