Oto słowa papieża skierowane do Polaków:
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziś w sposób szczególny proszę was, abyście wspierali modlitwą i konkretnymi gestami duchowej i materialnej pomocy rodziny, które muszą zmierzyć się z chorobą kochanej osoby, zwłaszcza rodziców, którzy walczą o zdrowie swego dziecka. Niech towarzyszy im zawsze nasza serdeczna bliskość i życzliwość, jako znak Bożego błogosławieństwa. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Katechezę Ojca Świętego streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry,
W tej katechezie chciałbym dotknąć aspektu bardzo częstego w życiu naszych rodzin, jakim jest choroba.
Choroba ludzi, których kochamy znoszona jest z większym cierpieniem i bólem. To miłość sprawia, że odczuwamy owo „więcej”. Wiele razy ojcu czy matce trudniej znosić cierpienie syna lub córki niż własne cierpienie. Można powiedzieć, że rodzina zawsze była „szpitalem” najbliższym człowieka.
Reklama
Na ogół okres choroby umacnia siłę więzi rodzinnych. Bardzo ważne jest wychowywanie dzieci od najmłodszych lat do solidarności z chorymi. Wychowanie, które chroni od wrażliwości na ludzką chorobę, czyni serce nieczułym i sprawia, że dzieci są „nieczułe” na cierpienie innych, niezdolne, by poradzić sobie z cierpieniem i żyć doświadczeniem ograniczenia. Tymczasem słabość i cierpienie osób nam najbliższych może być dla dzieci szkołą życia, jeśli widzą modlitwę, serdeczną bliskość i troskę członków rodziny.
Wspólnota chrześcijańska dobrze wie, że rodzina w próbie choroby nie powinna zostać sama. Dziękujmy Bogu za wspaniałe doświadczenia braterstwa kościelnego, które pomagają rodzinom przejść przez trudny okres bólu i cierpienia. Ta chrześcijańska bliskość jest skarbnicą mądrości, która pomaga rodzinom w trudnych czasach i pozwala nam lepiej zrozumieć tajemnicę Królestwa Bożego.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli m.in. neoprezbiterzy z diecezji kaliskiej, a także grupy z parafii św. Katarzyny w Jugowie, (diec. świdnicka), Podwyższenia Krzyża św. i Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny z Gdyni, parafia Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu z Warszawy, Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny ze Sławna, NMP Wspomożenia Wiernych ze Skawy, pielgrzymi z Buczkowic (diec. bielsko-żywiecka), grupy szkolne, katedralny chór „Pueri Cantores” z Rzeszowa a także grupy turystyczne.