Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rycerska formacja

Rycerze Kolumba w biłgorajskim sanktuarium

Joanna Ferens

Rycerze Kolumba w biłgorajskim sanktuarium

Rycerze Kolumba z diecezji zamojsko-lubaczowskiej przeżywali dzień formacji, którego tematem była rodzina w nauczaniu św. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie odbyło się w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie rzymskokatolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Obecnie zrzesza ponad 2 mln członków. Zakon rozpoczął oficjalną działalność w 1882 r. z inicjatywy amerykańskiego księdza, Michaela J. McGivneya, który został beatyfikowany 31 października 2020 r. Nazwa organizacji upamiętnia postać Krzysztofa Kolumba. Członkami mogą zostać jedynie mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Natomiast do działań włączają się całe rodziny. Naczelnymi zasadami zakonu są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. W 2005 r., za namową Jana Pawła II i na zaproszenie wystosowane m.in. przez kardynała Józefa Glempa i kardynała Franciszka Macharskiego, Rycerze Kolumba przybyli do Polski i rozpoczęli działalność, zakładając sześć pierwszych rad z końcem 2006 r. W 2020 r. w Polsce liczba Rycerzy Kolumba sięga około 6 500 osób działających w 200 parafiach na terenie 30 diecezji.

Wspierać się i dać świadectwo

Reklama

O głównych założeniach i celach dnia formacji informował Adam Maślany, Wielki Rycerz Rady 15440 z Zamościa. – Chodzi o to, aby takie dni jak dzisiejszy, takie dni formacji kształtowały nas i nasze myślenie, abyśmy doświadczali uczucia, iż jesteśmy sobie potrzebni. Ponadto bardzo ważne jest to, że nawzajem się wspieramy, jesteśmy dla siebie nawzajem przykładem, dajemy sobie świadectwo życia, szczególnie tym, którzy decydują się do nas dołączyć. Uczy nas to również odpowiedzialności za siebie, braterstwa i życzliwości – tłumaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja jest niezbędna do wzrostu duchowego rycerzy – tłumaczył ks. Andrzej Chilewicz, kapelan Rycerzy Kolumba. – Każdy z nas musi się w jakiś sposób formować i przygotowywać, potrzebujemy wsparcia i rozwoju swojej wiary. Dlatego też rycerze spotykają się po to, by przypominać sobie naukę Kościoła, nauczanie św. Jana Pawła II, który sprowadził Rycerzy Kolumba do Polski, a także to wszystko, co Ojciec Święty mówił na temat rodziny, powołania mężczyzny, ojca, męża. To jest właśnie dla nas droga, którą musimy sobie ciągle przypominać, aby stawać się lepszymi mężczyznami – wyjaśniał.

Fundament zakonu

Reklama

Rodzina to jeden z fundamentów naszego zakonu – wyjaśniał Paweł Put, Wielki Rycerz Rady 14001 z Ludźmierza, dyrektor ds. Rycerzy Kolumba w Polsce. – Dzisiaj w Biłgoraju zgłębiamy naukę św. Jana Pawła II, w której przyszłość świata i państwa idzie przez rodzinę. To są słowa zaczerpnięte z jego adhortacji apostolskiej Familiaris consortio, w której papież mówił jako prorok, którego słów wówczas nie do końca słuchaliśmy i rozumieliśmy, ale dziś wiemy, jak bardzo są one ważne i aktualne na współczesne czasy. Papież zwracał tam uwagę na to, że bez rodziny nie ma przyszłości. W jakże emocjonalnym wystąpieniu w 1991 r., podczas pierwszej pielgrzymki do wolnej Ojczyzny, papież w oparciu o Dekalog wołał, że naród, który zabija własne dzieci jest narodem bez przyszłości. A przecież właśnie nasza przyszłość idzie przez rodzinę, a dzieci są konsekwencją miłości w rodzinie, wzajemnej relacji, budowania więzi zarówno wspólnotowych w takiej podstawowej jednostce organizacyjnej państwa, jaką jest rodzina, tak jak i w szerszym kontekście. Dlatego dziś jednoczy nas nauczanie Jana Pawła II, a Rycerze Kolumba opierają swoją działalność na fundamencie pro-life czyli jednoznacznie opowiadają się za życiem, za ochroną życia poczętego, od poczęcia do naturalnej śmierci. Jest to fundament naszej formacji i naszej duchowości, a pozostałe filary to jedność, braterstwo, miłosierdzie i patriotyzm. To na nich został zbudowany cały zakon według wizji naszego założyciela – podkreślał.

Wartość życia

Dzięki Rycerzom Kolumba wzrastamy w wierze i w rodzinie - podkreślał Bronisław Umiński z Tomaszowa Lubelskiego: – Rycerze Kolumba są dla mnie wspaniałym przykładem dobrego życia, prawidłowego, pełnego wartości, życia katolickiego, które powinno przebiegać w przyjaźni, miłości, zgodzie, cierpliwości i wyrozumiałości. A takie spotkania jak dzisiejsze są potrzebne, bo my dajemy przykład dla innych, że warto udzielać się w zakonie Rycerzy Kolumba, chcemy pokazać, jak wielką wartością jest Bóg, wiara i rodzina, a także pomaganie drugiemu człowiekowi, który nas potrzebuje. To piękne ideały, w które warto się zaangażować i w tej wspólnocie wzrastać – powiedział.

Obecni w życiu społecznym

Reklama

Rycerze Kolumba angażują się w wiele działań życia społecznego – zaznaczał ks. Chilewicz. – Przede wszystkim jest to dobroczynność. Jest to wsparcie dla ludzi, którzy potrzebują pomocy. W chwili obecnej skupiamy się na robieniu paczek, które są wysyłane w imieniu Rycerzy Kolumba na Ukrainę, wspieramy też potrzebujących paczkami świątecznymi. Włączyliśmy się również w ogólnopolską akcję „Paczuszka dla Maluszka”. Jest to bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013 r. zaprasza Fundacja Małych Stópek. Jej celem jest świąteczne wsparcie Domów Dziecka, Domów Samotnej Matki oraz hospicjów. Przez cały Adwent, pod specjalnie przygotowaną przez Rycerzy Kolumba choinką, która znajdowała się w naszym kościele, można było złożyć prezenty dla dzieci i matek. Za przyniesioną paczkę każdy mógł wziąć dla siebie specjalną bombkę bożonarodzeniową – nieodłączny symbol akcji, a wszystkie dary zostały dostarczone przez rycerzy do placówek w najbliższej okolicy. Rycerstwo to jest też na co dzień posługa przy parafii, pomoc księżom proboszczom, to jest również uczestnictwo w liturgiach, wydarzeniach i różnorodnych uroczystościach takich jak np. Boże Ciało czy Orszak Trzech Króli. Działamy wszędzie tam, gdzie możemy połączyć swoje siły i co pozwala nam wspólnie przeżywać naszą wiarę – zaznaczył.

Rycerze zapraszają

Ksiądz kapelan skierował również do wszystkich mężczyzn naszej diecezji specjalne zaproszenie do włączenia się w szeregi Rycerzy Kolumba. – Od ponad 140 lat czyli od 1882 r., od momentu gdy błogosławiony ks. Michael McGivney założył Rycerzy Kolumba, do chwili obecnej liczba rycerzy na świecie przekroczyła dwa miliony osób. Od dnia, gdy Ojciec Święty Jan Paweł II zaproponował rycerzom, aby zakładali rady lokalne w Polsce, już ponad 5 tysięcy mężczyzn w tych radach się zgromadziło na terenie wszystkich diecezji w naszym kraju. Dlatego też jeśli jesteś mężczyzną, który ukończył 18 lat, jesteś praktykującym katolikiem, chcesz pomagać innym, to przyłącz się do naszego rycerstwa. Zapraszamy cię do naszych rad, do tego, aby nas wspierać i zakładać nowe rady. Na chwilę obecną jesteśmy przy zamojskiej Katedrze, przy lubaczowskiej Konkatedrze, przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim i w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. Zapraszamy cię do tego, abyś się włączył w to wielkie dzieło miłosierdzia w naszej diecezji i w naszej Ojczyźnie – zapraszał ks. Chilewicz.

Na dzień formacji złożyły się m.in. adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa, Msza św. w intencji Rycerzy Kolumba i ich rodzin oraz poczęstunek i katecheza formacyjna w Katolickim Liceum im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-27 08:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nadanie stopnia patriotycznego

Jan Szczygieł

Więcej ...

Ponad 160 oficjalnych delegacji na pogrzebie Papieża Franciszka

2025-04-25 19:30
Msza św. pogrzebowa papieża Franciszka rozpocznie się 26 kwietnia o godz. 10 na Placu Świętego Piotra

Vatican News

Msza św. pogrzebowa papieża Franciszka rozpocznie się 26 kwietnia o godz. 10 na Placu Świętego Piotra

164 oficjalne delegacje w tym ponad 70 prezydentów i premierów oraz 12 koronowanych głów przybędzie na pogrzeb Papieża Franciszka w sobotę 26 kwietnia. Wśród obecnych będzie prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent USA Donald Trump, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę Walii William.

Więcej ...

Rosyjski śmigłowiec naruszył przestrzeń powietrzną Polski

2025-04-26 11:13

PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Śmigłowiec rosyjskiej Floty Bałtyckiej naruszył w piątek wieczorem polską przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem - poinformowało w sobotę Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DORSZ). W ocenie wojskowych Rosja sprawdza w ten sposób gotowość polskich systemów obrony powietrznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Obrzęd zamknięcia trumny z ciałem Papieża Franciszka

Ogłoszono treść rogito, aktu wkładanego do trumny...

Kościół

Ogłoszono treść rogito, aktu wkładanego do trumny...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Aspekty

Wandale zdewastowali kościół w Wielką Sobotę

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...