Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Przypominajka dla sercowców

Adobe Stock

Kanapa to twój wróg; jedz mądrze i nie pal – to niektóre z zaleceń dla pacjentów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przypomniała niedawno treść recepty dla pacjentów kardiologicznych. Wszystkie jej punkty są zalecane do natychmiastowego zastosowania.

Zasada: „kanapa to twój wróg” przypomina, że aktywność fizyczna ma znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, zwłaszcza serca. Już w 2016 r. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zmodyfikowało tzw. piramidę zdrowego żywienia, wpisując w jej podstawę aktywność fizyczną. Chodzi tutaj nie o sport wyczynowy, ale o codzienną, systematyczną dawkę ruchu, która poruszy różne grupy mięśni i dotleni organizm.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osobom ze schorzeniami układu krążenia zalecane są spacery, lekka praca w ogrodzie, łatwa gimnastyka, a jeżeli lekarz pozwoli, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie. Popularyzowane robienie 10 tys. kroków dziennie nie jest dystansem dla każdego. Osobom zdrowym może to przynieść wiele korzyści, ale pacjent z przewlekłymi schorzeniami np. serca czy płuc powinien w tej sprawie poradzić się lekarza. Również w wyborze ćwiczeń gimnastycznych nie warto ulegać radom internetowych „guru”, lecz należy zasięgnąć rady specjalisty.

Reklama

Dieta dla tej grupy pacjentów obejmuje 4-5 posiłków dziennie. Ogólne wskazówki na temat zdrowej diety znajdziemy w opracowanym przez NCEŻ „talerzu zdrowia”. Jego połowę stanowią warzywa i owoce, jedną czwartą produkty zbożowe, np. kasze, ryż i pieczywo. Ostatnia część talerza to źródła białka i tłuszczu: mięso, ryby, rośliny strączkowe, orzechy, jaja i in. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca, aby przetworzone produkty zbożowe zastępować pełnoziarnistymi; mięso czerwone i jego przetwory – rybami, z uwzględnieniem szczególnie korzystnych ryb morskich, drobiem oraz jajami; napoje słodzone – wodą; smażenie i grillowanie – gotowaniem na parze, pieczeniem i duszeniem. Aktywność fizyczna i dieta powinny zapewnić prawidłową wagę i BMI, a jeżeli te odbiegają od normy, należy to skorygować.

Pacjenci ze schorzeniami układu krążenia powinni zrezygnować z palenia papierosów, nie tylko po przejściu ostrej fazy choroby, ale na zawsze. Dotyczy to zarówno papierosów tradycyjnych, jak i e-papierosów.

Specjaliści przypominają, żeby – tak jak regularnie robimy przegląd samochodu – pamiętać o sprawdzaniu swojego stanu zdrowia. Pacjenci z chorobami przewlekłymi powinni zgłaszać się na badania zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Warto też korzystać z bezpłatnych programów profilaktycznych, np. trwającego do końca roku programu „Profilaktyka 40 plus”, programów badań dla kobiet i innych.

Częstym błędem pacjentów jest, po stwierdzeniu poprawy samopoczucia, odstawienie leków. „Taka postawa może kosztować życie! Warto zaufać lekarzowi i przyjmować zaleconą terapię regularnie, zgodnie ze wskazaniami” – przestrzegają specjaliści na stronie rytmserca.ptkardio.pl . „Znaczenie mają pory przyjmowania leków, to, czym je popijamy, czy nie łączymy ich z innymi preparatami, które mogą wejść z lekiem w potencjalnie groźną interakcję” – czytamy dalej. Lepsze efekty leczenia przynosi również wsparcie emocjonalne, dlatego warto budować dobre relacje z rodziną i przyjaciółmi. Można się też przyłączyć do organizacji i grup wsparcia pacjentów, którzy mają taki sam problem zdrowotny jak my. Dłuższemu i lepszej jakości życiu służą także pasje, które przynoszą radość i wymagają zaangażowania.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-21 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rowerzysto, kręć bezpiecznie

Niedziela Ogólnopolska 25/2020, str. 58

Adobe Stock

Na drogach jest coraz więcej rowerzystów. Czy wszyscy z nich znają przepisy ruchu drogowego i przestrzegają je? Najczęstsze przyczyny zdarzeń z winy rowerzysty, które wskazują policjanci, to: wymuszenie pierwszeństwa, niestosowanie się do znaków drogowych, niezachowywanie ostrożności.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji Mszy Świętych

2025-04-13 13:38

BP KEP

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung-sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Wiara

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...