Reklama

Niedziela plus

Szczecin

Janek i jego rodzina

Niedziela Plus 46/2022, str. VI

fundacjamalychstopek.pl/materialy

Interaktywna kolorowanka, karty z kodami QR i główny bohater Jaś – to nowy projekt Fundacji Małych Stópek.

Doktor Jack Willke – wybitny amerykański obrońca życia, nazywany ojcem ruchów pro-life na całym świecie, podkreślał, że działania obrońców życia powinny sprowadzać się do czterech punktów: 1 – modlitwy, 2 – uczenia się, 3 – uczenia innych, 4 – pomagania. Rola modlitwy jest fundamentalna w obronie życia człowieka i powinna towarzyszyć wszystkim przedsięwzięciom mu służącym. Aby nasze zaangażowanie w obronę życia było mądre, oparte na argumentach, należy zdobywać rzetelne informacje. Mając wiedzę medyczną, historyczną, prawną czy demograficzną, należy „uczyć innych”, czyli przekazywać prawdę o początku życia człowieka, informacje o rozwoju dziecka przed narodzeniem, prawdę o aborcji... W dziele obrony życia nie powinno zabraknąć pomocy świadczonej matkom, rodzinom, ale także organizacjom pro-life.

Budowanie świadomości

Te zadania w zakresie obrony życia znakomicie wypełnia Fundacja Małych Stópek. Powstała w 2012 r. w Szczecinie, a swoją nazwę zaczerpnęła od Bractwa Małych Stópek powołanego do życia przez ks. Tomasza Kancelarczyka. Bractwo to inicjatywa zrzeszająca w sposób nieformalny kilkadziesiąt tysięcy obrońców życia z kraju i spoza ojczyzny, natomiast fundacja ma szeroki zakres działania i niesie konkretną pomoc. Zdaniem Marii Drąg – rzeczniczki fundacji – podstawą obrony życia, obok jego uznania i poszanowania już od poczęcia, jest szeroko rozumiana edukacja. – Budowanie świadomości już od wczesnych lat dziecięcych nie jest łatwym tematem zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli oraz wychowawców. Stąd zrodził się pomysł, aby powstały materiały oparte na rzetelnych źródłach naukowych, które w przystępny, dostosowany do wieku sposób będą mówiły o życiu człowieka przed narodzeniem, czyli rozwoju prenatalnym. Pierwszym duży projektem Fundacji Małych Stópek, skierowanym do młodzieży szkół średnich i nauczycieli, była książka Genesis. Początek życia człowieka, która przedstawiła fakty naukowe o rozwoju prenatalnym człowieka m.in. z wykorzystaniem nowinek technicznych. Chcąc poszerzyć grupę odbiorców naszych materiałów o dzieci ze szkół podstawowych, stworzyliśmy karty edukacyjne „Moja Rodzinka”.

Reklama

Fakty i technologia

Dzięki interaktywnym kartom edukacyjnym młodzi odbiorcy dowiadują się, jak się rozwija dziecko w okresie prenatalnym. Na szesnastu kartach zawarte są ważne przełomowe momenty w rozwoju dziecka, tydzień po tygodniu przedstawione są informacje o rozwoju dziecka w sposób zrozumiały i łatwy do zapamiętania. Na każdej z kart podany jest rzeczywisty rozmiar rozwijającego się dziecka porównywany do owoców czy warzyw. Ponadto karty zawierają informację o tym, jak przebiega rozwój dziecka, kiedy zaczyna bić jego serce, kiedy pojawiają się kończyny, odruch ssania czy połykania itd. Zdania na kartach są krótkie, zrozumiałe. Na odwrocie każdej z kart znajduje się też kod QR, który odsyła użytkowników do filmików wykonanych w technologii 3D. Ich głównym bohaterem jest Jaś, który oprowadza widzów po świecie w środku brzucha mamy. Z pewnością historia życia opowiedziana przez małego Janka wpłynie na wyobraźnię młodych adresatów kart. Wszystkie filmiki znajdują się na stronie: www.mojarodzinka.pl . Połączenie faktów z rozwoju prenatalnego z nowatorską technologią sprawia, że karty są niezmiernie ciekawą i atrakcyjną propozycją dla dzieci dorastających w obecnym, cyfrowym świecie.

Dla najmłodszych

Pomysłodawcą i projektantem kart edukacyjnych „Moja Rodzinka” jest Adrian Perec. Autor projektu, grafik, zebrał pozytywne recenzje od pierwszych czterech odbiorców. – Postęp pracy nad animacjami konsultowałem ze swoimi małymi pomocnikami, czyli z moimi dziećmi. Efekt jest taki, że moja 6-letnia córka Julia wie, co to jest „morula” i potrafi wytłumaczyć, jak rozwija się dziecko w okresie prenatalnym. Myślę, że to jest elementarna wiedza, ponieważ dotyczy każdego z nas – zaznacza Adrian Perec. – Przy pracy nad animacjami wiedziałem, że mierzę się z dużą odpowiedzialnością. Efekty tej pracy mają w końcu trafić do naszych dzieci. Musi to więc być bezpieczna animacja, niosąca rzetelną wiedzę, dostosowaną do wieku odbiorcy i dobrą jakościowo. Dobrze wiemy, że przez zabawę, a także animacje możemy przekazywać dziecku wiedzę i umiejętności potrzebne do dalszego funkcjonowania. Myślę, że karty edukacyjne „Moja Rodzinka” wraz z animacjami spełniają te wymogi. Odbiór przez najmłodszych jest bardzo dobry – podkreśla autor projektu.

Reklama

Obok kart edukacyjnych została również opracowana kolorowanka Moja Muzyczna Rodzinka. Jej bohaterami jest pięcioosobowa umuzykalniona rodzina, której jednym z członków jest właśnie Jaś. Kolorowanka jest pięknie przygotowana, dopracowana pod względem graficznym, miła dla oka, a dodatkowo wprowadza podstawowe elementy wiedzy o instrumentach muzycznych. Z pewnością materiały edukacyjne oferowane przez Fundację Małych Stópek ułatwią rodzicom i wychowawcom rozmowy z dziećmi na tak ważny temat, jakim jest wartość życia.

Dla życia

Kształtowanie w dzieciach postawy pro-life od najmłodszych lat jest bardzo ważne, bo zgodne z wiedzą naukową. Wiele osób ze środowisk lewicowych powtarza nienaukowe stwierdzenia na temat początku ludzkiego życia i zaprzecza, że człowiek istnieje od momentu poczęcia. Grupy proaborcyjne twierdzą, że naukowcy nie są w stanie zdefiniować momentu, w którym rozpoczyna się istnienie człowieka. Taki pogląd jest absurdalny. „Jak to możliwe, że habilitowani i profesorowie nie wiedzą, kiedy zaczyna się życie człowieka? Przecież dzieci w podstawówce się tego uczą!” – pytał przed laty znany polski obrońca życia inż. Antoni Zięba.

Życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia – to fakt naukowy, medyczny, niepodważalny. A informowanie dzieci o tym fakcie nie jest ideologią – jak twierdzą środowiska proaborcyjne – lecz przekazywaniem rzetelnej wiedzy. Temu właśnie służy projekt edukacyjny „Moja Rodzinka”.

Reklama

15 sierpnia 1991 r. Jan Paweł II powiedział do młodych: „Waszym posłannictwem jest zabezpieczenie w jutrzejszym świecie wartości takich jak ochrona prawa człowieka do życia, począwszy od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci”. Jakie wartości dzisiejsze przedszkolaki przekażą „jutro” kolejnym pokoleniom?

Pomoc i wsparcie

Doktor Jack Willke, jeżdżąc po całym świecie i wygłaszając liczne wykłady, podkreślał, że w dziele obrony życia nie powinno zabraknąć konkretnej, także materialnej pomocy świadczonej samotnym matkom i rodzinom wielodzietnym. Fundacja Małych Stópek znakomicie wywiązuje się z tego zadania. Jak zaznacza Maria Drąg, pomoc jest szeroka i kompleksowa. Dzięki wsparciu darczyńców na pomocną dłoń mogą liczyć matki z dziećmi, które znalazły się na życiowych zakrętach. Fundacja wspiera matki przed narodzinami i po narodzinach dziecka, do momentu, kiedy będą mogły samodzielnie funkcjonować w swoim otoczeniu. Niesie pomoc rzeczową, dba o dach nad głową, spokojne miejsce do życia, a często zastępuje rodzinę, której niejednokrotnie brakuje podopiecznym.

Tematem przewodnim jest dla fundacji obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, dlatego przeprowadzane są wielokrotne akcje na rzecz osób bezdomnych, samotnych, niepełnosprawnych, także intelektualnie. – Spektrum działania fundacji jest naprawdę szerokie – wyjaśnia Maria Drąg – ale w centrum wszelkich poczynań zawsze są życie człowieka i troska o nie. Nie wolno nam zapomnieć słów św. Jana Pawła II: „Potrzebna jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia”.

2022-11-07 17:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielkie serca Małych Stópek

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Adam Szewczyk

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk to wulkan pomysłów związanych z dobroczynnością. W okresie przedświątecznym Fundacja działa ze zdwojoną mocą i m.in. o tym z entuzjazmem opowiada jej prezes.

Więcej ...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Adobe Stock

Więcej ...

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Kościół

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim