Reklama

Niedziela Małopolska

Dobry pomysł

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

Biuro Prasowe AK

Tadeusz Pitala dziękuje abp. Markowi Jędraszewskiemu za oficjalne przekazanie ważnej dla gminy informacji

Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów – powiedział metropolita krakowski w sieprawskim sanktuarium.

W minione miesiące czciciele bł. Anieli Salawy upamiętnili 140. rocznicę jej urodzin, 30. rocznicę beatyfikacji oraz 100. rocznicę śmierci. Jedną z inicjatyw, wpisujących się w świętowanie tych wydarzeń, było ogłoszenie błogosławionej patronką gminy Siepraw.

Idea

– Pomysł zrodził się kilka lat temu, w czasie rozmowy z ks. prał. Piotrem Kluską, ówczesnym kustoszem sanktuarium bł. Anieli Salawy – wspomina Tadeusz Pitala, wójt gminy Siepraw. Przyznaje, że samorządowi zależało na godnym upamiętnieniu rodaczki. – Uważałem, że bł. Aniela Salawa jest odpowiednią patronką samorządu, który przecież ma wobec lokalnej społeczności służebną rolę – wyjaśnia wójt. Dodaje, że dyskusja trwała kilka lat, ale uważał, że warto pomysł zrealizować. Ze wspomnień Tadeusza Pitali wynika, iż po konsultacji z radnymi gminy, a ich stanowisko w tej sprawie było jednomyślne, gmina Siepraw, wspólnie z parafią, wystąpiła do metropolity krakowskiego o ustanowienie patronatu. Wójt przyznaje, że po spełnieniu wszystkich warunków abp Marek Jędraszewski odniósł się pozytywnie do prośby, ale zgodnie z procedurami sprawa musiała się oprzeć o Stolicę Apostolską.

O tych staraniach dowiedział się ks. Paweł Zięba, od 2021 r. proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Sieprawiu. – Pomyślałem, że to bardzo dobry pomysł, aby kult bł. Anieli Salawy szerzył się także za pośrednictwem samorządu – przyznaje proboszcz. Dodaje, że bardzo mu zależało, aby oficjalną, ważną wiadomość z Watykanu metropolita krakowski przekazał mieszkańcom gminy osobiście.

Dekret

I tak się stało. W 141. rocznicę urodzin bł. Anieli abp Jędraszewski przybył do Sieprawia. Z dokumentu, który został odczytany w czasie Mszy św., wynika, że: „Duszpasterze i wierni Gminy Siepraw otaczają szczególnym i nieprzerwanym kultem błogosławioną Anielę Salawę, dziewicę z Trzeciego Zakonu Świętego Franciszka, która swoje życie poświęciła pracy jako służąca i która, choć sama dotknięta rozlicznymi schorzeniami, z największym zaangażowaniem troszczyła się o chorych. Dlatego też jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski, wsłuchując się we wspólne prośby, także ze strony władz świeckich, zatwierdził wybór bł. Anieli Salawy dziewicy na patronkę u Boga tej Gminy, a następnie pismem z dnia 13 stycznia 2022 roku poprosił, aby wybór ten oraz wyrażona aprobata zostały zatwierdzone, zgodnie z przepisami dotyczącymi ustanawiania patronów. Zatem Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, mocą uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka, po rozpatrzeniu sprawy i uznawszy, że wybór oraz wyrażona aprobata dokonały się zgodnie z przepisami prawa, przychyla się do prośby i zatwierdza wybór błogosławionej Anieli Salawy, dziewicy na patronkę u Boga Gminy Siepraw…”.

Reklama

W wygłoszonej homilii metropolita krakowski nawiązał do błogosławionej sieprawianki, podkreślając: – Widziała ludzką nędzę, której chciała służyć i w tej służbie upatrywać wypełnianie woli Bożej. Zwracając się nie tylko do obecnych na uroczystości mieszkańców gminy Siepraw, przekonywał, że bł. Aniela uczy, jak zachować się w czasach niełatwych – naznaczonych wojną czy inflacją. A kończąc homilię, zaznaczył: – Obierając ją za patronkę, prosimy ją o odwagę naszych serc i umysłów, by móc wraz z nią i za nią wołać do Jezusa: wspomóż nas swoją łaską!

Zobowiązanie

Moich rozmówców zapytałam, do czego ten patronat zobowiązuje mieszkańców gminy. – Myślę, że przykład błogosławionej rodaczki wymaga, abyśmy także w samorządzie kierowali się zasadami moralnymi, zgodnie z którymi żyła Aniela Salawa – stwierdza Tadeusz Pitala. Zwraca też uwagę na jej patriotyczną postawę życiową i niesienie pomocy potrzebującym żołnierzom, zarówno polskim, jak i jeńcom wojennym.

Z kolei ks. Paweł Zięba stwierdza: – Ten patronat jest okazją, aby upowszechnić kult bł. Anieli, sprawić, że jej piękna postawa życiowa stanie się bliska jak największej liczbie osób. Jej przykład powinien nas inspirować do czynienia dobra, do służenia innym. Zauważa, że zapewne nie poradzimy wszystkim problemom, które dostrzegamy, ale: – Możemy tak, jak bł. Aniela towarzyszyć potrzebującym, dać im wsparcie – przekonuje proboszcz i dodaje: – Proszę zauważyć, że sama obecność ubogiej, schorowanej służącej dawała otuchę chorym, cierpiącym. I tę postawę warto upowszechniać.

2022-09-27 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jest wzorem

Przy źródełku modlili się czciciele bł. Anieli Salawy

MFS/ Niedziela

Przy źródełku modlili się czciciele bł. Anieli Salawy

Przykład bł. Anieli Salawy uczy nas, że można być świadkiem Chrystusa, wiodąc zwyczajne życie – przekonywał ks. Paweł Zięba w czasie Mszy św. przy źródełku, z którego przyszła błogosławiona czerpała wodę.

Więcej ...

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

Więcej ...

Łódź: Adwentowy Dzień Skupienia dla Ministrantów

2022-11-29 10:30

Archiwum SLO AŁ

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...