Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Miłość do Ojczyzny w sercu

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

Adam Łazar

W konkatedrze połączone chóry śpiewają pieśni patriotyczne

W powiecie lubaczowskim uroczyście obchodzono 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wszystkich gminach powiatu obchodzono tę rocznicę niezwykle uroczyście, nie tylko w dniu 11 listopada. Organizatorzy zadbali o bogaty program. Wszędzie sprawowane były Msze św. w intencji Ojczyzny. Najwcześniej, bo 6 listopada, świętowanie rozpoczęła gmina Lubaczów w kościele parafialnym Przemienienia Pańskiego w Krowicy Samej. Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości połączono tu z 12. rocznicą odsłonięcia i poświęcenia pomnika, który upamiętnia mieszkańców wsi: Krowica Sama, Krowica Hołodowska, Krowica Lasowa, Budomierz, pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich z UON-UPA w latach 1944-1947, zamordowanych w niemieckim obozie w Dachau i w siedzibie NKWD w Charkowie oraz żołnierzy poległych na frontach II wojny światowej.

Ojczyzna jest własna

Reklama

Wydarzenie rozpoczęło się od montażu słowno-muzycznego poświęconego dążeniom Polaków do odzyskania niepodległości „Pamięć o tych, których już nie ma”, przygotowanym przez zuchy, harcerzy, uczniów Szkoły Podstawowej imieniem poety ks. Jana Twardowskiego, we współpracy z miejscowymi organizacjami: Klubem Seniora, druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej, zespołem śpiewaczym Niespodzianka. Następnie została odprawiona Msza św., koncelebrowana pod przewodnictwem ks. płk. Eugeniusza Łabisza, w intencji poległych i pomordowanych. Mottem homilii były słowa Seneki Młodszego: „Ojczyznę kocha się, nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna”. Wójt gminy Lubaczów, Wiesław Kapel, dziękując miejscowej społeczności za przygotowanie uroczystości i liczny w niej udział, zwrócił uwagę na symbolikę pomnika. Umieszczono na nim 8 tablic z nazwiskami, imionami oraz wiekiem tych, którzy oddali życie na ołtarzu Ojczyzny. Jest krzyż – symbol zbawienia, orzeł – symbol dążenia ku wolności, drut kolczasty – symbol cierpienia. Delegacje przy pomniku złożyły wiązanki kwiatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Muzyka przeplatana poezją

Reklama

W stolicy powiatu, w Lubaczowie uroczystości rozpoczęły się 11 listopada przy Pomniku Niepodległości, gdzie tradycyjnie złożone zostały wiązanki kwiatów i odbyły się okolicznościowe przemówienia, z którymi wystąpili: posłanka na Sejm RP Teresa Pamuła, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy Paweł Bakunec i starosta lubaczowski Zenon Swatek. W ich trakcie mówiono wiele o niepodległości, wolności i suwerenności naszego kraju, o udziale młodych w walkach 1918 r. o Lubaczów, ale także o sytuacji i wojnie w Ukrainie. Były słowa podziękowanie za wszelką pomoc uchodźcom z Ukrainy. Uroczystości były ponadto okazją do wręczenia odznaczeń i awansów. Następnie w konkatedrze miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Pieśni i Tańca Kresy, chórem dziecięco-młodzieżowym Canzonetta i chórem konkatedralnym pod kierownictwem Andrzeja Kindrata. Słowa pieśni przeplatane były strofami poezji o Ojczyźnie recytowanymi przez poetę ks. kan. Józefa Jana Dudka. Eucharystii koncelebrowanej przez czterech kapłanów przewodniczył dziekan i proboszcz parafii konkatedralnej ks. kan. Andrzej Stopyra. – Modlić się będziemy o to, byśmy mieli w sercu miłość do Ojczyzny, troskę o jej przyszłość, aby Polska wolna, niepodległa, suwerennie mogła się rozwijać, aby na tej polskiej ziemi wszyscy mogli szczęśliwie żyć, realizować swoje cele i pragnienia. Będziemy prosić Boga, by zawsze był pokój na polskiej, ale i na ukraińskiej ziemi – takie intencje wypowiedział celebrans na początku Eucharystii. Homilię wygłosił ks. dr Wiesław Banaś. Słowami młodych określił czym jest patriotyzm. Życzył świętości, bo ona otwiera pole na patriotyzm, umiłowanie tego, co piękne, dobre, pożyteczne, otwiera drogę do nieba.

