Reklama

Wiara

Homilia

Bóg Miłosierny niech nam błogosławi

Niedziela Ogólnopolska 1/2023, str. 18

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszalną liturgię słowa Bożego rozpoczyna starotestamentowe błogosławieństwo kapłańskie: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże”. Słowa te, powtarzane przez wieki w bliskości świątyni jerozolimskiej, dawały Izraelitom poczucie bezpieczeństwa. Potwierdzały, że nigdy, nawet w najcięższym położeniu, nie są oni zdani wyłącznie na siebie, ponieważ Bóg nie tylko istnieje, ale zawsze im towarzyszy oraz ich wspiera. To samo przekonanie podejmuje i rozwija Kościół, ponawiając błogosławieństwo kapłańskie na progu kalendarzowego Nowego Roku. Nie wiemy, co on przyniesie, lecz gdy ogląda się na rok, który minął, napełniają nas liczne niepokoje i lęki. Krwawa wojna na Ukrainie oraz problemy ekonomiczne i społeczne idą w parze z atakami na podstawy wiary chrześcijańskiej. Jak balsam brzmią więc słowa błogosławieństwa: „Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”.

Pokój nie pochodzi z ludzkiej pociechy ani z motywów i przesłanek, którymi kieruje się świat. Czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Galatów ukazuje znaczenie „pełni czasów”, czyli tego momentu w dziejach ludzkości, w którym Bóg zesłał swego Syna „zrodzonego z Niewiasty, zrodzonego pod Prawem”. Noworoczna niedziela to zarazem uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Ten tytuł Maryi wyznajemy w pradawnej pieśni Bogurodzica i modlitwie Pod Twoją obronę. Maryja, „nowa Ewa”, to Niewiasta, której współpraca z Bogiem przyniosła światu dar zbawienia. Dokonało się wyzwolenie z jarzma starotestamentowego Prawa, którego część stanowi obrzezanie potomków płci męskiej. Maryja i Józef nie zlekceważyli tego, co Izraelici traktowali jako zewnętrzny znak wszczepienia w lud Bożego wybrania. Z kolei św. Paweł wskazuje, na czym – obok ciągłości z wiarą i pobożnością Starego Testamentu wyrażonej w obrzezaniu – polega radykalna nowość Osoby i posłannictwa Jezusa. W skrupulatnym przestrzeganiu Prawa przez Izraelitów znalazło wyraz przekonanie, że sami, dzięki zachowywaniu wielu przepisów i rozporządzeń oraz składaniu ofiar ze zwierząt, zapewniają sobie przychylność Boga. Skrupulatność była posunięta tak daleko, że wyznawców czyniła niewolnikami, odbierając im wiele z radości i spontaniczności w wyznawaniu Boga. Człowieczeństwo Syna Bożego sprawiło, że stał się On naszym bratem i obdarzył nas darem synostwa Bożego. Powinniśmy być świadomi, że wypełnianie woli Bożej i naśladowanie Jezusa wyzwalają z jarzma duchowej niewoli i sprzyjają rozwijaniu tego, co w nas najlepsze i najwartościowsze.

Chrześcijanin przeżywa radość Bożego Narodzenia, która go podtrzymuje i umacnia we wszystkim, co go czeka. Bo skoro Emmanuel, „Bóg z nami”, to kto lub co może odebrać nam pewność, że nigdy w życiu nie jesteśmy sami? Jej osiągnięcie wymaga wyjścia poza skorupę egoizmu i pychy oraz złudnego poczucia samowystarczalności. Mamy naśladować postawę pasterzy, którzy „znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę” dlatego, że Ich szukali. To poszukiwanie nie wynikało ze zwyczajnej ciekawości, ale było przejawem zawierzenia Bogu, który je wspomógł swoją mocą. Rozpoznawszy prawdziwą godność Jezusa, pasterze nie zatrzymali owego rozeznania dla siebie. Maryja zaś „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała w swoim sercu”. Pamięć naśladująca postawę Maryi oraz świadectwo naśladujące postawę pasterzy to dwa filary, na których wspiera się wiara chrześcijańska. Dzięki nim odkrywamy radość w wierze i odnajdujemy entuzjazm w przekazywaniu wiary.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-12-27 08:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękujemy Bogu, że w 1918 roku powstała wolna Polska po 123 latach niewoli

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

Więcej ...

Z zafascynowania Kępińskim

2025-04-06 15:35

Biuro Prasowe AK

W panelu głównym „Ten człowiek wie więcej o człowieku niż Freud, Heidegger i Levinas”, jako pierwszy głos zabrał metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski z wystąpieniem „Levinas i Kępiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami