Reklama

Polska

Kościół w Polsce winien nadal podążać drogą misyjną

Archiwum autorki

Trzeba, aby Kościół katolicki w dzisiejszej Polsce nadal podążał drogą misyjną w tej perspektywie, do jakiej zachęca św. Jan Paweł II w swej encyklice „Redemptoris missio” - powiedział prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoni, otwierając IV Krajowy Kongres Misyjny. Trzydniowe spotkanie odbywa się pod hasłem „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynał zwrócił uwagę, że zawarte w papieskim dokumencie stwierdzenia, dotyczące misyjnego zapału, są aktualne po dziś dzień. „Misja „ad gentes”, o której wspominał już Sobór Watykański II, jest nadal ważnym zadaniem Kościoła, gdyż ciągle jeszcze ok. 5,5 miliarda ludzi na całym świecie czeka na Ewangelię - przypomniał hierarcha.

Zaznaczył, że „misja pochodzi od Boga, jest dla całej ludzkości i dotyczy całego Kościoła, który z samej swej istoty jest misyjny”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kardynał zauważył, że „misja dotyczy samego «bycia» Kościoła i w efekcie bycie chrześcijaninem nie oznacza jedynie «uprawiania» misji, ale sięga znacznie głębiej i oznacza «bycie» misjonarzem”. Jest to sprawa „być albo nie być”: jeśli brakuje „natury”, nie jestem misjonarzem, a zatem nie jestem chrześcijaninem – przekonywał gość z Watykanu.

Zwrócił uwagę, że z chwilą, gdy misyjne określenie Kościoła trafiło do wszystkich jego oficjalnych dokumentów, można zadać sobie pytanie, czy z definicji tej wyłoniła się nowa całościowa świadomość misyjna w ludzie Bożym, czy rzeczywiście jest on dzisiaj ludem misyjnym. Według kardynała nie ulega wątpliwości, że misyjność zajęła istotne miejsce w refleksji duszpasterskiej wielu krajowych konferencji biskupich.

Prefekt Kongregacji wspomniał, że Franciszek w swej adhortacji apostolskiej „Evangelii Gaudium” kładzie nacisk na „entuzjazm dla misji, entuzjazm dla głoszenia Chrystusa". Kardynał podkreślił, że zachęta ta dotyczy zarówno duszpasterzy, jak i całego ludu Bożego.

Kard. Filoni przedstawił też sytuację misyjną Kościoła na świecie, począwszy od Azji, gdzie urodził się Jezus i powstał Kościół, a gdzie dziś chrześcijan jest najmniej, przez Amerykę Łacińską, w której silnie rozwinięte jest poczucie własnej specyfiki, Afrykę z jej dynamicznie rozwijającym się chrześcijaństwem, aż po Europę – zakorzenioną w chrześcijaństwie, ale dziś zeświecczoną i czekającą na nową ewangelizację.

Reklama

Mówiąc o rozwoju ewangelizacji świata hierarcha zwrócił uwagę m.in. na Papieskie Dzieła Misyjne, powiązane na różne sposoby z Kościołem powszechnym, z Kościołami lokalnymi i parafiami. Podkreślił wkład Dzieł do ewangelizacji, świadectwa chrześcijańskiego, dzieł miłosierdzia, do oświaty, służby zdrowia itp.

Wspomniał też o potrzebie właściwego odczytywania współpracy w duchu misyjnym, gdyż dzięki temu widać, że wszyscy dają i wszyscy otrzymują, każdy dodaje coś swoje do tego, co wspólne i każdy uczestniczy w darach brata, na których spoczywa błogosławieństwo od tego, kto otrzymuje – stwierdził kardynał prefekt.

Podkreślił też ważną rolę misyjnej świadomości świeckich. „Wychodząc od pierwotnego uznawania świeckich jako „prawie dodatków” do misyjności duchownych i osób zakonnych, doszliśmy obecnie do uznania prawdziwego mandatu misyjnego świeckich, którzy nie tylko jako świadkowie biorą udział w głoszeniu Ewangelii” – wzkazał watykański gość.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-12 19:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Za nami Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

Karol Porwich/Niedziela

Zakończył się Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej, którego tematyka dotyczyła komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady miały miejsce w auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj