Reklama

Głos z Torunia

Widzieć dobro

Dzień skupienia przynosi refleksję nad służebnym wymiarem pracy

Małgorzata Borkowska

Dzień skupienia przynosi refleksję nad służebnym wymiarem pracy

Parlamentarzyści i samorządowcy naszej diecezji spotykają się każdego roku we wrześniu, aby przeżyć dzień skupienia, który w Kościele jest środkiem formacyjnym pozwalającym na wyciszenie i modlitwę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców spotkało się po raz czwarty – tym razem w bazylice św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu. Spotkanie zainaugurowało Rok Kopernikański w Diecezji Toruńskiej dla uczczenia 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W programie znalazły się: uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla w intencji pracowników instytucji rządowych i samorządowych oraz pokoju na Ukrainie, prelekcja prof. Krzysztofa Mikulskiego oraz prof. Waldemara Rozynkowskiego, a także złożenie kwiatów pod tablicą biskupa Christiana i pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Otworzyć oczy

Na początku Mszy św. do zebranych zwrócił się ks. prał. Marek Rumiński, duszpasterz parlamentarzystów i samorządowców diecezji toruńskiej. Powitał Księdza Biskupa, przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych. Szczególne podziękowania skierował do ks. kan. Dariusza Kunickiego za życzliwe przyjęcie w grudziądzkiej bazylice oraz prezydenta Grudziądza Macieja Glamowskiego. Oprawę muzyczną przygotował chór kameralny The G Singers pod dyrekcją Aleksandry Drozdeckiej, radnej miasta Grudziądza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W homilii pasterz toruński nawiązał do Liturgii Słowa. W Ewangelii św. Łukasza zgromadzeni usłyszeli o uzdrowieniu sługi setnika. Setnik był człowiekiem, który nikogo nie lekceważył. Chociaż sam był rzymianinem, szanował naród żydowski. – Mógłby on stać się przykładem dla wielu, zwłaszcza dzisiaj, w dobie wielkich konfliktów na różnym podłożu, także religijnym – podkreślił Ksiądz Biskup. Dla wyznawców judaizmu wybudował synagogę. Nie kpił z tego, co dla innych cenne. Przedstawiał argumenty, rozmawiał, modlił się, ale nie ranił kpiną. Szanował podwładnych, troszcząc się o ich dobro, godziwe warunki życia i zdrowie.

Wobec Boga wszyscy są równi: przełożeni i podwładni. Pracodawca czerpie korzyści z wysiłku podwładnych, dlatego ma obowiązek dzielić się z nimi swoimi zyskami – tego wymaga elementarna sprawiedliwość. Dowódca wojskowy jest przekonany, że Jezus może uzdrowić jego sługę i wcale nie musi przychodzić do jego domu. Ukazuje w ten sposób głęboką wiarę. Jezus mówi, że u nikogo nie znalazł tak głębokiej wiary, dlatego zdrowie sługi jest nagrodą dla setnika. Przy tym daje ważne pouczenie: uczy dostrzegać dobro także poza kręgiem grup, w których sami działamy. Nie może nam się wydawać, że jesteśmy lepsi, wówczas bylibyśmy o krok od pychy. Jezus widział także dobro poza swoim narodem. Nakazuje nam wychodzić z kręgów przyzwyczajenia, aby widzieć potrzeby innych. – Niech setnik będzie przykładem otwartego człowieka na potrzeby innych – zakończył bp Śmigel.

Odkrywanie historii

Do zgromadzonych zwrócił się prezydent Grudziądza. – To spotkanie pokazuje, że to, co nas łączy, to nie tylko praca na rzecz naszej Ojczyzny, mieszkańców, wspólnot, małych ojczyzn, ale też wiara chrześcijańska, pewien system wartości, które są kierunkowskazem w naszym życiu osobistym oraz pracy publicznej. Włodarz wyraził radość z faktu, że w czasie spotkania zostaną przybliżone dwie ważne postacie dla Grudziądza – biskup Christian i Mikołaj Kopernik.

Podczas konferencji, która była kolejnym punktem spotkania, prof. Krzysztof Mikulski w prelekcji „Mikołaj Kopernik w dzisiejszej diecezji toruńskiej” zaprezentował wiedzę o słynnym astronomie. Jeszcze w XVIII wieku nikt nie znał jego biografii – miejsca urodzenia, kolejności przychodzenia na świat rodzeństwa. W ostatnich latach dzięki badaniom udało się odtworzyć listę jego przodków. Naukowiec mówił również o związkach astronoma z miastami diecezji toruńskiej: Toruniem, Chełmnem, Grudziądzem i Lubawą. Drugim prelegentem był prof. Waldemar Rozynkowski z wykładem „1222 rok – nadanie Grudziądza biskupowi Christianowi”. W swoim odczycie podkreślał znaczenie dokumentu łowickiego, który biskupowi Christianowi nadał szereg dóbr i przywilejów. Jest to pierwsza pewna pisemna informacja o Grudziądzu. Niezwykle istotne jest to, że jest to źródło pisane. Profesor Rozynkowski opowiadał również o misji chrześcijańskiej na ziemi chełmińskiej.

Spotkanie zakończyło się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą biskupa Christiana oraz pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Grudziądzu. Uczestnicy zwiedzili Muzeum Handlu Wiślanego Flis.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-27 13:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Apel do premiera w sprawie prośby Przewodniczącego KEP

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Premier wraz z Ministrem Zdrowia przedstawili plan stopniowego odmrażania gospodarki i życia społecznego. Jestem przekonana, że równie istotne dla znacznej części Polaków jest stopniowe odmrażanie życia religijnego, które stanowi dla wielu osób podstawowe źródło nadziei i życiowych sił - pisze posłanka na Sejm RP Dominika Chorosińska

Więcej ...

Propozycja na filmowy małżeński wieczór

2024-11-23 09:11

Materiał prasowy

„Czasem trzeba odpuścić” – któż z nas nie powtarzał sobie takiego hasła, kiedy zwyczajnie, po ludzku wiedział, że już nie da rady albo ma dość? Film o tym samym tytule to zaproszenie do wzięcia udziału w podróży, która na nowo ustawia nas na właściwe tory. Kino drogi, które chce nas skonfrontować, z naszą hierarchią wartości, czy relacjami z najbliższymi.

Więcej ...

Kard. Bustillo: Korsyka to studium pobożności, ale też dobrze pojmowanej świeckości

2024-11-23 19:06

Vatican Media

O tym, że Korsyka to nie tylko wyspa o niezwykle bogatych formach ludowej pobożności, ale też przykład wspólnoty, żyjącej wedle dobrze pojmowanej zasady świeckości, pozwalającej na szacunek i współpracę Kościoła ze środowiskami świeckimi, mówi w rozmowie z mediami watykańskimi kard. François-Xavier Bustillo OFMConv, biskup diecezji Ajaccio, którą 15 grudnia odwiedzi Ojciec Święty.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

Wiara

Panie, spraw, bym był świadkiem prawdy o Twoim...

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Wiara

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Niech nadzieja życia wiecznego towarzyszy mi każdego dnia

Wiara

Niech nadzieja życia wiecznego towarzyszy mi każdego dnia

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...