Reklama

Odrestaurowany obraz "Ecce homo"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czeladzka świątynia pod wezwaniem św. Stanisława kryje wiele skarbów kultury sakralnej. Po półrocznej renowacji do kościoła powrócił obraz "Ecce homo". Pochodzące z XVIII wieku dzieło wymagało podjęcia niezbędnych napraw, by uchronić je przed dalszym procesem niszczenia.

Obraz o niebagatelnych wymiarach, 86 cm szerokości i 180 cm wysokości, trafił w połowie ubiegłego roku do krakowskiej pracowni konserwatorskiej, gdzie Krystyna Sokół-Gujda, Janusz Czop i Rafał Bukowski zadbali o to, by nabrał dawnego blasku. Przeprowadzone prace konserwatorskie nieoczekiwanie odkryły, że obraz posiada kilka starszych warstw.

Obraz przedstawia stojącą postać Jezusa Chrystusa na tle niszy architektonicznej. Chrystus ubrany jest jedynie w białe perizonium i czerwony płaszcz, na głowie ma koronę cierniową. Ręce Pana Jezusa są lekko uniesione, w prawej dłoni spoczywa gorejące serce. Umieszczony jest w profilowanej, złoconej ramie. "Obraz ´Ecce homo´ w czasie swojej historii uległ licznym zmianom estetyczno-plastycznym. Tuż przez konserwacją znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. Uszkodzenia i deformacje podobrazia groziły dalszą destrukcją, a liczne przemalowania i złocenia fałszowały oryginalne wartości artystyczne" - powiedział Niedzieli ks. prał. Mieczysław Oset. Ostatnia konserwacja miała miejsce w latach 60-tych ubiegłego wieku i była przeprowadzona przez s. Marcelinę, karmelitankę Dzieciątka Jezus. Efektem przeprowadzonych prac była zmiana formatu, liczne przemalowania, dublaż oraz miejscowe reperacje.

Przeprowadzona w Krakowie konserwacja doprowadziła do usunięcia powierzchniowych zabrudzeń wodnym roztworem mydła konserwatorskiego, neutralizowanego terpentyną. W związku z licznymi, wtórnymi nawarstwieniami, przeprowadzono kompleksowe badania w celu dokładnego określenia stratygrafii obrazu. Posłużono się w tym celu światłem UV, zdjęciami w promieniach rtg, sondami, odkrywkami konserwatorskimi. Prace badawcze wykazały, że format obrazu został zmieniony, dodano pasy wzdłuż boków pionowych i dolnego. W górnej partii, nad prawą ręką Chrystusa wstawiona została łata o wymiarach 50x60 cm.

Na obrazie występują generalnie trzy warstwy malarskie - pierwotna warstwa z XVIII w., przemalowanie z XIX w. częściowo zmieniające kompozycję oraz przemalowanie z XX w. powtarzające poprzednie przemalowania. Dodatkowo partia tła została dwukrotnie przezłocona. W wyniku prac renowacyjnych usunięto przemalowania do warstwy XIX-wiecznej. Potwierdziły się wyniki badań, wskazujące na to, że odkryta warstwa jest przemalowaniem zmieniającym pierwotną kompozycję. Zmianie uległa partia tła i forma płaszcza. Komisja konserwatorska, z rzeczoznawcą prof. Marią Niedzielską z Krakowa oraz ks. prał. Mieczysławem Osetem, architektem Ewą Caban, występującą w imieniu konserwatora wojewódzkiego, oraz architektem Grażyną Jaroń z Wydziału Architektonicznego Urzędu Miasta Czeladzi ustaliła, by nie odsłaniać warstwy pierwotnej, a zakonserwować i wyeksponować warstwę z XIX w. Warstwa pierwotna została oczywiście zachowana. Obraz rozdublowano, oczyszczono odwrocie oraz dodano fragmenty płótna i łaty. Deformacje podobrazia wyprasowano na stole niskociśnieniowym. Spojenia warstwy malarskiej i zaprawy podklejono przez impregnację całości 10% roztworem kleju. Uzupełniono ubytki płótna. Wzdłuż dolnej i bocznych krawędzi doklejono pasy płótna, tak by format obrazu został utrzymany. Ubytki zaprawy uzupełniono gruntem emulsyjnym. Po założeniu werniksu retuszerskiego wykonano retusze w miejscach ubytków warstwy malarskiej. Scalenie tej warstwy wykonano odsączonymi farbami olejnymi, metodą scalająco-naśladowczą z elementami rekonstrukcji. Konserwatorzy wykonali także nową ramę, której powierzchnię pokryto 24-karatowym złotem płatkowym w technice pulmentowej. Po powrocie obraz trafił do prezbiterium świątyni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty od trudnych spraw

Arkadiusz Bednarczyk

Nie ma tygodnia, żeby na Marianki, do Wieczernika, nie trafiło świadectwo cudu lub łaski za sprawą św. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli