Reklama

Niedziela Lubelska

LUBLIN

Muzyczne inspiracje

Robert Grudzień i Claret Gospel

Archiwum R. Grudnia

Robert Grudzień i Claret Gospel

Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.

Ten letni festiwal stał się ważnym punktem na mapie kulturalnej miasta, regionu i Polski. Od ponad 25 lat uczy i skłania do refleksji w duchu przesłania św. Jana Pawła II o sztuce w służbie ewangelizacji. Dzieło Roberta Grudnia, współtworzone przez proboszczów parafii Świętej Rodziny w Lublinie ks. Ryszarda Juraka i ks. Tadeusza Pajurka, doczekało się albumowego wydania. Jubileuszowa publikacja, wsparta przez Grupę Azoty S.A. ukazała się nakładem lubelskiej Polihymnii. Album wstępem opatrzył abp Stanisław Budzik.

Pomysł festiwalu na Czubach, który połączył wdzięczną pamięć o św. Janie Pawle II z prezentacją muzyki organowej, narodził się ćwierć wieku temu. W 1995 r. z kościoła św. Michała w Monachium do parafii Świętej Rodziny w Lublinie sprowadzono organy Carla Schustera, wybudowane w 1956 r. – Organy posiadają zarówno wysokie mikstury, jak i charakterystyczną dla muzyki romantycznej paletę fletów i głosów smyczkowych. W Monachium ulokowane były we wnęce, która tłumiła dźwięk, a na Czubach umieszczono je w głównej nawie kościoła, dzięki czemu pogłos dodał brzmieniu szlachetności i potęgi. W ten sposób Lublin zyskał prawdziwego króla instrumentów, na którym można zaprezentować całą literaturę organową od renesansu do współczesności – mówi Robert Grudzień. W niedługim czasie po zamontowaniu organów przypadła 10. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Tak narodził się pomysł na letni festiwal. – Święty Jan Paweł II od początku jest dla nas przewodnikiem. W myśl jego Listu do artystów staramy się prezentować sztukę bardzo różnorodną w formach, ale zawsze ukazującą wartości chrześcijańskie i humanistyczne – mówi Robert Grudzień.

Podczas 25 lat festiwalu udokumentowanego na kartach albumu odbyło się 256 koncertów, a w świątyni przy ul. Jana Pawła II zaprezentowało się ponad 3000 artystów. Przy organach zasiadali wirtuozi królewskiego instrumentu z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Ukrainy, Litwy, Estonii, USA, Kanady i Kolumbii. Oprócz nich, publiczność mogła podziwiać tak wybitne postaci świata sztuki, jak Krzysztof Penderecki, Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Krzesimir Dębski, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Kolberger, czy Jerzy Zelnik. W papieskiej świątyni odbyły się niezapomniane koncerty „Poznańskich Słowików”, Chóru KUL, „Mazowsza”, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej czy egzotycznej grupy Claret Gospel. – 25 lat festiwalu to ogrom pracy, zaangażowania i poświęcenia wielu osób. Myślę, że ta idea artystyczna jest bliska św. Janowi Pawłowi II i on wciąż nam błogosławi. Wszystkim z serca dziękuję za wkład pracy w realizację tego dzieła, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin--Czuby, a także wydanie albumu, który jest podsumowaniem jego 25-letniej historii – mówi Robert Grudzień. /buk

2022-09-27 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Podkarpacki Festiwal Organowy

Z dr. hab. Markiem Stefańskim, dyrektorem Podkarpackiego Festiwalu Organowego, organizowanym w tym roku po raz 28., rozmawia ks. Rafał Przędzik.

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Wiara

Św. Mikołaj - biskup, nie krasnal

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Święci i błogosławieni

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla...

Litania do św. Mikołaja

Wiara

Litania do św. Mikołaja

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...