Reklama

Głos z Torunia

Siostra od serca

Terezjanki wiedzą, że ich patronka potrafi wyprosić wiele łask

Ewa Melerska

Terezjanki wiedzą, że ich patronka potrafi wyprosić wiele łask

O świętej, która spuszcza deszcz róż i świętych małżonkach, których wspomnienie obchodzimy w dzień ich ślubu, z s. Bogumiłą Ptasińską rozmawia Renata Czerwińska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Renata Czerwińska: Patronką sióstr terezjanek jest św. Teresa z Lisieux. Dlaczego akurat ona?

S. Bogumiła Ptasińska: Założyciel naszego zgromadzenia sługa Boży bp Adolf Piotr Szelążek, którego doczesne szczątki znajdują się w sanktuarium św. Jakuba w Toruniu, ukochał św. Teresę. Żył jej duchowością i zapragnął w diecezji łuckiej na Wołyniu, w której pracował przed II wojną światową, mieć „swoje siostry”, które będą szerzyć duchowość św. Teresy, dziecięctwa Bożego, zaufania i pracować z dziećmi i młodzieżą. Wybrał ją dla nas na patronkę, zafascynowany jej postacią.

Reklama

Teresa jest świętą, która ciągle jest znana i kochana. Uczy nas kochania Boga, całkowitego zaufania Mu. Mimo upływu lat jej kult wciąż jest obecny. Wiele osób sięga ciągle do Dziejów duszy, do jej listów, a droga dziecięctwa duchowego jest im bliska. To bardzo cieszy, że ze swoim przesłaniem jest nadal obecna. Przez jej wstawiennictwo ciągle dzieją się cuda. W Lisieux jest cała ściana tablic z udokumentowanymi cudami, które wydarzyły się za jej wstawiennictwem. Wierni mogą przekazywać naszemu zgromadzeniu intencje i przez wstawiennictwo św. Teresy prosimy o potrzebne łaski. Dla mnie bardzo bliskie są jej słowa, które powiedziała do Matki Agnieszki tuż przed śmiercią: „Żadna prośba zaniesiona do mnie nie zostanie bez odpowiedzi”. To zachęta do żarliwej modlitwy, bo Teresa rzeczywiście słucha i sama tego doświadczyłam. Chociaż nie zawsze działo się tak, jak chciałam, ale z czasem odkrywałam, że to, co się dokonało, było najlepsze dla mnie i dla innych osób. Osobiście bardzo dużo modlę się za wstawiennictwem Teresy, jest moją najlepszą przyjaciółką, siostrą od serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku przypadają rocznice związane z Małą Świętą.

Tak, 30 września 2022 r. obchodziliśmy 125. rocznicę jej śmierci, a 2 stycznia 2023 r. przypada 150. rocznica jej urodzin. Główne uroczystości oczywiście będą w Lisieux, ale i w Alencon, miejscu jej urodzenia. To będzie cały rok jubileuszowy związany z jej urodzinami, dlatego nasze zgromadzenie organizuje pielgrzymkę do Francji śladami Małej Teresy. Chcemy podziękować Panu Bogu za dar jej osoby i świętości.

A co w diecezji?

W październiku, w związku z rocznicą jej narodzin dla nieba, w parafii Matki Bożej Królowej Polski odbył się konkurs dla dzieci, a w 2023 r. oprócz pielgrzymki do Francji na pewno będą konferencje, artykuły na temat jej duchowości, a na naszej terezjańskiej stronie internetowej będziemy umieszczać świadectwa łask otrzymanych przez wstawiennictwo św. Teresy. Na pewno będziemy chciały podkreślić postać naszej patronki, szczególnie w parafii, w której pracujemy.

Reklama

Święta Teresa ma niesamowitą rodzinę: rodzice są święci, toczy się proces beatyfikacyjny siostry, a z drugiej strony to ludzie, którzy przeżywali rzeczy podobne jak my – i trudności w pracy, i z dziećmi...

To prawda, powiedzielibyśmy, że to rodzina zwyczajna i niezwyczajna jednocześnie. Zwyczajna, bo rzeczywiście borykali się z różnymi problemami, ze śmiercią dzieci, z trudnościami wychowawczymi. Ludwik i Zelia Martinowie prowadzili też własną działalność – on miał zakład jubilerski i zegarmistrzowski, a ona miała zakład koronczarski. Jej koronki są do tej pory znane w całej Francji. Sama wymyślała wzory, miała pracownice. Ten zakład tak się rozwinął, że z czasem Ludwik zrezygnował z prowadzenia swojego zakładu, żeby wspomóc żonę. Ale wśród tych wszystkich codziennych zajęć znajdowali czas na to, żeby starannie wychowywać dzieci, żeby się z nimi modlić, sami dużo czasu poświęcali na modlitwę. Są przykładem głębokiej wiary w rodzinie i wychowania chrześcijańskiego.

