Reklama

Polska

Bp Piotrowski: misje czynią Kościół wiarygodnym w oczach Boga i ludzi

TER

"Tylko odpowiedź na misyjne wezwanie Jezusa: «Idźcie i nauczajcie wszystkie narody» czyni Kościół wiarygodnym w oczach Boga i ludzi" – wskazywał bp Jan Piotrowski podczas rozpoczętego 12 czerwca 2015 r. w Warszawie IV Krajowego Kongresu Misyjnego. Ordynariusz diecezji kieleckiej, który wiele lat spędził na misjach w Afryce i Ameryce Łacińskiej przypomniał słowa papieża Franciszka, który w adhortacji "Evangelii Gaudium" zwraca uwagę, że "misje nie są przejawem aktywizmu ale darem i postawą Kościoła wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Piotrowski podkreślił, że współpraca misyjna jest dojrzałym owocem formacji i animacji misyjnej a jej zasady określają liczne dokumenty Kościoła. Przypomniał, że poprzez współpracę misyjną rozumie się obowiązek zaangażowania wszystkich członków ludu Bożego na rzecz misji.

Biskup kielecki podkreślił, że podstawową formą współpracy misyjnej jest modlitwa, ofiara duchowa i świadectwo życia chrześcijańskiego. "Współpraca misyjna wyraża się w trosce o powołania misyjne co stanowi sedno tej współpracy. Głoszenie Ewangelii wymaga głosicieli. Żniwo potrzebuje robotników. Misji dokonują przede wszystkim mężczyźni i kobiety poświęceni na całe życie dziełu Ewangelii, gotowi iść na cały świat i nieść Ewangelię" - mówił bp Piotrowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że materialne potrzeby misji to nie tylko zakładanie Kościoła z jego strukturami jak kaplice, szkoły dla katechistów i seminarzystów ale jest to również troska o utrzymanie dzieł charytatywnych, wychowawczych i wspierających rodziny. Daje to szerokie pole do działania zwłaszcza w krajach rozwijających się. "Kościół misyjny oddaje to co otrzymuje, rozdaje ubogim to co bogaci jego członkowie dają wielkodusznie do dyspozycji aby budować Kościół i świadczyć o miłości" - przypomniał bp Piotrowski.

Reklama

Podkreślił, że w procesie animacji formacji misyjnej rodzi się i utrwala duchowe życie misji. "Duchowe wzrastanie animatora jako ucznia i misjonarza Chrystusa jest najlepszą drogą do misyjnej współpracy. Wspólna duchowość jest najlepszym znakiem animatora misyjnego. Ma on głosić Dobrą Nowinę na wzór apostołów napełnionych Duchem Świętym" - zaznaczył.

Bp Piotrowski podkreślił, że "tylko odpowiedź na misyjne polecenie Jezusa: `Idźcie i nauczajcie wszystkie narody` czyni Kościół wiarygodnym w oczach Boga i ludzi. Będąc w drodze Kościół jest prawdziwą wspólnotą misyjną."

Biskup kielecki zwrócił uwagę, że papież Franciszek oczekuje od Kościoła odwagi nawrócenia i realizacji jego podstawowego zadania jakim jest głoszenie Ewangelii tym, którzy nie znają Chrystusa. "To wiąże się z dynamiką misyjną, którą Ojciec Święty widzi jako wyjście na peryferie świata. Jego zdaniem misyjną wizję papieża z Argentyny należy przede wszystkim odczytywać w świetle adhortacji apostolskiej "Evangelii Gaudium", w której Franciszek zwraca uwagę, że "misje nie są przejawem aktywizmu ale darem i postawą Kościoła wobec tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa".

Rozpoczęty 12 czerwca w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny odbywał się pod hasłem "Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału. Na program składają się liczne wykłady, debaty i imprezy ukazujące pracę misjonarzy w dziesiątkach krajów świata, specyfikę kultur i zwyczajów oraz problematykę animacji misyjnej i inkulturacji. Uczestnicy spotkania poznają też męczeńską kartę pracy misyjnej w dzisiejszym świecie. Organizatorem wydarzenia, które zakończy się w niedzielę są: Komisja KEP ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-13 12:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kiedy Matka przychodzi

Ks. Mariusz Dydak i o. Vincenzo Battaglia OFM, przewodniczący Papieskiej
Międzynarodowej Akademii Mariologicznej w Rzymie

Archiwum ks. Mariusza Dydaka

Ks. Mariusz Dydak i o. Vincenzo Battaglia OFM, przewodniczący Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej w Rzymie

Z ks. Mariuszem Dydakiem, uczestnikiem 24. Międzynarodowego Kongresu Mariologiczno-Maryjnego w Fatimie i autorem katechez fatimskich, rozmawia Piotr Lorenc.

Więcej ...

Natchniony z Patmos

Adobe Stock

Tradycja zachodnia nazywa św. Jana umiłowanym uczniem Pana. Przez Kościół Wschodni nazywany jest on „Teologiem”.

Więcej ...

Bp Balcerek: Powstanie Wielkopolskie jest lekcją, że prawdziwy patriotyzm opiera się na miłości, solidarności i odpowiedzialności

2024-12-27 19:21

misyjne.pl

„Powstanie Wielkopolskie w kontekście religijnej powinności troski o ojczyznę jest lekcją, że prawdziwy patriotyzm nie opiera się na ideologii czy nienawiści, lecz na miłości, solidarności i odpowiedzialności - mówił bp Grzegorz Balcerek w Poznaniu. Poznański biskup pomocniczy przewodniczył w poznańskiej farze Mszy św. z okazji 106. rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Kościół

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Wino św. Jana

Wiara

Wino św. Jana

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

W wolnej chwili

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć