Reklama

Dziękczynienie za dar wspólnoty

25 maja do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wysokiej przybył biskup pomocniczy diecezji sosnowieckiej Piotr Skucha. Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. odpustowej, podczas której wygłosił Słowo Boże. Mieszkańcy dziękowali Dobremu Bogu za jubileusz 25-lecia istnienia parafii. Uroczystość jubileuszowa odbyła się przy licznym udziale wiernych oraz kapłanów z pobliskich dekanatów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proces integracji trwa

Parafia w Wysokiej została wydzielona z macierzystej wspólnoty pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Chruszczobrodzie 22 czerwca 1978 r. Na jej terenie usytuowana jest, dziś już nie działająca Fabryka Cementu, która jeszcze przed kilku laty dawała stałe zatrudnienie wielkiej liczbie osób z całej okolicy. Dziś wieś nęka bieda i ubóstwo, a największą bolączką mieszkańców jest bezrobocie. Choć do wysockiej parafii należy kilka wiosek, tj. Wysoka Fabryczna, Wysoka Osiedle, Wysoka Wieś, Wiesiółka oraz Gzichów, to jednak nie jest to duża placówka. Liczy zaledwie 1500 mieszkańców. "Mieszkańcy poszczególnych skupisk trochę izolują się w swoich społecznościach i z trudem przychodzi im przełamać stare bariery i żyć we wspólnocie. Moim największym pragnieniem i jednocześnie wielkim zadaniem jest zjednoczyć całą parafię. Chciałbym, aby nie było tutaj różnic, że ty jesteś z Wiesiółki, a ty z Wysokiej. Powoli proces integracji nabiera rumieńców, choć nie jest łatwo przełamać stare zwyczaje" - informuje proboszcz, ks. Ryszard Pietrzak. Parafia w Wysokiej jest podobna do większości placówek w całej okolicy, a może i w diecezji. Obok ludzi oziębłych religijnie istnieje spore grono wiernych, na których można zawsze polegać i liczyć. "Są to osoby, na których nigdy się nie zawiodłem, chętne do każdego rodzaju pomocy, które stanowią doskonałe zaplecze dla całej parafii" - informuje Ksiądz Proboszcz.

Chodzi o człowieka

W chwili jubileuszu nie sposób nie wspomnieć pierwszych duszpasterzy, którzy ćwierć wieku temu rozpoczynali na tym terenie posługę. Przez pierwsze 2 lata pełnił ją ks. Józef Juda, następnie ks. Tadeusz Strzelczyk, ks. kan. Stanisław Wojtuszkiewicz oraz ks. Czesław Mielczarek. Każdy wniósł w jej życie nowego ducha, każdy realizował wytyczone cele i zamierzenia, dzięki którym parafia żyje. W Roku Jubileuszowym wysocką wspólnotę objął dotychczasowy wikariusz parafii pw. św. Stanisława BM w Sosnowcu, ks. Ryszard Pietrzak, który został niezwykle życzliwie przyjęty. Dzień instalacji, czyli wprowadzenia nowego duszpasterza w mury parafialnego kościoła i całej wspólnoty, należał do wyjątkowo uroczystych. "Na pewno na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich uczestników Świętej Liturgii" - wspominają wierni. "A potem to już zaczęła się normalna kapłańska posługa, w której na pierwszym miejscu chodzi o człowieka i jego życie, o to, aby w wieczności spotkało go zbawienie" - podkreśla ks. Ryszard. W parafii istnieje pięć kół Żywego Różańca, bardzo dobrze rozwija się ruch oazowy, jest spora grupa ministrantów i lektorów, działa Akcja Katolicka. Ze względu na tytuł kościoła Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych zauważa się maryjny kult. W każdą środę miesiąca odprawiane są nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, które gromadzą liczną grupę parafian. Wierni oddają również cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa poprzez nabożeństwo odprawiane w pierwsze piątki miesiąca.

Jak przy własnym domu

W ostatnim czasie w parafii zaszło wiele pozytywnych zmian. Owocem trudów i wysiłków parafian i ks. Pietrzaka jest m.in. gruntowny remont przedpogrzebowej kaplicy, położenie nowej, zewnętrznej elewacji na murach kościoła, wycięcie wszystkich drzew przed kościołem, uporządkowanie placu przykościelnego, wyremontowanie dolnej części plebanii, zorganizowanie nowego, osobnego pomieszczenia na cele kancelarii parafialnej, remont salki, w której spotykają się oazowicze, zakup sprzętu muzycznego - organów, wzmacniacza oraz kolumn. Odrestaurowano też monstrancję i kielichy, zakupiono nowy ornat z wizerunkiem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.
"Przy kościele jest jak przy własnym domu. Właściwie zawsze można coś nowego projektować, udoskonalać, zmieniać, poprawiać. U nas jest tego jeszcze ogromnie dużo. Mamy opracowany plan 5-letni, który realizujemy krok po kroku. Pozostaje wybrukować alejki na cmentarzu parafialnym, gruntownego remontu wymaga też górna część plebanii. Rozciąga się mocno w czasie uregulowanie spraw gruntowych terenu kościelnego i uzyskanie dokumentu stwierdzającego własność parafii. To jest na pierwszym miejscu" - zaznacza Proboszcz wysockiej wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...