To ewenement, że Ludwik i Zelia zostali kanonizowani w Kościele katolickim jako małżeństwo. Do tej pory nawet, jeśli byli święci małżonkowie, to kanonizowano ich osobno, a oni zostali wyniesieni do chwały ołtarzy tego samego dnia. Przez ich wstawiennictwo też się modlimy w naszym zgromadzeniu – zwłaszcza za rodziny i małżeństwa – i uroczyście obchodzimy ich wspomnienie, które przypada 12 lipca, w dzień ich ślubu.

Siostry terezjanki są posłane do młodych, a w Toruniu posługują przy parafii Matki Bożej Królowej Polski. Jak wygląda ta posługa?

Przede wszystkim katechizujemy – pragnieniem naszego założyciela było to, żebyśmy przekazywały wiarę w duchu św. Teresy. Prowadzimy też scholkę dziecięcą i Terezjańskie Apostolstwo Ufności, poznajemy razem z najmłodszymi i trochę starszymi św. Teresę, jej duchowość. Dojechała też teraz do nas siostra z Boliwii, s. Elżbieta, która prowadzi kółko misyjne – bo Teresa jest patronką misji świętych. Oprócz katechezy jeździmy razem na wycieczki, tworzymy terezjańską wspólnotę. Zazwyczaj mamy spotkania w soboty, niedziele, kiedy dzieci mają więcej czasu.

S. Bogumiła Ptasińska, terezjanka. W zgromadzeniu zajmuje się katechizacją dzieci w szkole podstawowej, animacją i formacją scholi parafialnej, prowadzeniem mediów internetowych zgromadzenia oraz redakcją terezjańskiego biuletynu on-line. Uwielbia czytać książki i jeździć na rowerze.

Czy wiesz, że...

Jedyna parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w diecezji toruńskiej znajduje się w Grębocinie. Wierni mogą tam uczcić również relikwie jej świętych rodziców – Zelii i Ludwika Martinów.
Święta Teresa jest też drugą patronką parafii św. Stanisława Męczennika i Biskupa w Grudziądzu.
Mała Święta patronuje też całemu miastu – to malowniczo położone Górzno. Miłośnicy wypoczynku nad jeziorem mogą nawet rozbić namiot na polu namiotowym im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
W dniach 5-7 maja 2023 r. toruńska wspólnota Posłanie zaprasza na rekolekcje poświęcone św. Teresie z Lisieux, które poprowadzi karmelita o. Marian Zawada.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-27 08:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ścinawka Dolna. Dni otwartej furty

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

s. Dawida Prusińska

Dziewczęta biorące udział w dniu skupienia

Siostry terezjanki do swojego domu zakonnego zaprosiły młodzież. To co młodzi zobaczyli i doświadczyli bardzo ich zdziwiło.

Więcej ...

Kard. Koch: ciężka choroba Papieża podobna do męczeństwa św. Piotra

2025-03-12 08:17

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Ciężka choroba to wielkie wyzwanie. Módlmy się, aby Pan Bóg obdarzał zawsze swą bliskością naszego Ojca Świętego – powiedział kard. Kurt Koch na rozpoczęcie wieczornej modlitwy różańcowej za Papieża. Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan porównał aktualne cierpienia Papieża do męczeństwa, które Pan Jezus zapowiedział św. Piotrowi pod koniec Ewangelii św. Jana.

Więcej ...

Dlaczego wierzymy w jednego Boga?

2025-03-12 20:56

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - dlaczego wierzymy w jednego Boga?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Wiadomości

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Pozwólmy sobie na częstsze przyjmowanie znaków od Boga

Wiara

Pozwólmy sobie na częstsze przyjmowanie znaków od Boga

Po co wierze definicje i formuły?

Wiara

Po co wierze definicje i formuły?

Jak ks. Alojzy Orione pojmował świętość?

Święci i błogosławieni

Jak ks. Alojzy Orione pojmował świętość?

Ksiądz zamordowany w Środę Popielcową

Kościół

Ksiądz zamordowany w Środę Popielcową

Zmarł ks. Marek Mekwiński. Kapłan zasłabł podczas...

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Marek Mekwiński. Kapłan zasłabł podczas...

Oświadczenie ks. Michała Olszewskiego: Profeto kończy...

Kościół

Oświadczenie ks. Michała Olszewskiego: Profeto kończy...

Kanada: To kłamstwo wywołało antykościelną nagonkę....

Wiadomości

Kanada: To kłamstwo wywołało antykościelną nagonkę....

Czy możemy być pewni, że nasze modlitwy nie trafiają w...

Wiara

Czy możemy być pewni, że nasze modlitwy nie trafiają w...