Reklama

Człowiek i sacrum w olejnych barwach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Język sztuki przemawia do odbiorcy w sposób specyficzny. Osobiście preferuję takie plastyczne realizacje, które wymuszają konieczność odczytywania treści ukazywanych niekonwencjonalnym językiem. I nie chodzi tu wcale o mniej lub bardziej wierną skalę asocjacji. Wiele produktów sztuki można interpretować rozmaicie. Są jednak twórcy, którzy treść ideową swoich dzieł zarysowują w takim zakresie, aby można było je rozumieć jednoznacznie.
Przez kilka ostatnich tygodni w Galerii "Rynek 6" Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu czynna była wystawa malarstwa krakowskiej artystki Doroty Meinhardt. Jest absolwentką ASP w Krakowie. Dyplom uzyskała w Pracowni Jerzego Nowosielskiego w 1988 r. Jest twórczynią aktywną i poszukującą. Potwierdzeniem tej aktywności są liczne wystawy artystki, które prezentowała w renomowanych salonach w Polsce a także w galeriach Berlina, Dortmundu i Coesfeld.
O jarosławskiej wystawie Doroty Meinhardt można by napisać wiele. Czytelnikom Niedzieli Przemyskiej pragniemy przybliżyć przesłanie, które jest żywo obecne w jej wielkoformatowych pracach olejnych. Krytycy uważają, że obraz nie jest rzeczywistością, ale medium rodzenia się nowych bytów. W przypadku tej autorki, i oni sami i odbiorcy stwierdzają zgodnie, że w naturze jej prac ujawnia się bezwzględna dążność do określenia terytorium metafizyki. Dlatego na wystawie odkryć można było autentyczną obecność sacrum w powiązaniu z biblijnym przekazem. Ukrzyżowanie, Anioł, Krzew gorejący czy nawet Macierzyństwo to tytuły prac, których religijny i etyczny charakter nie rodzi najmniejszych wątpliwości. Dlatego obrazy pozostają w korelacji z naszymi obrazami Boga i piękna, estetyki ducha i znaczeń ponadczasowych.
Niżej podpisany komentując z przyjaciółmi fabułę wielu obrazów odnalazł także bliskie naturze Polaka pierwiastki. Przykładem niech będą biało-czerwone barwy okalające ciało ukrzyżowanego Chrystusa.
Język sztuki jest skierowany na odbiorcę. Daje się rozumieć nawet wówczas, gdy autor - jak w przypadku Doroty Meinhardt - odchodzi od tzw. podejścia przedstawiającego do form abstrakcyjnych.
Im dłużej spoglądam na czytelne na swój sposób realizacje malarskie krakowskiej Artystki, tym głębsza następuje we mnie transformacja duchowa. Może dlatego, że cywilizacja obrazkowa, wtłaczana przez telewizję z uporem godnym lepszej sprawy, nie powoduje konieczności wysiłku intelektualnego.
Galeria "Rynek 6", której komisarzem jest Elżbieta Piekarska, parokrotnie w ciągu roku pokazuje to, co w sztuce najcenniejsze, co wzrusza i prowokuje do pogłębionych analiz. Wszak takie niekiedy proste i próżniacze nasze życie wymaga wkraczania w obszary niekłamanego piękna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady