Reklama

Jubileusz w Katedrze Rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 23/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej związane jest z parafią Najświętszego Serca Pana Jezusa od pierwszych chwil jej istnienia. Statua Fatimskiej Pani pojawiła się na ziemi rzeszowskiej, gdy w czasie stanu wojennego wierni i duszpasterze młodej parafii byli utrudzeni szykanami z powodu odprawiania Mszy św. Ksiądz Proboszcz odczytał fakt pojawienia się Figury jako znak, że Maryja sama przyszła do parafii, a przyszła w najtrudniejszym momencie, aby nieść pomoc i siłę. Figurę zakupili ojcowie parafii. Nie od razu stanęła na tronie w świątyni, najpierw lud wierny przygotowywał Jej tron w swoich sercach. Wreszcie po kilku miesiącach w maju rozpoczęły się rekolekcje przygotowujące parafię do uroczystego rozpoczęcia nabożeństw fatimskich. Pierwsze nabożeństwo zostało odprawione 13 maja 1992 r. Od tej pory w parafii intensywnie rozwijał się kult Matki Bożej Fatimskiej. Na nabożeństwa przybywali nie tylko parafianie, ale wierni z innych parafii. Rozwijający się kult i nabożeństwo do Pani Fatimskiej, a także zgłaszane łaski otrzymywane przez pośrednictwo Matki Bożej Fatimskiej, przyczyniły się do tego, że Proboszcz parafii zwrócił się do Księdza Biskupa z prośbą o koronację. Pisał: "W naszym przekonaniu Statua Fatimska - świadek i źródło naszej mocy w tych straszliwych zmaganiach przez 20 lat (dziś kościele katedralnym), nie tylko zasługuje, ale powinna być przyozdobiona koronami na dowód wdzięczności za przewodnictwo w tej bezprecedensowej walce i trudzie swojego ludu. Dla większej chwały Jej Syna, królującego w tej świątyni pod wezwaniem Najświętszego Serca, także na większą cześć Jej Niepokalanego Serca. Aby ta świątynia katedralna, która zaistniała dzięki niej, była też ośrodkiem Jej czci jako Matki, Pani i Królowej - nigdy niepokonanej".
Na dziewięć miesięcy przed koronacją figury rozpoczęta została nowenna do Matki Bożej. Było to 13 października 1992 r., we wspomnienie ostatniego objawienia Maryi w Fatimie. Czas przygotowania do koronacji był czasem intensywnej modlitwy całej parafii i wielkich przygotowań. Oprócz modlitwy miesięcznej duszpasterze zachęcali wiernych, by przygotowaniu do koronacji towarzyszył post, wyrzeczenie i głęboka modlitwa, by wszyscy dostąpili odnowy duchowej i żyli w większej jedności oraz rodzinnej atmosferze. Do parafian Ksiądz Proboszcz pisał: "Zanim rękami Biskupa zostanie nałożona korona na skronie Matki Bożej, musimy najpierw sami oczyścić swoje ręce, język, serce, myśli ze wszelkiego zła. Z krzywd, nienawiści, obelg i kłamstwa, poglądów przewrotnych, przepadzistej zachłanności, pijaństwa, nieskromności. Gdy tego dokonamy, wtedy akt koronacyjny figury Matki Bożej będzie autentycznym wyrazem tego, czego dokonamy najpierw w naszym sumieniu. Bo tylko taka koronacja przyczyni się do chwały Matki Bożej i jej większej czci w naszej parafii i w całej diecezji". Ostatnim akordem w przygotowaniach, i chyba bardzo mocnym, były misje parafialne przez uroczystą koronacją.
Uroczystość koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej miała miejsce 13 czerwca 1993 r. rozpoczęła się o godz. 16.00 na placu przed katedrą złożeniem hołdu Matce Bożej. Było to również uczczenie II rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzeszowie i beatyfikacji dziś już świętego bp. Józefa Sebastiana Pelczara. Koronacji dokonał bp Kazimierz Górny, a współcelebransami byli: bp Julian Groblicki z Krakowa oraz bp Edward Białogłowski z Rzeszowa. Uroczystość zgromadziła ogromne rzesze wiernych. W homilii Biskup Ordynariusz ukazał aktualność orędzi fatimskich, żywiąc głęboką nadzieję, że koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej przyczyni się do zrozumienia i przyjęcia przesłania, jak również do gorliwszego naśladowania Maryi. Mówił: "Czasy współczesne ze wszystkimi zagrożeniami i przeciwnościami potrzebują obecności Matki Bożej na drodze nowej ewangelizacji, czyli ponownego odczytania orędzia Jezusowego. Ona jest przewodniczką dobrego wyjścia ku przyszłości. Maryja jest wzorem zjednoczenia z Chrystusem dla każdego z nas. Obecnie, gdy trwa bitwa o Polskę, trzeba nam oprzeć się na Bożej Matce".
Matka Boża otrzymała drogocenną srebrno-złotą koronę. W uroczystościach koronacyjnych uczestniczyli przedstawiciele władz Rzeszowa. Prezydent Rzeszowa dr inż. Mieczysław Janowski skierował do wiernych przesłanie. Choć uroczystość skończyła się, wierni długo jeszcze trwali na modlitwie. Na jubileusz wśród wielu darów, jakie parafianie składają swojej Matce, będzie złota korona, ufundowana przez kobiety parafii, które na ten cel składają swoje precjoza.
Widocznym znakiem łączności pomiędzy Fatimą a sanktuarium fatimskim w Rzeszowie jest duży łupany kamień z miejsca objawień, wydobyty z ziemi przez Władysława Stańko. Część kamienia została umieszczona w kaplicy łaskami słynącej Figury Fatimskiej w katedrze, druga część została wmurowana w fundament pod figurę Matki Bożej Różańcowej, która jest usytuowana na osiedlu przy zbiegu ulic Jaśminowej i Krokusowej.
Mały jubileusz koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej jest dla Jej czcicieli okazją do rachunku sumienia, czy obietnice składane wówczas u Jej stóp są realizowane, jest także okazją do pogłębienia miłości dzieci względem Matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47
Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

Więcej ...

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Więcej ...

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

Adobe Stock

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj