Reklama

Niedziela Legnicka

Złote obchody w Nowej Wsi Grodziskiej

Niedziela legnicka 42/2022, str. IV

Uroczystość odpustowa w parafii

Ks. Łukasz Langenfeld

Uroczystość odpustowa w parafii

Świętowanie jubileuszu to okazja do odbudowania relacji z Bogiem, bliźnimi oraz z całym stworzeniem. To okazja do umocnienia wiary, nadziei i miłości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok jubileuszowy rozpoczął się od odpustu ku czci Matki Bożej Anielskiej w 2021 r. i trwał do odpustu w kościele filialnym w Sędzimirowie w 2022 r. Był okazją do złożenia Bogu i ludziom dziękczynienia za 50 lat istnienia parafii oraz za wszelkie łaski, jakie w tym czasie spłynęły na jej mieszkańców. Był także okazją do powrotu do pierwotnej gorliwości i zaangażowania duchowego oraz materialnego parafian, okazją do umocnienia wiary, nadziei, miłości oraz jedności z Bogiem i ludźmi.

Zaczęło się 50 lat temu

1 lipca 1971 r. bp Józef Marek posłał do Nowej Wsi Grodziskiej ks. Krzysztofa Rutkowskiego, ustanawiając go rektorem tutejszego kościoła i zlecając mu stałą posługę duszpasterską w miejscowościach Nowa Wieś Grodziska i Sędzimirów, z zadaniem utworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego. Jednak dokument ustanawiający parafię został podpisany przez abp. Bolesława Kominka w 23 kwietnia 1972 r. Nowa parafia obejmowała Nową Wieś Grodziską (wyłączoną z parafii Pielgrzymka) i wieś Sędzimirów (wyłączoną z parafii Raciborowice). Początkowo ksiądz proboszcz mieszkał w prywatnym domu, rok później udało się zakupić stary budynek, który do dziś pełni funkcję domu parafialnego. Po ks. Rutkowskim, w latach 1984 – 2020 proboszczem parafii Nowa Wieś Grodziska był ks. Tadeusz Szczepaniak, a od 2020 r. tę posługę pełni ks. Łukasz Langenfeld. Z powodu rozbieżności dwóch wyżej wspomnianych dat postanowiono, by obchody złotego jubileuszu parafii rozciągnąć na lata 2021 i 2022.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nieco o historii kościołów

Świątynia parafialna wzmiankowana jest już w 1492 r. Obecny jej kształt pochodzi z lat 1704-08, gdy zbudowano nowy kościół po całkowitym zburzeniu poprzedniego. Kościół restaurowano w XIX i XX wieku. Do budynku przylega kamienna czworoboczna wieża z dzwonami z 1522 i 1682 r. W bogatym wystroju wnętrza, warto zauważyć temperowe obrazy na deskach, związane z cyklem biblijno-katechetycznym z 1726 r. i inne.

Kościołem filialnym jest świątynia w Sędzimirowie. Wzmiankowana była już w 1399 r. W 1981 r. kościół spłonął doszczętnie. Zachowała się jedynie kamienna chrzcielnica z przełomu XVI i XVII wieku oraz kamienna kropielnica z 1826 r. Dwa dni po pożarze parafianie podjęli decyzję o odbudowie świątyni. Msze św. odprawiane były obok krzyża misyjnego, przy zgliszczach kościoła. Odbudowana świątynia została poświęcona 28 listopada 1982 r. W specjalnie przygotowanej gablocie przechowywane są zwęglone fragmenty elementów kościoła, jako świadectwo i pamiątka tamtego strasznego wydarzenia.

Reklama

Parafianie i powojenna historia miejscowości

Obecni mieszkańcy zasiedlili miejscowość tuż po II wojnie światowej, przyjeżdżając z Bieszczad, z miejscowości Polana w powiecie Ustrzyki Dolne. Ówczesny proboszcz Polany, ks. Franciszek Glazer, 29 czerwca 1945 r. odprawił ostatnie nabożeństwo i razem z dużą częścią swoich parafian wyruszył na Ziemie Odzyskane. Zmarł w 1951 r. i został pochowany na tutejszym cmentarzu parafialnym. Ludność Sędzimirowa napłynęła z Kresów Wschodnich, głównie z miejscowości Brzozdowce w rejonie mikołajowskim obwodu lwowskiego. Obecnie cała parafia liczy nieco ponad 1000 osób.

Przygotowania jubileuszu

Obchody roku jubileuszowego rozpoczęto od listu bp. Stefana Cichego, który otrzymali wszyscy parafianie, zachęcającego do wspólnego świętowania. W 2021 r. bp Cichy przewodniczył odpustowi parafialnemu. Ze względu na pandemię, misje parafialne przeprowadzono zimą i wiosną. W adwencie prowadził je ks. Jan Mycek z Legnicy, a wiosną franciszkanin o. Marek Augustyn z Rychwałdu, który przybył z pobłogosławioną przez Jana Pawła II kopią Całunu Turyńskiego. Kolejnym wydarzeniem była procesja Bożego Ciała, której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, połączona z obchodami rocznicy I Komunii św. dzieci. 18 września br. odpustowi w kościele w Sędzimirowie przewodniczył bp Stefan Regmunt, kończąc rok obchodów złotego jubileuszu parafii.

