Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rodzina to sanktuarium życia

Marsz Życia przeszedł głównymi ulicami Sosnowca

Piotr Lorenc/Niedziela

Marsz Życia przeszedł głównymi ulicami Sosnowca

„Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata” – to hasło rozbrzmiewało 18 września na głównych ulicach Sosnowca.

Hasło było skandowane przez uczestników Diecezjalnego Marszu Życia, który został zorganizowany przez ks. Grzegorza Kossa – dyrektora Centrum Służby Rodzinie i Życiu w Sosnowcu i Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Marsz rozpoczął bp Grzegorz Kaszak od odmówienia z uczestnikami Koronki do Miłosierdzia Bożego. Po modlitewnym wstępie orszak wyruszył spod bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, by głównymi arteriami miasta przejść do parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu, gdzie odbył się wielki rodzinny piknik. Nad bezpieczeństwem marszu czuwali zarówno porządkowi – zapewnieni przez organizatora, jak też sosnowiecka policja.

W przedsięwzięciu, w którym mimo deszczu i chłodnego wiatru wzięło udział kilkaset osób, były rodziny z dziećmi oraz przedstawiciele wspólnot i ruchów katolickich. Nie zabrakło także osób w sile wieku i seniorów. Po prostu na marsz przybyli wszyscy, którym zależy na promowaniu rodziny i chrześcijańskich wartości życia. Trzeba też wymienić współorganizatorów, którzy z jednej strony przyczynili się do przeprowadzenia marszu, jak i zapewnili liczny udział. I tak w organizację włączyli się Rycerze Kolumba, Wojownicy Maryi, przedstawiciele Domowego Kościoła, kręgów rodzin, neokatechumenatu, Wspólnoty św. Józefa i Odnowy w Duchu Świętym.

Jak podkreślił bp Grzegorz Kaszak, rodzina oparta na trwałym małżeństwie kobiety i mężczyzny stanowi wielkie dobro dla osób ją tworzących, dla Kościoła i całego społeczeństwa. – Nasz wielki rodak, św. Jan Paweł II, wielokrotnie powtarzał, że rodzina jest prawdziwym sanktuarium życia, miejscem, w którym życie, dar Boga, może w sposób właściwy być przyjęte i chronione i może się rozwijać zgodnie z wymogami prawdziwego ludzkiego wzrostu. Niestety, żyjemy w czasach, w których wartość małżeństwa i rodziny jest poddawana w wątpliwość, a niezastąpiona rola rodziców w powołaniu dzieci do życia i ich wychowaniu bywa kwestionowana – zaznaczył pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Reklama

Na potwierdzenie słów papieża został zorganizowany Sosnowiecki Marsz Życia. – Podczas marszu, jak sądzę, dość wyraźnie przypomnieliśmy o wartości, jaką jest rodzina oparta na trwałym małżeństwie, czyli wspólnocie życia i miłości kobiety i mężczyzny. Stąd hasło marszu: „Mama i tata – najlepsi wychowawcy świata!”. Przygotowując marsz chcieliśmy dać świadectwo o pięknie życia małżeńskiego i rodzinnego według Bożego zamysłu oraz potwierdzić przekonanie o godności każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, bo ten głos jest często zagłuszany we współczesnym świecie – podkreślił ks. Grzegorz Koss.

Anna i Jacek z Sosnowca wzięli udział w marszu z trójką dzieci. – Bierzemy udział w marszu, bo bliskie są nam wartości promujące rodzinę, bliski jest nam Kościół. Oboje z mężem dorastaliśmy we wspólnotach religijnych, tam się poznaliśmy. Jesteśmy małżeństwem z 23-letnim stażem. Mamy troje wspaniałych dzieci i to wszystko zawdzięczamy Panu Bogu – powiedziała Anna.

Fotoreportaż z marszu na s. 8

2022-09-27 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w XV Marszu dla Życia i Rodziny w Warszawie

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w XV Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł dziś ulicami Warszawy. W kolorowym pochodzie pod hasłem „Wspólnie brońmy rodziny” wzięło udział ok. 1,5 tys. osób, w tym rodziny z dziećmi. Uczestnicy marszu akcentowali, że największa bitwa XXI w. zostanie stoczona o rodzinę i apelowali do sędziów Trybunału Konstytucyjnego o odpowiedzialny wyrok ws. aborcji eugenicznej.

Więcej ...

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Więcej ...

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09
Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Aktualności

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...