Przy dźwiękach orkiestry

Nim Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. stolicą powiatu był Cieszanów. Tu, 11 listopada, rocznicowe obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto w kościele św. Wojciecha występem artystycznym dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Po prezentacjach odprawiona została Msza św. przez proboszcza ks. kan. dr. Stanisława Solilaka. Następnie uczestnicy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Cieszanowa przeszli na rynek, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Po wystąpieniu burmistrza Zdzisława Zadwornego Orkiestra Dęta wystąpiła z koncertem. Nie zabrakło wspólnego patriotycznego śpiewania z zespołem Niezapominajki. Wieczorem odbyła się potańcówka w stylu retro.

Pamięć o Marszałku

W Horyńcu Zdroju wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości trwały trzy dni. 10 listopada odbył się uroczysty apel przy obelisku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy miejscowej Szkole Podstawowej, która nosi jego imię. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych w horynieckiej bibliotece odbył się wieczór z pieśnią patriotyczną oraz projekcja filmu „Ocalony z Katynia...”. W piątek 11 listopada zaplanowano oficjalną część uroczystości, która rozpoczęła się Mszą św. w kościele zdrojowym bł. Jakuba Strzemię a zakończyła się wieczorem poetyckim „Strofy o Ojczyźnie” w Gminnym Ośrodku Kultury. Sobota minęła pod znakiem rywalizacji sportowej i organizowanych od dawna w Horyńcu Zdroju zawodów pływackich „Płyniemy dla Niepodległej”.

Z projekcją filmu

W gminie Narol uroczystości odbyły się w dwóch miejscowościach. W mieście Narolu świętowanie rozpoczęto Eucharystią sprawowaną w parafialnym kościele przez proboszcza ks. Józefa Bednarza. Po niej, uczestnicy udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie odśpiewano hymn w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, wysłuchano wystąpienia burmistrza Grzegorza Dominika, delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Ośrodek Kultury przygotował Koncert Patriotyczny. W Centrum Koncertowo-Wystawienniczym w cerkwi na Krupcu wieczorem wystąpili: Kapela Galicjanie, Galicjanki z Roztocza oraz Zespół Ziemi Narolskiej. Po koncercie odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Ostatnia bitwa 6. Dywizji. Cienie polskiego września 1939 r.”.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-22 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niepodległość bez procentów

Roman i Mirosława Jadachowie oraz ks. kan. Mirosław Rakoczy wraz z innymi uczestnikami podczas powitania gości

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Roman i Mirosława Jadachowie oraz ks. kan. Mirosław Rakoczy wraz z innymi uczestnikami podczas powitania gości

Świętując Dzień Niepodległości, można zachować trzeźwość ducha i serca – taką ideę promuje diecezjalna diakonia wyzwolenia, organizując bezalkoholowe Bale Niepodległości.

Więcej ...

Warszawa/ Z placu Trzech Krzyży ruszył marsz upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej

2025-04-10 17:10

PAP/Paweł Supernak

Z placu Trzech Krzyży wyruszył w czwartek po godz. 16 "Marsz z Portretami", zorganizowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010. Ma on upamiętnić ofiary katastrofy rządowego samolotu Tu-154M z 2010 r. Uczestnicy przejdą ul. Nowy Świat do pl. Piłsudskiego.

Więcej ...

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

2025-04-10 20:45

BP Episkopatu

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś co nieco o zbawieniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Wiara

Życie Abrahama było początkiem historii zbawienia

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Kościół

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...