Świętowanie

W świętowanie wpisała się także Msza św. z okazji 50-lecia kapłaństwa przyjaciela parafii – ks. Mieczysława Jackowiaka z Lubania, przewodniczącemu tegorocznemu odpustowi w Nowej Wsi Grodziskiej. W obchody wpisały się również Siostry Elżbietanki, przybliżające postaci swoich współsióstr – męczennic Dolnego Śląska, które zostały beatyfikowane we wrocławskiej katedrze, oraz s. Jonasza z Czarnomorska (Ukraina), która – jako naoczny świadek – zobrazowała piekło wojny. Dla parafian i gości zorganizowano dwa koncerty. Podczas pierwszego wystąpił mieszkający w Niemczech Oliver Palmer – 31-letni Polak, jedyny na świecie głuchy tenor, zwany polskim Bocellim. Jego koncert zgromadził setki osób. Drugim był występ Renaty Galik, Dolnoślązaczki, która komponuje piosenki, pisze wiersze, wydaje płyty oraz tomiki poezji i powieści, a także scenariusze spektakli teatralnych. Przy wielkim zaangażowaniu parafian, udało się wyremontować plebanię, uporządkowano i na nowo zaaranżowano tereny wokół niej i wokół kościołów. W obu kościołach zainstalowano nowe oświetlenie prezbiteriów, naprawiono i odnowiono kościelne okna-witraże, wymieniono nagłośnienie, zamontowano wyświetlacze pieśni, uruchomiono i wyposażono salę parafialną, zbudowano toaletę oraz aneks kuchenny, przeprowadzono renowację przykościelnej groty Matki Bożej, zakupiono sztandar górniczy, ożywiono działalność grup parafialnych oraz wprowadzono w parafii dodatkowe nabożeństwa, m.in. nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dzięki temu wzrosła liczba osób systematycznie uczestniczących w Mszach św., także w dni powszednie. Udało się zaangażować wiernych w liturgię słowa oraz zwiększyć grono ministrantów. Zakupiono do obu kościołów niezbędne, brakujące paramenty liturgiczne oraz nowe księgi liturgiczne. W jubileuszowym roku odbyła się peregrynacja obrazu św. Józefa oraz wprowadzono kręgi rodzin w ramach Ruchu Szensztackiego. Powstała strona internetowa parafii www.anielskanowawiesgrodziska.pl. Odbyło się także kilkanaście jubileuszowych pielgrzymek po Polsce i do Włoch. Dwukrotnie zorganizowano parafialne wczasy nad Bałtykiem. To wszystko jest zasługą zaangażowanych parafian, którym należą się ogromne podziękowania za ich wiarę, przywiązanie do Boga i do Kościoła.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-11 12:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto Maryi i naszej Ojczyzny

Bp Dec przewodniczył Mszy św. odpustowej w Nowej Wsi

Ks. Grzegorz Umiński

Bp Dec przewodniczył Mszy św. odpustowej w Nowej Wsi

W parafiach pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzono uroczystości odpustowe, a we wszystkich diecezjalnych wspólnotach uczczono 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Więcej ...

Mikołów: Kilkudniowa dziewczynka w oknie życia

2024-07-20 11:31
Zdjęcie ilustracyjne

Graziako

Zdjęcie ilustracyjne

W oknie życia przy Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie Boże” w Mikołowie-Borowej Wsi zostawiono kilkudniową dziewczynkę. O wydarzeniu 18 lipca poinformowała Caritas Archidiecezji Katowickiej, która prowadzi placówkę.

Więcej ...

Przenikliwość, odwaga oraz pracowitość - osoba bł. Czesława

2024-07-20 23:13

Wiktor Cyran

Przenikliwość, odwaga i praca. O to chcę was prosić. Abyście wy wypraszali nam te dary. Abyśmy byli na miarę naszych braci powołanych gorliwością apostolską. Abyśmy mogli dzisiaj odpowiadać światu. Bo wy jesteście naszą inspiracją. Bo wy jesteście naszym zadaniem i zaproszeniem. A nade wszystko pragniemy tworzyć wieź czyli relację która będzie coraz bardziej partnerska, wspólna, twórcza jako nasza odpowiedź na znaki czasu – podsumował kaznodzieja

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Wiara

Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

Wiara

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna

Trener Hiszpanów: Bez Boga nic w życiu nie ma sensu

Wiara

Trener Hiszpanów: Bez Boga nic w życiu nie ma sensu