Masowe deportacje Polaków na Syberię zwane oficjalnie „przesiedleniem” odcisnęły niezatarte piętno w historii naszego narodu, w historii każdej rodziny i każdej osoby, której te nieludzkie praktyki dotknęły. Rosjanie wywieźli na Sybir tysiące Polaków. Od 14 kwietnia 1940 r. do 20 czerwca 1941 r. wagony z „przesiedleńcami” wyjeżdżały też ze stacji kolejowej w Siemiatyczach. Przez długie lata pamięć o wywózkach żyła w ludzkich sercach, ale głośno nie można było mówić o tych tragicznych dla naszego narodu wydarzeniach. Jednak pomimo upływu lat – ci, którzy przeżyli zsyłkę, chcą mówić o prawdziwej historii Polski i Polaków, chcą dzielić się swoimi przeżyciami.
W naszym regionie wiele miejsc przypomina o wywózkach na Syberię, bo jeśli my zapomnimy, to kto będzie pamiętał?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Pomnik Sybiraków wzniesiono w Siemiatyczach przy ul. Wysokiej, w pobliżu kościoła św. Andrzeja Boboli. Jest on miejscem, gdzie co roku odbywają się uroczystości w Dniu Sybiraka. Pomnik Sybiraków Ziemi Siemiatyckiej został odsłonięty we wrześniu 2002 r. Mieszkańcy budując pomnik w sposób symboliczny oddali cześć osobom represjonowanym i deportowanym na wschód na mocy decyzji władz Rosji Carskiej i Sowieckiej. Na tablicy widnieje napis „Pokoleniom Sybiraków cierpiącym i ginącym za polskość w Rosji carskiej i sowieckiej – Związek Sybiraków i społeczeństwo ziemi siemiatyckiej”. W kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach-Stacji, 20 czerwca 2011 r. została wmurowana pamiątkowa tablica, na której wygrawerowano napis: „W hołdzie ofiarom Sybiru zesłanym na Nieludzką ziemię w 70 rocznicę deportacji”. W tej parafii, w społeczeństwie, pamięć o zesłańcach jest wciąż żywa, a zarówno Związek Sybiraków, duchowni, jak i samorządowcy dbają, by pielęgnować te wspomnienia i przekazywać je kolejnym pokoleniom. Świadczy o tym kolejne miejsce pamięci zlokalizowane na terenie parafii. W murze cmentarza parafialnego, w 2011 r., umieszczono tablice ze spisem nazwisk zesłańców. Czytając długie listy – poznajemy imiona i nazwiska zesłańców, odnajdujemy informacje o tych, którzy zmarli na Syberii, tych, którzy się tam urodzili, o osobach, po których wszelki ślad zaginął, a także o tych, którym udało się wrócić do kraju, a po zakończeniu ziemskiej wędrówki spoczęli na tym cmentarzu parafialnym.
14 lutego 2022 r. z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Nurzec odsłonięto obelisk upamiętniający leśników i ich rodziny z Nadleśnictw Nurzec i Mielnik wywiezionych na Syberię w 1940 r. Obelisk wzniesiono w miejscowości Mętna, umieszczono na nim słowa Zbigniewa Herberta „Naród który traci pamięć, traci sumienie”. To kolejne symboliczne miejsce, które przypomina o Polakach – zesłańcach, wywiezionych z Ojczyzny wbrew swej woli.
Miejsc, które przypominają o Sybirakach jest znacznie więcej. Wiele nazwisk osób wywiezionych na Syberię znaleźć można na naszych cmentarzach. Wiele jest tam symbolicznych mogił, gdzie tablica mówi o zmarłym, którego prochy zostały gdzieś w odległej Syberii i nawet nikt nie zna miejsca prawdziwego pochówku. Idąc aleją cmentarną, bez trudu odnajdziemy takie pamiątkowe tablice. Pomniki, które mówią do nas o historii naszego narodu.