Chodzi o dzieci w wieku od 7 do 14 roku życia, które nie zostały jeszcze ochrzczone. Będą mogły przygotowywać się do tego sakramentu w wyznaczonych przez biskupa legnickiego parafiach. Kilka dni wcześniej został opublikowany dekret biskupa powołujący do istnienia te ośrodki oraz instrukcja określająca szczegóły takiego przygotowania.
Z czego wynika ta decyzja? Wyjaśnia bp Andrzej Siemieniewski: – Zazwyczaj chrzest kojarzy się nam z dziećmi małymi, kilkumiesięcznymi. Jednak coraz częściej zdarza się, że przy przygotowaniach do I Komunii św. okazuje się, że niektóre dzieci nie były jeszcze ochrzczone. Stąd potrzeba przygotowania takich dzieci do chrztu – mówi bp Siemieniewski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ksiądz biskup zauważa, że nie można w takich przypadkach mówić o „chrzcie spóźnionym”. – Każdy chrzest jest w dobrym czasie. Każdy czas jest dobry do przyjęcia chrztu. Jednak przygotowanie odbywa się w inny sposób – wyjaśnia. Trzeba też zauważyć, że odkrycie, że ktoś ma być przygotowany do tego sakramentu, czy to jako dziecko, czy to jako dorosły, powinien być momentem radości. – To powinna być wielka radość, że ktoś ma zostać ochrzczony, że można kogoś przygotować na spotkanie z Chrystusem – dodaje bp Andrzej.
Reklama
W przypadku noworodków, dzieci młodszych, formowanie się w wierze odbywa się przez rodziców. Natomiast w przypadku dzieci starszych, od 7 roku życia, w tym przygotowaniu muszą uczestniczyć już osobiście wraz z rodzicami. I właśnie temu mają służyć ośrodki powołane przez biskupa.
Podczas Mszy św. w homilii bp Andrzej wyjaśnił czym jest katechumenat dla dzieci. – Po pierwsze, trzeba pamiętać, że Bóg przemawia do człowieka przez swoje słowo. To słowo ma odbić się echem w sercu i życiu człowieka. Po drugie, potrzebna jest do tego wspólnota, w której to słowo jest głoszone, słowo, które ma wywołać echo – tłumaczył. Bp Siemieniewski nawiązał także do odczytanej Ewangelii, w której Jezus mówi, że człowiek żyje każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych. Z tego rodzi się wiara. Dlatego ważne jest, aby zatroszczyć się o głoszenie słowa i wzrost wiary u dzieci i ich rodziców.
O. Grzegorz Sekuła, proboszcz pijarskiej parafii św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, przygotowuje dzieci szkolne do chrztu już od 7 lat. Zauważa, że w tym przygotowaniu równie ważna jest formacja rodziców. – Dzieci bowiem zazwyczaj uczestniczą w katechezie szkolnej, więc mają podstawy formacji chrześcijańskiej, choć nie zostały ochrzczone z różnych powodów – tłumaczy. Zatem ważna jest przy tej okazji formacja rodziców, uświadomienie im tego, czym jest chrzest, czym są sakramenty Kościoła. Okazuje się, że dla wielu z nich jest to wielkie odkrycie.
Przygotowanie do chrztu odbywać się będzie w parafiach: św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamiennej Górze, Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu, św. Michała Archanioła w Polkowicach, świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy. Odpowiedzialnymi za formację katechumenalną w wyznaczonych ośrodkach są proboszczowie tychże parafii.