Przewodniczył jej bp Andrzej Siemieniewski. W dziękczynieniu uczestniczyli przełożeni Zakonu Pijarów, z prowincjałem Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Mateuszem Pindelskim, przedstawiciele szkół pijarskich z Polski oraz z parafii prowadzonych przez o. pijarów. Za 10 lat edukacji katolickiej dziękowali przedstawiciele władz miasta i powiatu, kuratorium, szkół bolesławieckich oraz rożnych instytucji wspierających placówkę. Najliczniej do bazyliki przybyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice. W homilii bp Andrzej wyjaśnił znaczenie słów: „jubileusz” oraz „edukacja”. – Słowo „jubileusz” odsyła nas do słowa Bożego, do historii Starego Testamentu. To okazja do uświadomienia sobie znaczenia tego, co duchowe, znaczenia wspólnoty Kościoła. W Kościele tworzymy nową rodzinę, nowy ród, narodzonych z Ducha Świętego, w Kościele jesteśmy umacniani sakramentami świętymi. To też okazja do przypomnienia sobie dziedzictwa założyciela zakonu – św. Józefa Kalasancjusza, który podkreślał znaczenie edukacji – mówi bp Andrzej. Wskazał również, że „edukacja” oznacza wyprowadzenie na właściwą drogę, która prowadzi do celu. – Podążając taką drogą, dochodzimy do celu, jaki mamy wyznaczony. Zatem życie polega na tym, aby jak najwcześniej znaleźć dobrego mistrza, rozwinąć swoje talenty i osiągnąć wyznaczony cel – zauważył.
Reklama
Druga część uroczystości odbyła się w sali kinowej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Były przemówienia i życzenia. W swoich wystąpieniach prezydent miasta Piotr Roman oraz starosta bolesławiecki Tomasz Gabrysiak zwrócili uwagę na fakt, że decyzja o otwarciu szkoły katolickiej była wynikiem oczekiwań mieszkańców i że była to decyzja bardzo słuszna. Świadczy o tym wysoki poziom nauczania, osiągnięcia uczniów oraz formacja duchowa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uczestnicy gali obejrzeli spektakl muzyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów, poświęcony wielkim postaciom szkół pijarskich – św. Józefowi Kalasancjuszowi oraz ks. Stanisławowi Konarskiemu, patronowi szkoły. Autorami tego dzieła byli o. Dominik Bochenek i nauczycielka muzyki Agnieszki Orawiec. Sapere auso – tak brzmiał tytuł, to nazwa odznaczenia z czasów króla Stanisława Augusta, które przyznawano osobom, które miały odwagę bycia mądrym. Pierwszym odznaczonym był ks. Stanisław Konarski, pedagog, wychowawca, wielki reformator szkolnictwa. Przy pomocy dialogów i piosenek, młodzież przełożyła ideę tego odznaczenia na obecne czasy.
Uczestnicy otrzymali przygotowane specjalnie na tę okazję wydawnictwo jubileuszowe oraz płytę z nagraniem jednego z wcześniejszych musicali o. Dominika Bochenka pt. Kecharitomene, poświęconego historii Matki Bożej.
Na zakończenie uroczystości wręczono pamiątkowe medale „Sapere auso” osobom i instytucjom, które w ciągu 10 lat wspierały i nadal wspierają szkołę pijarską. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy zdobyli najlepsze wyniki w nauce oraz zasłużeni nauczyciele i pracownicy szkoły.