Reklama

Głos z Torunia

Obudzić do misji

Niedziela toruńska 41/2022, str. VI

Delegacja diecezji toruńskiej z siostrami – sekretarz generalną Papieskiego  Dzieła Misyjnego Dzieci i  sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

Archiwum autora

Delegacja diecezji toruńskiej z siostrami – sekretarz generalną Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

Od 1 października każdego 1. dnia miesiąca dzieci z ognisk misyjnych w naszej diecezji modlą się za mieszkańców Afryki. To owoc Misyjnego Synodu Dzieci, w którym uczestniczyła reprezentacja diecezji toruńskiej.

Jubileusz stulecia Dzieła Misyjnego Dzieci i synod otwarty przez papieża Franciszka stał się okazją do zwołania Misyjnego Synodu Dzieci. Uczestniczyły w nim delegacje dzieci zaangażowanych w ogniska misyjne z 33 diecezji.

Dziecięcy synod „Z Ojcem Świętym budzimy do misji” odbył się 17 września w kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Naszą diecezję reprezentowali: Zuzanna Krzepicka i Oliwia Nadarzyńska pod opieką katechety Pawła Budzyńskiego (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie k. Brodnicy), Julia Dembińska i Nikola Rakowska pod opieką katechetki Moniki Dąbrowskiej (parafia Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim) oraz Marta Chojnacka i Marta Mrowca pod opieką katechetki Urszuli Machaj (parafia św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu). Delegacji towarzyszył ks. Krzysztof Kownacki, delegat diecezjalnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych.

Spotkanie z misjonarzami

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania uczestników synodu przez władze Katedry Misjologii UKSW na czele z ks. prof. Jarosławem Różańskim. Profesorowie życzyli owocnego spotkania synodalnego. Następnie mali misjonarze, ubrani w koszulki PDMD w kolorach kontynentalnych, śpiewając hymn synodu, przeszli do Auli Jana Pawła II, gdzie otwarcia wydarzenia dokonał dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński wraz z sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, misjonarką klaretynką s. Moniką Juszką. Zaprosili delegatów diecezji do wspólnego świętowania stulecia papieskości Dzieła Misyjnego Dzieci i podzielenia się doświadczeniem pomocy dzieciom w krajach misyjnych. Przedstawili s. Robertę Tremarelli ze zgromadzenia Służebnic Misjonarek Najświętszego Sakramentu, sekretarz generalną PDMD z Watykanu, która podziękowała polskim dzieciom z ognisk PDMD za zaangażowanie w pomoc rówieśnikom na wszystkich kontynentach.

Jezus nas posyła

Uczestnicy synodu zostali podzieleni na 10 grup. Nasza delegacja wraz z dziećmi z diecezji bielsko-żywieckiej trafiła do grupy afrykańskiej. Mieliśmy możliwość podzielić się tym, co dla misji już robimy w swoich parafiach i zastanowić się, jak jeszcze bardziej możemy ożywić ducha misyjnego w lokalnych wspólnotach Kościoła.

Reklama

Po pracy w grupach odbyła się wspólna zabawa w auli. Śpiew animował kompozytor hymnu Błażej Drab. Dzieci miały okazję pośpiewać wraz ze scholą Chór Aniołów z Lublina pod dyrekcją Agnieszki Tomczyk, zawiązując synodalną wspólnotę.

W południe przeszliśmy na Mszę św. do kościoła w Lasku Bielańskim. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski, który jako przedstawiciel papieża w Polsce podziękował polskim dzieciom za gorliwe dbanie o rozwój Kościoła w całym świecie, a szczególnie na terenach misyjnych. Nawiązując do Ewangelii, wezwał uczestników: – Bądźcie dobrą glebą dla ziarna Ewangelii, jego owoce przekazujcie innym, bo pragnieniem Jezusa jest zbawić wszystkich. Jezus posłał pierwszych apostołów, a teraz posyła każdego z was.

Modlimy się za Afrykę

Po Mszy św. na uczestników czekali misjonarze i wolontariusze misyjni, którzy przybliżyli kultury ludów, wśród których posługują lub posługiwali. Byli też saperzy z prawdziwą wojskową ścieżką, strażacy z wozem strażackim, policja z kolegą komisarza Alexa i inni ciekawi goście. Odbył się również misyjny flash mob w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Loyoli w Łodzi.

Na zakończenie Synodu Koronkę do Miłosierdzia Bożego poprowadził bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Uczestnicy zostali posłani do swoich diecezji ze szczególną misją, aby ożywiali ducha misyjnego w swoich parafiach i diecezjach. Każda diecezja otrzymała świecę koloru kontynentalnego, aby danego dnia miesiąca modlić się za misjonarzy i mieszkańców przydzielonego im kontynentu. Diecezja toruńska wylosowała do modlitwy 1. dzień miesiąca. Od 1 października modlimy się za mieszkańców Afryki.

– Kochani mali misjonarze, dziewczęta i chłopcy, posyłam was w imię Chrystusa, abyście byli Jego świadkami każdego dnia, w każdej chwili. Niech towarzyszy wam Boże błogosławieństwo – tymi słowami posłał uczestników synodu na misyjne drogi życia bp Jan Piotrowski. Warto zaznaczyć, że Polska jest pierwszym państwem, w którym został zorganizowany Misyjny Synod Dzieci na szczeblu krajowym.

2022-10-04 12:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolęda 2023 - od drzwi do drzwi czy na zapisy?

2022-12-08 14:11

Karol Porwich/Niedziela

Kolęda od drzwi do drzwi czy zapisy? Zapraszanie przez formularz czy w zakrystii? Czy należy zbierać ofiary pieniężne w czasie kolędy czy składać anonimowo na tacę w kościele? A może w ogóle nie zbierać pieniędzy podczas kolędy? O kolędowej praktyce w diecezji rzeszowskiej i nowych propozycjach mówi ks. Tomasz Nowak, rzecznik kurii biskupiej w Rzeszowie, w rozmowie z Iwoną Kosztyłą.

Więcej ...

Licheń. Dziś święto patronalne księży marianów

2022-12-08 16:43

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Księża marianie posługujący w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej obchodzą dziś swoje święto tytularne. Przypadająca dziś uroczystość Matki Bożej Niepokalanie Poczętej jest dla nich jednym z najważniejszych wydarzeń w ciągu roku – Maryja Niepokalanie Poczęta jest bowiem patronką mariańskiego zgromadzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal