Reklama

Niedziela Małopolska

Czas dziękowania

Grażyna Kominek z ks. Mirosławem Dziedzicem i Robertem Rybakiem (przedstawicielem zarządu krajowego Akcji Katolickiej) podczas spotkania w Filharmonii Krakowskiej

Józef Wieczorek

Grażyna Kominek z ks. Mirosławem Dziedzicem i Robertem Rybakiem (przedstawicielem zarządu krajowego Akcji Katolickiej) podczas spotkania w Filharmonii Krakowskiej

U nas ludzie się spotykają, wspierają i wzajemnie umacniają – zapewnia Grażyna Kominek, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

Maria Fortuna-Sudor: Pani Prezes, proszę przypomnieć, jak doszło do reaktywacji Akcji Katolickiej w archidiecezji krakowskiej.

Grażyna Kominek: O reaktywację Akcji Katolickiej w Kościele w Polsce apelował Jan Paweł II podczas spotkania z polskimi biskupami w 1993 r. W Krakowie ówczesny metropolita kard. Franciszek Macharski powołał stowarzyszenie w 1997 r. stosownym dekretem, a osobowość prawną uzyskaliśmy w 2000 r. Od 5 lat mamy patrona, którym został św. Jan Paweł II. Otrzymaliśmy jego relikwie dzięki życzliwości kard. Stanisława Dziwisza. I mogę powiedzieć, że św. Jan Paweł II żyje wśród nas, działa i nas prowadzi.

Jak liczne jest dzisiaj wasze stowarzyszenie, czym się zajmuje?

To ok. 550 aktywnych członków. Asystentem diecezjalnym jest ks. kan. Mirosław Dziedzic. Niestety, coraz mniej osób chce działać w takich organizacjach jak nasza. A szkoda, bo jesteśmy naprawdę super stowarzyszeniem, gdzie mogą odnaleźć swoje miejsce ludzie, dla których Pan Bóg, wiara, bycie w Kościele i dla Kościoła to nieprzemijające wartości. Spotykamy się, aby się wspólnie modlić, uczestniczyć w rekolekcjach, ale też zwyczajnie ze sobą pobyć, porozmawiać. To czas formacji, a także rekreacji.

W bieżącym roku świętujecie 25 lat działalności. To okazja, aby przypomnieć, że jesteście, że działacie…

Czas jubileuszu rozpisaliśmy na kilka wydarzeń. Pod koniec kwietnia zorganizowaliśmy konferencję naukową, która się odbyła przy sanktuarium Najświętszej Rodziny w Nowym Bieżanowie. Następnie 18 maja w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach uczestniczyliśmy we Mszy św. z okazji urodzin Ojca Świętego. To był czas dziękowania za otrzymane łaski za wstawiennictwem naszego patrona. W kaplicy kapłańskiej, gdzie znajduje się nasze logo (przekazane przez nas jako wotum ofiarne w 2018 r.), złożyliśmy 25 biało-żółtych róż na pamiątkę jubileuszu. Z kolei 27 sierpnia spotkaliśmy się w Wadowicach. W bazylice ofiarowania Najświętszej Maryi Panny podczas Mszy św., którą sprawowało m.in. 13 naszych księży-asystentów, prosiliśmy, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, o błogosławieństwo i opiekę nad nami, nad naszym stowarzyszeniem. W trakcie wadowickiego spotkania jubileuszowe medale wręczyliśmy ks. inf. Jakubowi Gilowi, ks. prał. Tadeuszowi Kasperkowi i Stanisławowi Potocznemu. A finał świętowania jubileuszu miał miejsce w Filharmonii Krakowskiej, gdzie 18 września przybyli członkowie naszego stowarzyszenia, księża asystenci oraz wielu przyjaciół. Wysłuchaliśmy pięknego koncertu Chóru Mariańskiego i Krakowskiej Młodej Filharmonii. Wiele osób zasłużonych otrzymało jubileuszowe medale. Wręczyliśmy też inne, pamiątkowe upominki. To było także spotkanie przy pięknie i suto zastawionym stole, czas wspomnień i dziękowania za wspólnie przeżyte lata.

Reklama

Warto do was dołączyć?

Akcja Katolicka jest wspaniałym stowarzyszeniem, do którego mogą należeć katolicy w różnym wieku. U nas ludzie się spotykają, wspierają i wzajemnie umacniają. Do zainteresowania naszą działalnością, na terenie parafii archidiecezji krakowskiej, w sposób szczególny zachęcam osoby starsze. Będąc w Akcji Katolickiej, zapomina się o dolegliwościach, bolączkach, trudach. Nie mamy czasu na różnego rodzaju narzekania. Można miło, wesoło i po Bożemu przeżyć kolejne lata życia!

Grażyna Kominek prywatnie jest żoną, mamą i babcią, a od 2016 r. pełni funkcję prezesa Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.

2022-10-04 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka apeluje do wicepremiera Gowina ws. prof. Ewy Budzyńskiej

Wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego,
jest przekonany o tym, że Konstytucja dla nauki
to wielka szansa dla polskich uczelni wyższych

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, jest przekonany o tym, że Konstytucja dla nauki to wielka szansa dla polskich uczelni wyższych

Zarzuty wobec prof. Ewy Budzyńskiej, wpisują się kampanię zastraszania wykładowców akademickich, którzy podejmują intelektualną i rzeczową polemikę z tezami ideologii gender, promowanymi przez środowiska LGBTQ - stwierdza prezes Akcji Katolickiej Urszula Furtak. W liście do wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prezes Akcji Katolickiej domaga się podjęcia działań na rzecz przywrócenia wiarygodności uniwersytetom.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Jak przygotować się do modlitwy?

Wiara

Jak przygotować się do modlitwy?

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Kościół

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”